Profilaktyka zdrowia

Implanty piersi a ryzyko chłoniaka

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Czy implanty piersi mogą być niebezpieczne? Jedna z firm wycofała swoje implanty ze sprzedaży ze względu na zwiększenie ryzyka zachorowania na chłoniaka. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Pawłem Szychtą, chirurgiem plastycznym, o tym które implanty są bezpieczne oraz co powinnaś zrobić, jeśli masz już implanty i boisz się, że problem chłoniaka może ciebie dotyczyć.

  • Czy implanty piersi są bezpieczne?
  • Mam implanty - jak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

Zobacz też: Jak dobrać stanik, by leżał prawidłowo? Porady

Francuska Agencja Leków zakwestionowała bezpieczeństwo implantów jednej z firm ze względu na zwiększenie ryzyka zachorowania na chłoniaka. Firma nie zgadza się z tą decyzją, ale w styczniu – w związku z wygaśnięciem ważności certyfikatu w Unii Europejskiej – ogłosiła, że „zawiesza sprzedaż i wycofuje z obrotu na rynkach europejskich teksturowane implanty piersi i ekspandery tkankowe ze skutkiem natychmiastowym”. Implanty te znikają też z polskich szpitali. 

Koniecznie sprawdź: Stanik koronkowy - jaki fason wybrać? Porady

Czy implanty piersi są bezpieczne?

Okazuje się, że u kilkaset kobiet, którym wszczepiono te implanty, wystąpiły komórki rakowe. Niestety kilkanaście kobiet zmarło.

Problem dotyczy implantów teksturowanych, które mogą powodować ryzyko chłoniaka. Trzeba jednak podkreślić, że to ryzyko jest bardzo nieznaczne.

Makrotekstura jest jedynym czynnikiem ryzyka obecnie znanym, który został wykryty w przypadku chłoniaka - mówił w Dzień Dobry TVN prof. Paweł Szychta, chirurg plastyczny.

Mam implanty - jak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

Co w przypadku, kiedy masz implanty piersi i chcesz sprawdzić czy jesteś bezpieczna? Jeśli z implantami nic się nie dzieje, nie musisz czuć się zaniepokojona. 

Jakie objawy powinny cię jednak zaniepokoić?

  • obrzęk
  • ból w piersi
  • wysypka na skórze

W przypadku wyżej wymienionych zaobserwowanych u ciebie zmian, zgłoś się do lekarza.

Więcej: 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości