Porady

Czy można pić wodę z kranu? Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę

Porady

Czy można pić wodę z kranu? Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę

Choć wiele osób wciąż nie ma zaufania do wody z kranu, jej picie coraz częściej jest wręcz zalecane. Jednym z podstawowych argumentów jest ekologiczność takiego rozwiązania. Niektórzy mają jednak poważne wątpliwości choćby co do jej składu chemicznego.

 • Picie wody z kranu – czy to zdrowe?
 • Czy można pić wodę z kranu po przefiltrowaniu?
 • Gadżety do filtrowania wody
 • Skład wody z kranu a skład wody mineralnej – którą wybrać?


Zobacz też: Czy kranówka jest zdrowa? Powinniśmy używać filtrów do wody? Jakich?


Popularna „kranówka” co prawda uzdatniana jest do picia w specjalnych stacjach, jednak co dzieje się z nią później, do momentu, gdy trafia do domowego kranu? Jakie jest pH wody z kranu i czy rzeczywiście nadaje się ona do picia zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci?

Picie wody z kranu – czy to zdrowe?

Woda płynąca w sieci wodociągowej jest uzdatniana do picia w stacjach uzdatniania wody. Po tym procesie musi ona przejść badania, a ich wyniki mają spełniać normy europejskie. Dlatego ta kierowana do rur nie powinna być groźna dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że „kranówka” jest w pełni bezpieczna. Wszystko ze względu na drogę, którą musi ona przebyć ze wspomnianej stacji do kranów w domach. Nie ma żadnej gwarancji, że nie natknie się ona np. na stare, przerdzewiałe rury pełne np. groźnych bakterii i innych drobnoustrojów. Niekiedy zanieczyszczenie jest widoczne gołym okiem, np. w przypadku mało apetycznej żółtej wody z kranu , jednak czasem jego dostrzeżenie nie jest możliwe bez specjalistycznego sprzętu. Co więcej, pH wody z kranu często jest niższe niż 7, natomiast to optymalne do spożycia powinno wynosić co najmniej 7,4. Dlatego, chociaż używanie wody z kranu do picia jest wygodne i ekologiczne, lepiej nie ryzykować .

Czy można pić wodę z kranu po przefiltrowaniu?

Jedną z popularniejszych metod uzdatniania wody do picia jest jej przegotowanie. Nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób. Dzięki jej podgrzaniu do 100℃ można co prawda unieszkodliwić wiele bakterii i innych drobnoustrojów, jednak niektóre z nich są odporne na taką, a nawet wyższą temperaturę. Co więcej, nie zapewnia to również pozbycia się szkodliwych substancji chemicznych, a przez odparowywanie płynu pod wpływem wrzenia potrafi wręcz zwiększyć ich stężenie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem użycie odpowiedniego, domowego filtra, dzięki czemu przepływająca uprzednio przez rury brudna woda z kranu może ponownie stać się zdatna do picia.

Gadżety do filtrowania wody

Można zdecydować się m.in. na filtr do wody w kranie, który montowany jest bezpośrednio na tym urządzeniu, tzw. podzlewozmywakowy lub popularny dzbanek z filtrem. Te ostatnie najczęściej wyposażone są w filtr węglowy, który jest w stanie zmiękczyć wodę i usunąć z niej związki chloru.

Aby dodatkowo usunąć z płynu metale ciężkie, warto zaopatrzyć się w czajnik z filtrem żywicznym. Filtry pozwolą również usunąć kamień z wody z kranu, co jest nie tylko korzystne dla zdrowia, lecz także ochroni sprzęt kuchenny i zmniejszy konieczność jego częstego odkamieniania. 

Dobrym wyborem będzie również filtr nakranowy, często łączący w sobie dwa typy, czyli węglowy oraz mechaniczny. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie jest w stanie przefiltrować jedynie zimną wodę. 

Ostatni typ, filtr podzlewozmywakowy, to najczęściej filtr odwróconej osmozy. Usuwa on z wody nie tylko zanieczyszczenia i szkodliwe substancje, lecz także cenne minerały, dlatego warto dodatkowo zainstalować również mineralizator, który przywróci jej wartościowe dla organizmu składniki odżywcze.

Inne propozycje zielonych gadżetów do wody, do oczyszczania wody i do oszczędzania wody!

 • butelki wielorazowe na wodę - stalowe, szklane, plastikowe, miedziane,
 • nowoczesny syfon czyli domowe urządzenie do robienia wody gazowanej,
 • termosy i kubki termiczne,
 • czajniczek ciśnieniowy do kawy,
 • prysznicowy wskaźnik zużycia wody - pozwala nam w prosty sposób ocenić jak dużo wody zużywamy podczas prysznica.
Powyższe gadżety sprawdzą się, kiedy nie tylko chcemy oszczędzać samą wodę, ale również wtedy kiedy chcemy zużywać mniej plastikowych butelek, papierowych kubeczków do kawy czy herbaty.

  Skład wody z kranu a skład wody mineralnej – którą wybrać?

  Miejsce, gdzie można pić wodę z kranu, musiałoby cechować się idealnym stanem rur w sieci wodociągowej . Taki problem jest eliminowany w przypadku wody butelkowanej. Najczęściej jest ona pozyskiwana z czystych ekologicznie źródeł, przy czym zawiera niezwykle cenne dla zdrowia elektrolity w różnym stężeniu, których skład i proporcje producenci zamieszczają na etykiecie. Przynajmniej część z nich obecna jest również w składzie chemicznym wody z kranu, jednak towarzyszą im również szkodliwe substancje, a także m.in. bakterie, co może prowadzić do zatruć i rozmaitych chorób. Woda z kranu jest szczególnie niebezpieczna dla niemowlaków i kobiet w ciąży , dlatego w ich przypadku zaleca się korzystanie z wody butelkowanej. Wybierając tę niskozmineralizowaną można również z powodzeniem przyrządzać na niej zdrowe potrawy, nie wpływa bowiem ona na ich smak. Osoby dorosłe, które nie mają problemów ze zdrowiem, mogą też pokusić się o mineralizację filtrowanej wody z kranu . Zawsze należy jednak pamiętać o podstawowej różnicy między „kranówką” a wodą mineralną z butelki. Ta druga jest bowiem pierwotnie czysta, wydobywana z warstw głębinowych, co z pewnością ma pozytywny wpływ na jej jakość.

  Czy picie „kranówki” jest zdrowe? Ta odpowiednio przygotowana nie powinna zaszkodzić większości osób, lepiej jednak powstrzymać się przed spożywaniem wody prosto z sieci wodociągowych, bez jej uprzedniego przefiltrowania. Tylko w ten sposób można zadbać o swoje bezpieczeństwo i uchronić się od wielu groźnych chorób.


  Więcej:

  Co sądzisz o tym artykule?
  85
  6
  Wybrane dla Ciebie
  Komentarze
  0