Co daje medytacja? Przekonasz się, jeśli wypróbujesz najprostszą technikę

Jak poprawić nastrój i jasność umysłu?
Medytacja staje się coraz bardziej popularną metodą relaksacji i sposobem na zachowanie równowagi psychicznej. Wielu osobom jest szczególnie potrzebna w czasie pandemii, gdy jesteśmy narażeni na jeszcze więcej stresu. Ekspert wyjaśnia, jakie korzyści możemy odnieść medytując i podpowiada, jak się do tego zabrać.

Teraz, gdy wiele naszych codziennych aktywności odbywa się online, warto rozważyć, czy nie dołączyć do nich nauki medytacji. Po to, by potem praktykować ją w dowolnym momencie i w ten sposób pozytywnie wpływać na samopoczucie Takie lekcje prowadzi Michał Niewęgłowski, trener medytacji i rozwoju osobistego.

Na czym polega medytacja?

Małgorzata Ohme zapytała naszego gościa, czy w medytacji chodzi o przepływ myśli? A jeśli tak, to czym miałoby różnić się to od zastanawiania się nad czymś?Lubię myśleć o medytacji jako o aktualizacji wewnętrznego systemu operacyjnego. Tak, jak na co dzień jesteśmy na bieżąco z hashtagami na Twitterze czy Instagramie, tak to jest bycie ze swoim wewnętrznym hashtagiem. W naszym codziennym pędzie, w stresie, fajnie jest się tak dosłownie na trzy minuty zatrzymać i po prostu pobyć ze sobą – mówi Michał Niewęgłowski. Aby opisać na czym polega łapanie kontaktu ze sobą, podaje przykłady myśli, jakie mogą pojawiać się podczas medytacji, czyli: jak się czuję, o co mi z życiu chodzi, jakie są moje emocje.

Ekspert podkreśla, że medytacja nie jest analizą siebie, tylko raczej czuciem siebie. Mówi się, że w medytacji nie chodzi o to, by czuć się dobrze, a o to, by dobrze się czuć – mówi ekspert i wyjaśnia, że w medytacji nie chodzi wyłącznie o relaks, ale przede wszystkim o to, by pozwolić sobie pobyć z tym, co jest, bez nadmiernego analizowania: teraz czuję się dobrze, jestem zła na szefa, myślę o moim chłopaku. Chodzi o to, by być świadomym, co się dzieje, a nie próbówać zrozumieć, co się dzieje.

Ja zacząć medytować?

W codziennym zabieganiu nie jest łatwo wyłączyć się nawet na chwilę z wypełniania bieżących obowiązków, zajmowania się dziećmi, pracą online. – Jak z tego wszystkiego wyjść i wejść w tryb "ja sam ze sobą"? – pyta Filip Chajzer. Dla eksperta to proste: zamiast przez 15 minut przeglądać Instagram, decydujesz, że poświęcisz na to tylko połowę wolnego czasu, który masz do dyspozycji, a resztę przeznaczasz na medytację.

Najprostsza technika medytacji

  • Należy usiąść w wygodnej pozycji.
  • Następnie zamknąć oczy.
  • Teraz skupiasz się na tym, by odprężyć całe ciało, zwracając uwagę osobno na każdą jego cześć: nogi, brzuch, barki, szczękę...
  • Zaczynasz obserwować oddech, ale nim nie manipulujesz i nie próbujesz zrozumieć fenomenu oddechu, po prostu obserwujesz jak wpływa i wypływa.

Jakie problemy mogą pojawić się podczas medytacji?

W naturalny sposób pojawiają się myśli: czy to jest dla mnie, przychodzą do głowy różne problemy, które masz do rozwiązania. Co wtedy zrobić? – Po prostu pozwalasz każdej myśli być, łapiąc się na tym, że myślisz: medytacja nie jest dla mnie – radzi ekspert. – Mówisz sobie: wracam do obserwacji oddechu. Po chwili: o nie, jednak czuję fajny relaks, może jednak ta medytacja jest dla mnie. I wracasz do obserwacji oddechu. To jest najprostsza technika medytacyjna, jaka istnieje – wyjaśnia.

Jak wyciszyć gonitwę myśli podczas medytacji?

Podczas medytacji często pojawiają się natrętne myśli, np. zaczynamy siebie oceniać. Włącza się wewnętrzny krytyk. Jak takie myśli przepędzić? Ekspert radzi nic nie robić. – Im bardziej będziemy próbowali nie myśleć, zrelaksować się i na siłę czuć się dobrze, tym efekt prawdopodobnie będzie gorszy. (...) Pozwalam być nawet przykrym myślom w przestrzeni aktywnej zgody na to, co się wydarza. Właśnie z tego rodzi się dobre samopoczucie, a nie z próby czucia się na sile dobrze – mówi Michał Niewęgłowski.

Jak medytacja wpływa na umysł?

Około tysiąca badań rocznie dotyczy medytacji. Niektóre doniesienia naukowców głoszą, że regularna medytacja wpływa na zmniejszanie objętości ciała migdałowatego w mózgu, co znaczy, że wpływa na strukturę mózgu. –Jeśli ciało migdałowate jest zbyt duże, zbyt aktywne, czujemy więcej strachu. Ono nie może też całkowicie się zmniejszyć, jakiś lęk trzeba czuć w życiu, bo byśmy z dziesiątego piętra skakali. Ale im ono jest mniejsze i mniej aktywne, tym mniej irracjonalnego lęku i przewrażliwienia.

Jak praktykować medytację?

Ekspert radzi: najlepiej rano przed kawą lub... zamiast niej. – Dobrze jest przed rozpoczęciem dnia zapewnić sobie chwilę relaksu, złapać ze sobą kontakt . Ale można medytować w każdym momencie dnia, wystarczą trzy minuty, np. w przerwie w pracy. Wiele osób lubi też medytować wieczorem, by zresetować cały dzień stresu – dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Medytacja, joga i rytuały – poranek Edyty Herbuś

Polak został buddyjskim mnichem. "Wcześniej prowadziłem firmę w Wielkiej Brytanii"

Trzy rzeczy, które możesz zrobić o poranku, by twój dzień był udany

Czujesz się zmęczona i niewyspana? Poznaj 5 prostych trików, dzięki którym będziesz wyglądać na wypoczętą

Autor: Magdalena Zamkutowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości