Co przechodzą opiekunowie osób chorych?
Książka "Idealny opiekun nie istnieje" to przede wszystkim osobisty przewodnik, którego celem jest dać czytelnikowi wiedzę, konkretne wskazówki, otuchę i spokój.
- Zanim spotka nas sytuacja opieki mamy wyobrażenie siebie jako osoby pełni troski, cierpliwości i opieki. Każdy chciałby, żeby tak było. Ale jak przychodzi ten trud, pojawia się złość, niechęć, straszne myśli. To normalne - takie myśli i emocje mogą się pojawiać - powiedziała Karolina Jurga, psycholog geriatryczny, neuropsycholog.
Alzheimer a demencja
Karolina Jurga od 14 lat spotyka się z osobami z demencją i ich rodzinami. Realizuje wizyty domowe w domach opieki oraz w domach dziennego pobytu. Ponadto prowadzi zajęcia aktywizujące dla osób chorych, diagnostykę neuropsychologiczną, konsultacje z rodzinami, kursy i szkolenia dla opiekunów zawodowych. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, czym różni się Alzheimer od demencji.
- Demencja jest to zespół objawów. To uszkodzenie mózgu, które powoduje zaburzenia w sferze pamięci, mowy i myślenia. Nie istnieje jednostka chorobowa jak demencja starcza. Myślimy sobie, że babcia, która ma 80 lat może zapominać, bo już jest w takim wieku. Nic bardziej mylnego, to proces chorobowy - mówiła ekspertka.
- Alzheimer prowadzi do demencji. Alzheimer to nie tylko zapominanie - osoba nie rejestruje zdarzeń, które się dzieją - dodała.
Zobacz też:
- Sylwia Bomba zaprosiła nas do swojego domu. "Mówili mi: jesteś gruba i seplenisz - nie masz szans na karierę"
- Kim naprawdę jest Big Boy? Na co dzień wcale nie jest gwiazdą telewizji! "Prowadzę rodzinny biznes"
- Agnieszka Kaczorowska o groźbach pod adresem jej córki. "W Polsce za mało się mówi o darknecie i porwaniach"
Autor: Oskar Netkowski