Aplikacja "Kwarantanna domowa" - kiedy trzeba ją zainstalować?
Zakażenie koronawirusem nie u wszystkich przebiega tak samo. Badania pokazują, że nawet 80 proc. pacjentów przechodzi infekcję łagodnie lub nie ma żadnych objawów. Takie osoby, co pewien czas, muszą kontaktować się określonymi służbami. Sprawdzają one stan zdrowia pacjenta, a także to, czy przestrzega on zasad kwarantanny. Jednym z narzędzi, które ułatwia taką kontrolę, jest aplikacja "Kwarantanna domowa". Nasz widz pyta, czy podczas odbywania "izolacji domowej" trzeba ją bezwzględnie zainstalować? Odpowiedzi udzieliła mu Eliza Kuna, adwokat.
- Osoby, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej mają ustawowy nakaz zainstalowania aplikacji "Kwarantanna domowa". Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które z uwagi np. na choroby wzroku nie mogą jej zainstalować. Można także złożyć oświadczenie przed sanepidem lub policją, że nie mamy narzędzi teleinformatycznych niezbędnych do instalacji aplikacji. Takie oświadczenie musi być złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej - mówiła Eliza Kuna, adwokat.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Kto musi się poddać kwarantannie?
Zgodnie z przepisami na dziesięciodniową kwarantannę kierowane są osoby które przebywały poza granicami Polski i wróciły do kraju, miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną), zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Zmiany w programie szczepień. Minister zdrowia: "Podjęliśmy decyzję o resecie systemu"
Autor: Katarzyna Oleksik