Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Historia ta wydarzyła się w centrum dużego miasta. Bohaterzy zdarzenia: Filip Chajzer i "pijany" kierowca. Jak się okazało - w jego krwi nie było ani grama alkoholu.

  Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na raka w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie. Jaka zachodzi relacja pomiędzy nowotworem a naszą dietą? Jaki wpływ mają na nasze zdrowie chipsy, frytki, sól, parówki i spleśniałe warzywa? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedziała dietetyczka Anna Jelonek.

  Przed maskę samochodu wybiegł mu dzik. Wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Z miejsca wypadku zabrała go karetka, w którą w drodze do szpitala wjechał samochód. To naprawdę cud, że Pan Bartosz Pałgan żyje.

  Radzyń Podlaski, Garwolin, Lubliniec. Fundacja TVN "Nie jesteś sam" sfinansowała w tym roku zakup sprzętu medycznego dla 25 szpitali. Są to szpitale różnego autoramentu - te duże i te małe. Gościem Dzień Dobry TVN, w Zielonych Drzwiach, była Pani Prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam"- Pani Bożena Walter.

  Choć stres uważamy za naszego wroga, warto się z nim zaprzyjaźnić. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog i psychoterapeuta Robert Rutkowski. Jak można okiełznać stres? Jakie choroby wywołuje przewlekły stres i czy może nas zabić?

  Dzieci kochają słodycze i fast foody. Jak nakłonić dziecko do przejścia na niskokaloryczną dietę? Jak wzbudzić motywacje u dziecka? Jak interniści będą leczyć otyłość u dzieci? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była: dr n. med. Joanna Słowińska. Czy autorzy projektu leczenia otyłości przez internistów nie boją się efektu przeciwnego?

  Z naukowego punktu widzenia to, że widzimy określone zjawiska, miejsca i osoby, kiedy jesteśmy w stanie śmierci klinicznej, wynika z nadaktywności skorelowanych ze sobą obszarów w naszym mózgu. Gościem Dzień Dobry TVN był holenderski kardiolog dr Pim van Lommel. Dlaczego słynny kardiolog postanawia odkryć, czym jest doświadczenie śmierci klinicznej? Czy zadał kłam dotychczasowym teoriom o przyczynach wizji w stanie śmierci klinicznej?

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarzy, by porozmawiać z nimi o tym, jak ważna jest dla lekarza opinia pacjentów. Czego oczekują od lekarza pacjenci? Czy są pacjenci, za którymi nie przepadają lekarze? Naszymi gośćmi byli: dr Łukasz Preibisz, dermatolog, dr Marek Szczyt, chirurg plastyk oraz dr Piotr Gryglas, internista.

  W Polsce na nowo rozgorzała dyskusja o tym, czy warto oddawać swoje organy i czy przeszczepy mają sens. Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedziała się prof. Paweł Łuków, etyk i prof. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu. Ile osób w Polsce czeka na przeszczep? Czy organy pobierane są od tych, którzy nie mają szans na przeżycie, czy może także od tych, których dałoby się jeszcze wybudzić ze śpiączki?

  Dzięki tej metodzie, w jeden dzień i bez przeszczepu kości bezzębni pacjenci mogą uzyskać nowe, stałe zęby. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Paulo Malo, wynalazcę techniki All-on-4 oraz jego pacjenta Antoniego Powierżę. Czy ta metoda jest bolesna? Dlaczego ta metoda jest tak wyjątkowa?

  Franek jest wcześniakiem z autyzmem i z innymi przyległymi schorzeniami. Jego mama prowadzi bloga o nim i o jego schorzeniu. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi Anny Maruszeczko były: Agnieszka Kossowska – mama 4-letniego Franka, autorka bloga o swoim synku, oraz jej koleżanka - Monika Laszczyńska.

  Do odchudzania nasze babcie używały octu jabłkowego, gwiazdy Hollywood- tabletek z jajeczkami tasiemca. Teraz przyszła moda na gorsety. Bo będąc z gorsecie nie można jeść. Co na ten temat sądzą dietetycy? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: dietetyczka Anna Jelonek oraz ekspert brafittingu - Jolanta Lewicka.

  Lekarz, po badaniach USG, stwierdził, że trzecie dziecko Dominiki Figurskiej urodzi się z zespołem Downa. Jednak po 9 miesiącach okazało się, że dziecko, które przyszło na świat jest zupełnie zdrowe. Jak to możliwe, że badania USG okazały się błędne? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Dominikę Figurską.

  Przewlekły lęk, fobia społeczna, nagłe napady lęku, zniesiona motywacja, bezsenność. To tylko niektóre z objawów zaburzeń lękowo - depresyjnych. Ile osób w Polsce cierpi na tę dolegliwość? Jak ją leczyć? Czy wystarczy psychoterapia czy może potrzebne są leki psychotropowe? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psychiatra i psychoterapeutka dr Magda Namysłowska.

  Pytanie z pozoru retoryczne. A jednak są ryby takiego autoramentu, które nie powinny pojawiać się na naszym talerzu a w naszym koszu. Tropem takich poszła Reni Jusis.

  Kilka miesięcy temu lekarze nie potrafili zdiagnozować małego Filipa. Na szczęście jego rodzice na swojej drodze spotkali ukraińskiego lekarza. Dr Vitaly Vel od razu poprosił o rentgen odcinka szyjnego kręgosłupa i zdziwił się, że nikt nigdy o takie prześwietlenie do tej pory nie prosił. Ukraiński lekarz od razu zdiagnozował u Filipa zespolenie szczytowo-potyliczne. Teraz Filipa czeka skomplikowana i droga rehabilitacja. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców Filipa: Aleksandrę Uścinowicz i Dominika Lewińskiego, ukraińskiego lekarza i... samego Filipa, który był bardzo zainteresowany naszym studiem.

  32-letnia Emilia Pogońska cierpi na rzadką chorobę Devica. Na jej zdiagnozowanie czekała rok. Inni mają mniej szczęścia i czasami na zdiagnozowania rzadkiej choroby czekają latami. Czym się objawia choroba Devica i jakie są jej przyczyny? Jak leczy się tę chorobę? O swojej walce z chorobą opowiedziała gospodyni Zielonych Drzwi, Annie Maruszeczko, w studiu Dzień Dobry TVN.

  Choroby sercowo-naczyniowe sieją większe spustoszenie wśród ludzi niż choroby nowotworowe. Na chorobę wieńcową coraz częściej zapadają kobiety. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiologa Piotr Gryglas . Jakie są objawy kobiecego stanu przedzawałowego?

  Paweł Wawrzecki samotnie wychowuje od lat córkę Anię, która urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jak udaje mu się pogodzić pracę z opieką nad córką? Jak organizuje swoje życie i życie córki? Jak ogromny wysiłek włożył w jej rehabilitację? W studiu Dzień Dobry TVN aktor opowiedział o córce, która jest jego największym sukcesem.

  Marcin Prokop chciałby, żeby wynaleziono lekarstwo na raka, bo zbyt wiele osób odchodzi przedwcześnie. Jedną z takich osób jest Magda Prokopowicz, o której powstała książka "Magda, miłość i rak". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Alinę Mrowińską, dziennikarkę, autorkę filmu i książki „Magda, miłość i rak” oraz Edytę Olszówkę, aktorkę i przyjaciółkę Magdy Prokopowicz.

  Nawozy, pestycydy, GMO. W Unii Europejskiej co roku stosuje się około 145 ton pestycydów. Jak truje nas jedzenie? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: lekarz internista dr Piotr Gryglas oraz dietetyczka Anna Jelonek. Czy nadużycie pestycydów może poważnie zaszkodzić naszemu organizmowi, ze śmiercią włącznie? W których warzywach pestycydów jest najmniej, a w których najwięcej?

  Ponoć dzięki niej możemy rzucić palenie, pozbyć się lęku przed egzaminem, napadów agresji, fobii lub traumy. Czy hipnoza jest bezpieczna? Kto szczególnie podatny jest na hipnozę? Czy za pomocą hipnozy można wyleczyć medyczne schorzenie? Gościem Dzień Dobry TVN był hipnoterapeuta Lech Dębski.

  "Konik polny smakuje troszeczkę jak wędzone szprotki, mózg smakuje jak śmietana (...), konina ma wspaniały smak, smakuje jak majonez." Dieta pierwotna, czyli paleolityczna polega na jedzeniu surowego mięsa. Czy jest zdrowa? Czy nasz układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia surowego mięsa?

  Dziecko źle czyta i pisze? Może ma ukrytą wadę wzroku? Kiedy rodzice powinni się zaniepokoić i pójść z dzieckiem do okulisty? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podejrzewając wadę wzorku u dziecka? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Monikę Dzięgielewską, specjalistę chorób oczu.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko była Olga Fijałkowska, pierwsza Miss Polski na wózku. Czy trudniej znaleźć partnera osobie niepełnosprawnej aniżeli pełnosprawnej, czy jest to tylko mit powtarzany z ust do ust?

  Zwany inaczej dyspraksją. Małżeństwo Anny i Karola Kortalsów bardzo wcześnie zorientowało się, że coś dziwnego dzieje się z ich synkiem. Był nadwrażliwy na nagość, na dźwięki, na zbyt intensywne bodźce. Jakie jeszcze czynności sprawiają trudność dziecku z dyspraksją? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z rodzicami Olka i Leny. Rodzicom towarzyszyły dzieci.

  Czy są jakieś przeciwwskazania, by osoba po pięćdziesiątym roku życia mogła nosić aparat ortodontyczny? Czy założenie takiego aparatu jest bolesne i nieprzyjemne dla pacjenta? Ile może się kosztować piękny uśmiech? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z ortodontą dr Emmą Kiworkową.

  Pani Joanna Kryszczyńska od lat zajmuje się dziećmi. I to dziećmi szczególnej troski - z porażeniem mózgowym. W studiu Dzień Dobry TVN Pani doktor była gościem Anny Maruszeczko. Dlaczego tak trudno postawić szybką i jednoznaczną diagnozę w przypadku tej choroby? Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych drzwi".