Profilaktyka zdrowia

Zignorowała dziwny pieprzyk. Teraz ostrzega: "Czerniak dostał się do mózgu z co najmniej 7 nowymi guzami"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Kassidy Pierson ma 27 lat i choruje na czerniaka. Niestety choroba jest już tak zaawansowana, że lekarze nie potrafią jej pomóc. Kobieta jest zdania, że gdyby nie zwlekała z wizytą u specjalisty mogłaby pokonać nowotwór. Teraz za pośrednictwem mediów społecznościowych zachęca do badania znamion i apeluje, aby nie ignorować niepokojących zmian.

Zwykły pieprzyk może być groźnym nowotworem

Pierwsze niepokojące zmiany na ciele Kassidy pojawiły się, gdy miała zaledwie 18 lat. Pozornie zwykły pieprzyk, który pojawił się na wewnętrznej części uda, nagle zaczął się zmieniać - znacznie się powiększył, zmienił kolor, a także zaczął krwawić. Dziewczyna nie miała pojęcia, że to klasyczne objawy czerniaka i zignorowała sprawę.

Co gorsza, nie miała ubezpieczenia, a na prywatne leczenie nie było jej stać. Do tego oczekiwała narodzin swojego pierwszego dziecka i jej zdrowie nie było dla niej najważniejsze. Kobieta zatroszczyła się o nie dopiero trzy lata później. Kiedy trafiła do lekarza, okazało się, że ma czerniaka w trzecim stadium. Badania pokazały, że zmiany widoczne są również w węzłach chłonnych.

Kassidy Pierson - opowiada o walce czerniakiem

Mimo starań lekarzy, immunoterapii, radioterapii, terapii spersonalizowanej i licznych operacji, postępu choroby nie udało się zatrzymać. Obecnie Kassidy Pierson walczy z czerniakiem w czwartym stadium. - Niestety, czerniak rozprzestrzenił się po całym moim ciele, dostał się do mózgu z co najmniej siedmioma nowymi guzami. Oznacza to, że żadna forma leczenia już nie działa. Nie ma dla mnie dostępnych terapii – czytamy na buzzfeed.com. Obecnie kobieta jest pod opieką hospicjum.

Kassidy ma świadomość, że medycyna nie jest w stanie jej już pomóc, dlatego stara się maksymalnie wykorzystać czas, który jej pozostał. - To może potrwać kilka dni, tygodni, miesięcy, nawet lat! To zależy tylko od raka i tego, jak szybko rozprzestrzeni się po moim ciele. Teraz czuję się dobrze, więc spędzanie czasu z tymi, których kocham, jest tym, co wypełnia mi dni - mówiła.

Kassidy Pierson o swoich doświadczeniach opowiada w mediach społecznościowych. Kobieta chce, aby jej historia stała się przestrogą dla innych osób, które ignorują swoje problemy ze zdrowiem i odkładają wizytę u lekarza. - Mam nadzieję, że moje doświadczenie pomoże innym ludziom i uchroni ich przed błędem, jakim jest zwlekanie z wizytą u dermatologa i badaniem skóry. Im wcześniej zostaniesz skontrolowany, tym lepiej. To może uratować ci życie – powiedziała.

Czerniak - co trzeba o nim wiedzieć?

Czerniak to najbardziej agresywny ze wszystkich nowotworów złośliwych skóry. Warto pamiętać, że czerniak może zaatakować także błony śluzowe, paznokcie czy oczy. Mimo że jest bardzo niebezpieczny i stosunkowo szybko daje przerzuty, to można go łatwo rozpoznać. Wcześnie zdiagnozowany jest całkowicie uleczalny. Jednak, aby tak się stało, trzeba obserwować znamiona (pieprzyki) i regularnie kontrolować je u dermatologa.

W rozpoznaniu choroby pomaga tzw. ABCDE czerniaka:

  • A - asymetria np. znamię "wylewające się" na jedną stronę;
  • B - nieregularne, nierównomierne, poszarpane brzegi;
  • C - czerwony lub czarny i niejednolity kolor;
  • D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm;
  • E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Skóra pod lupą – strzeż się czerniaka

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: buzzfeed.com

Pozostałe wiadomości