Sport i fitness

Baseball – najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych. Zasady, ciekawostki

Sport i fitness

baseball

Baseball to starcie dwóch drużyn, z których każda atakuje, starając się zdobyć punkty, a następnie broni. Zawodnicy występujący w meczu to pałkacz, miotacz, łapacz. Każdy z nich pełni na boisku określoną funkcję. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez zaliczanie kolejnych baz. Mecz baseballu nie ma określonej długości, ale składa się z 9 rund, zwanych inningami. Mecz zawsze kończy się zwycięstwem jednej z drużyn, ponieważ zasady nie przewidują remisu.

Baseball znany jest od XIX wieku. Datą przełomową był 1847 rok, kiedy powstała pierwsza zawodowa liga. Do 1947 roku nie istniały drużyny mieszane, w których wspólnie grali zawodnicy czarnoskórzy i biali. Dopiero później możliwe stało się tworzenie zespołów łączonych. Mecz baseballu rozgrywa się na boisku, które swym kształtem przypomina ćwiartkę koła i składa się z dwóch części: jednej pokrytej piaskiem, drugiej trawą. Baseball stał się jednym z najpopularniejszych sportów w Stanach Zjednoczonych, a jego zawodnicy niemal narodowymi bohaterami.

Więcej:

Co warto wiedzieć o baseballu?

Baseball to jeden z czterech najpopularniejszych amerykańskich sportów . Choć jego historia była dość burzliwa, zagościł na stałe w Stanach Zjednoczonych i stał się grą rodzinną. Na mecze wybierają się tam niemal wszyscy, a zamiłowanie do gry przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, dlatego często w baseball grają wszyscy męscy członkowie rodziny. Zawodowi gracze stali się idolami amerykańskiego społeczeństwa, a charakterystyczne czapeczki z daszkiem noszone przez nich na całym świecie nazywane są bejsbolówkami. Stroje drużyn mają swoje charakterystyczne barwy i emblematy, czyli znaki drużynowe. Często dany zespół posiada również swoją maskotkę. Człowiek w stroju maskotki paraduje podczas meczu po boisku zachęcając do kibicowania i podsycając zapał siedzących na trybunach. Tradycyjnym strojem bejsbolisty jest bluza z długim rękawem, długie spodnie i wysokie skarpety. Buty mają na podeszwach specjalne blaszki zwiększające przyczepność do podłoża. Czapka powinna mieć dość szeroki daszek, który chroni przed słońcem, a z tyłu najczęściej wszytą siateczkę, zwiększającą przewiewność. Najważniejszym sprzętem zawodnika jest kij baseballowy o kształcie stożka z zaokrąglonym końcem i uchwytem na obie ręce oraz specjalne rękawice do jego trzymania . Catcher, czyli łapacz ma na sobie nieco inny strój, który ma go chronić przed ciosem nadlatującej piłki. Wyposażony jest więc w naramienniki, nagolenniki, poduszki na kolana oraz maskę na twarz ze stalowymi prętami. Pałkarze otrzymują hełmy, czyli charakterystyczne czapki wzmocnione specjalnym materiałem i posiadające część chroniącą uszy. Niezbędnym sprzętem jest również piłka do gry w baseball, która ma kauczukowy środek owinięty ciasno wieloma warstwami splecionego sznurka. Obszyta jest zazwyczaj skórą i posiada charakterystyczne szwy.

Boisko do baseballa

Boisko do baseballa przypomina swym kształtem diament i tak też bywa nazywane. Jest to fragment koła o kącie 90° podzielony na dwie części różniące się powierzchnią. Część wewnętrzna, czyli infield to kwadrat wysypany piaskiem (zazwyczaj ma kolor rdzy), na którego rogach mieszczą się tzw. bazy, kolejno zdobywane przez zawodników podczas meczu. Bazy przypominają poduszki o długości ok 30 cm, a odległość między nimi wynosi 27,43 cm. Baza domowa – home plate to wierzchołek boiska. Po prawej stronie znajduje się pierwsza baza, po lewej trzecia, a naprzeciwko bazy domowej – druga baza. W środku kwadratu ma swoje miejsce tzw. pitcher, czyli zawodnik rzucający piłki w stronę bazy domowej, łapacz stoi za bazą domową, poza polem kwadratu. Druga część boiska do baseballa to outfield porośnięte trawą.

Zasady gry w baseball

Zasady gry w baseball mówią, iż nie jest możliwy remis, dlatego mecz zawsze musi zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn . Mecz nie ma określonej długości, jednak składa się z 9 rund. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów. Gra polega na naprzemiennym atakowaniu i obronie drużyn, chodzi zaś o zdobywanie kolejnych baz na boisku. Team atakujący zdobywa punkty, a broniący przeszkadza w tym. Zawodnik z drużyny atakującej musi odbić piłkę rzuconą przez miotacza, następnie rzuca kij i biegnie do bazy. Ta zostaje zaliczona, jeżeli zawodnik dotknie jej przed złapaniem piłki przez drużynę przeciwną. Gdy łapacz pochwyci piłkę, biegnący zawodnik musi się zatrzymać. Uderzenie piłki poza boisko, tzw. home run sprawia, że pałkarz zdobywa wszystkie bazy i nie można go zbić. Strikeout to sytuacja, gdy gracz trzy razy nie zdoła odbić piłki rzucanej przez miotacza. Zdobywanie punktów w grze polega głównie na zdobywaniu kolejnych baz, które możliwe jest również w sytuacji, gdy miotacz wykona cztery złe rzuty lub poprzez tzw. steal base, czyli kradzież bazy. Ukraść może gracz, który zdobył już którąś bazę, a najbliższa baza do zdobycia jest jeszcze wolna. Punkty w grze zdobywa się, gdy jeden zawodnik zdobędzie po kolei wszystkie cztery bazy. Zespół składa się z miotacza, łapacza, 4 zawodników w polu oraz 3 poza polem, których zadaniem jest łapanie daleko lecących piłek.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości