Newsy

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2023 roku. Czas na jego dopełnienie jest do 30 grudnia

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
bezprawnik.pl
listy z ZUS

Od 1 stycznia 2023 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą miały nowy obowiązek – posiadanie konta w PUE ZUS. Planowane są również kolejne zmiany mające na celu m.in. usprawnienie korespondencji. Płatnicy mają czas do 30 grudnia na założenie konta.

PUE ZUS - co to jest?

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) umożliwia przedsiębiorcom (i nie tylko) sprawdzanie stanu swojego konta w ZUS w dowolnym momencie. Można sprawdzić m.in. czy składki na ubezpieczenia społeczne zostały wpłacone, czy nie ma żadnych zaległości itd. Płatnik może również uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, a także wygenerować i wysłać do ZUS dokumenty dotyczące ubezpieczenia. Z kolei pracownik może przez PUE ZUS upewnić się, czy pracodawca (płatnik) faktycznie zgłosił go do ubezpieczeń i czy opłaca składki emerytalne. Można też obliczyć prognozowaną wysokość emerytury.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Konto w PUE ZUS obowiązkiem przedsiębiorców od 1 stycznia 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek posiadania konta w PUE ZUS. Nie będzie miało znaczenia, czy zatrudnia jakichkolwiek pracowników. W tym celu będzie trzeba przekazać do ZUS adres elektroniczny. Jeśli przedsiębiorca nie dopełni tego obowiązku, ZUS sam założy taki profil. Zmiana ma na celu przyspieszenie korespondencji na linii Zakład -przedsiębiorca oraz zmniejszenie kosztów.

Czas na założenie konta PUE ZUS dla przedsiębiorców jest do 30 grudnia.

ZUS coraz bardziej online

To nie jedyna zmiana, jaka ma niedługo zajść w PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie pisma elektroniczne przesyłane za pośrednictwem profilu na platformie będą mogły być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych. Dotychczas wykorzystanie ostatniego sposobu możliwe było tylko w określonych przypadkach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: bezprawnik.pl

Źródło zdjęcia głównego: SOPA/Getty Images

Pozostałe wiadomości