Zdrowe odżywianie

Ich pociechy od małego nie jedzą mięsa. "Dzieci sprawdzają, czy nie ma żelatyny w żelkach"

Zdrowe odżywianie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy dzieci mogą mieć dietę wegetariańską?
Czy dzieci mogą mieć dietę wegetariańską?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu. Mimo że dieta bezmięsna cieszy się coraz większą popularnością, to wciąż wiele osób ma obawy, czy można ją stosować u dzieci. Czy w ich przypadku takie menu jest bezpieczne? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mamą weganką Joanną Miczulską oraz tatą weganinem Piotrem Melnyczukiem.

Czy dieta wegańska jest bezpieczna?

Joanna Miczulska i Piotr Melnyczuk są weganami. Para zdecydowała, że dietę bezmięsną będą stosowały ich dzieci. - My się spotkaliśmy właśnie na tej drodze. Ja z Frankiem troszkę raczkowaliśmy w tym temacie, ale wiedzieliśmy, że w konsekwencji Franek na pewno nie będzie jadł mięsa. Tylko, jako młoda mama nie bardzo wiedziałam, jak się do tego zabrać. Poznając Piotra, wspólnie udało nam się gdzieś poprowadzić ten temat – powiedziała w Dzień Dobry TVN Joanna Miczulska.

Nasza rozmówczyni dodała, że dzieci są od małego przyzwyczajone do takiej diety. – Nikomu się w głowie nie mieści, żeby zjeść coś innego, właśnie w formie mięsa. Nie musimy tego codziennie pilnować - wyznała Joanna. Co ciekawe, same dzieci uważają na to, co jedzą. - Sprawdzają składy, czy nie ma żelatyny w żelkach. W szkole różnie bywa, kiedy dziewczyny dostaną coś pomylonego na talerzu, od razu jest to wyhaczone - tłumaczył Piotr Melnyczuk.

Co trzeba suplementować przy diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej?

Warto dodać, że choć diety wegetariańska i wegańska są zdrowe i mają korzystny wpływ na działanie całego organizmu, to osoby, które je stosują, muszą suplementować np. witaminę B12 czy witaminę D. Para wyznała, że zdobycie tych preparatów nie jest obecnie żadnym problemem. - Witaminę D3 każdy stosuje, witaminę B12 też polecają lekarze, żeby stosować - powiedział Piotr Melnyczuk.

Diety wegetariańska i wegańska zdobywają coraz większą popularność i wiele lokali czy restauracji oferuje dania jarskie. Natomiast szkoły mają z tym problem. - Franek kiedyś chciał podjąć taką próbę, żeby chodzić na stołówkę, na obiady. Jeśli na przykład serwowany był makaron z mięsnym sosem, on dostawał pusty makaron - powiedziała.

Jak długo przygotowuje się dania jarskie? Czy są bardzo skomplikowane? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości