Zdrowie

Kiedy najlepiej jeść śniadanie? Naukowcy już to wiedzą

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Kiedy najlepiej jeść śniadanie, a kiedy kolację?
Kiedy najlepiej jeść śniadanie, a kiedy kolację? Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Śniadania stanowią podstawę zdrowego trybu życia. Okazuje się, że ważne jest nie tylko to, jakie produkty spożywamy rano. Niezwykle istotny jest też harmonogram codziennych posiłków. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym dietetyk kliniczny Milena Nosek.

Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Praktycznie każdy z nas spotkał się z teorią, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że równie istotny jest harmonogram jego spożywania. Dietetyk kliniczny Milena Nosek opowiedziała widzom Dzień Dobry TVN o nowych badaniach amerykańskich naukowców. Specjaliści ustalili, kiedy należy jeść śniadanie, by wspierać funkcjonowanie naszego organizmu.

- Powinniśmy je zjeść godzinę do dwóch od przebudzenia się, [...] cały rytm dnia jest wyznaczony przez śniadanie, ponieważ to, co dostarczymy, wszelkie składniki odżywcze mają wpływ na koncentrację, funkcjonowanie mózgu - tłumaczy specjalistka.

Pomijanie śniadania - jakie są konsekwencje?

Do jakich wniosków doszli naukowcy? - Osoby, które opóźniły pierwszy posiłek o kilka godzin, miały większe szanse, żeby chwytać po drodze typu węglowodany proste. Jest większa ochota na słodycze, podjadanie. Posiłki tracą regularność, zwiększa się ryzyko zaburzeń hormonalnych - podkreśla gościni Dzień Dobry TVN.

Badacze twierdzą też, że dobrze jest zjeść wszystkie posiłki w ciągu 10 godzin. Milena Nosek zaznacza, że harmonogram posiłków jest czasem ważniejszy niż to, co zostało spożyte. Podkreśla jednak, że do kwestii żywienia warto podejść w indywidualny i przede wszystkim racjonalny sposób.

- Chodzi o to, by w tym swoim stylu żywienia rozpoznać, jaki tryb, posiłki i wartości odżywcze potrzebuje dany człowiek. Ja też w swoim gabinecie nie kieruję się tylko teorią i badaniami - podsumowuje dietetyczka.

Całą rozmowę z dietetykiem klinicznym zobaczysz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości