10 powodów, dlaczego warto pić wodę. Czy warto pić wodę z cytryną?

GettyImages-1084545638.jpg
GettyImages-1084545638.jpg
Woda to substancja niezbędna do życia, a właściwe nawodnienie jest konieczne do tego, aby być zdrowym. Dostarczanie jej w odpowiedniej ilości warunkuje prawidłowość procesów zachodzących w organizmie. Woda stanowi aż 50% masy ludzkiego ciała, co jest jedną z ważniejszych odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto pić wodę.

To, dlaczego warto pić wodę w odpowiednich ilościach i zamiast dosładzanych napojów, choć jest powszechnie wiadome, bywa zapominane. Eksperci sądzą, że Polacy wciąż przyjmują za mało płynów, a w szczególności wody.

Zobacz także: Czy można pić wodę z kranu? Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę

10 powodów, dlaczego warto pić wodę

Dlaczego warto pić wodę? Gdyby nie odpowiednia ilość wypijanych płynów, niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie organizmu – wszystkie reakcje fizjologiczne zachodzą w środowisku wodnym.

Oto 10 powodów, dlaczego warto pić wodę:

1. Zapobiega odwodnieniu. Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, akcji serca, funkcji układu nerwowego oraz wszystkich narządów. Odwodnienie jest stanem, który może doprowadzić do znacznych zaburzeń zdrowotnych, a nawet do zgonu.

2. Usuwa toksyny. Efektywna produkcja moczu oraz potu, które zawierają szkodliwe dla organizmu substancje, jest możliwa jedynie przy dostarczeniu odpowiedniej ilości wody dla organizmu. Dzięki niej nerki efektywnie pracują, pozbywając się niepotrzebnych związków.

3. Nawilża skórę. To przy pomocy wody skóra staje się elastyczna i nawilżona. Woda działa lepiej niż najdroższy krem przeciwzmarszczkowy. Odpowiednio nawodniona skóra wolniej się starzeje, łatwiej się regeneruje i jest mniej podatna na wysuszające czynniki zewnętrzne.

4. Podnosi wydolność organizmu. Odpowiednia ilość wody jest istotna szczególnie dla sportowców uprawiających sport wyczynowo. Podczas wysiłku reakcje metaboliczne zachodzą od 15 do 20 razy szybciej w porównaniu do warunków podczas odpoczynku.

5. Pozwala utrzymać prawidłową koncentrację. Utrzymanie prawidłowego ciśnienia w czaszce jest konieczne do funkcjonowania układu nerwowego. Impulsy nerwowe mogą być przekazywane bez problemów tylko przy odpowiednim nawodnieniu, dlatego często u osób pozbawionych dostępu do wody pojawiają się halucynacje i zaburzenia w koncentracji.

6. Uczestniczy w transporcie substancji odżywczych do komórek ciała. Dzięki odpowiedniej ilości wody możliwe jest prawidłowe rozdysponowanie związków odżywczych i minerałów w całym organizmie.

7. Gasi uczucie pragnienia. Czysta woda to najlepszy pomysł na ugaszenie silnego pragnienia – zrobi to efektywniej niż słodzone napoje gazowane.

8. Usprawnia trawienie. Dzięki możliwości wiązania się wody z błonnikiem następuje jego pęcznienie w jelitach, co prowadzi do spowolnienia wchłaniania węglowodanów. Woda niezbędna jest do trawienia wszystkich składników odżywczych.

9. Reguluje temperaturę ciała. Dzięki możliwości wydzielania potu przez organizm parująca przez skórę woda jest w stanie utrzymywać prawidłową temperaturę ciała i zapobiec jego przegrzaniu.

10. Spowalnia proces starzenia. Dostarczona do organizmu odpowiednia ilość wody zapobiega zmianom degeneracyjnym organizmu, co w konsekwencji utrzymuje ciało w lepszym stanie przez dłuższe lata.

Czysta woda nie ma kalorii, co jest ogromną zaletą dla odchudzających się osób. Po jej spożyciu uczucie pełności zostaje zwiększone bez żadnych konsekwencji. Należy wybierać wodę zamiast napojów słodzonych, które mogą przyczynić się do otyłości.

Zobacz także: W Polsce zabraknie wody? Oto 8 sposobów na oszczędzanie wody w domu – praktyczne porady

Czy warto pić wodę z cytryną?

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto pić wodę, mogą być konkretne efekty osiągnięte przez ludzi, których dieta bogata jest w ten płyn, czasem urozmaicony dodatkowymi składnikami. Wiele osób prowadzących zdrowy tryb życia wypija każdego ranka wodę z cytryną. Napój ten ma właściwości oczyszczające, zawiera przeciwutleniacze zapobiegające starzeniu się organizmu oraz witaminę C. Jest również smaczniejszy niż zwykła woda i pozwala na wypicie większej ilości zdrowych płynów przez osoby, które mają problem z systematycznym nawadnianiem. Dlaczego warto pić wodę z cytryną na czczo? Ma to na celu pobudzenie przewodu pokarmowego do trawienia.

Woda z cytryną wpływa jednak negatywnie na zęby, osłabiając szkliwo, dlatego trzeba ją pić z umiarem. Zaleca się również używanie słomki, która ograniczy kontakt szkodliwych czynników ze szkliwem. Zęby należy umyć dopiero po 30 minutach od wypicia napoju.

Ile wody należy wypijać dziennie?

Prawidłowa ilość dostarczanych płynów zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, waga, tryb życia, klimat, w którym się żyje. Mówi się, że dorośli powinni wypijać ok. 2–2,5 litrów płynów dziennie (choć zapotrzebowanie to zwiększa się przy ruchu fizycznym), a większą część z tego ma stanowić czysta woda, do której skutecznie mogą przekonać przedstawione wyżej powody stanowiące odpowiedź na pytanie, dlaczego warto pić wodę.

Dokładne zapotrzebowanie można wyliczyć, przyjmując, że na 1 kcal spożywanego pokarmu powinno się wypijać 1 ml wody.

Więcej: 

Zobacz film: Agnieszka Piskała: W ciągu dnia powinniśmy wypijać 2 litry płynów nawadniających. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?