Finanse i Praca

500 plus za staż małżeński - co to za świadczenie?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Fakt
Małżeństwo po 60.

W sieci pojawiło się wiele informacji o programie 500 plus dla małżeństw. Miałoby to być dofinansowanie dla osób, które wytrwały w związku małżeńskim odpowiednio długo. Posłowie zajęli się petycją. Czy program 500 plus dla małżeństw wejdzie w życie? Ile miałoby wynieść dofinansowanie?

500 plus za staż małżeństwa - nowy projekt

Do sejmu kilka miesięcy temu wpłynęła obywatelska petycja o wprowadzenie świadczenia dla osób w długoletnich związkach małżeńskich. Posłowie pochylili się nad projektem, gdyż, jak mówiła była minister rodziny i polityki społecznej "to piękna inicjatywa, warto ją wprowadzić". Elżbieta Rafalska wprowadzała projekt 500 plus na dziecko.

Seniorzy

Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

-Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich - zwrócili się w petycji obywatele.

Parom, które mają co najmniej 40-letni staż przyznawana miałaby być comiesięczna pomoc w wysokości 500 złotych. Miałoby to pokryć koszty leków, środków higieny osobistej lub diety, gdyż jak podkreślali autorzy petycji - emerytury w Polsce nie są wysokie, a niezbędne środki do życia wiążą się z ogromnymi wydatkami. Jednak autorzy petycji nie uwzględnili informacji, ile miałoby wynosić dofinansowanie dla poszczególnych małżeństw.

Dofinansowanie za staż małżeństwa

Posłowie dali zielone światło pomysłowi i jeszcze w tym roku mają się nad nim pochylić. 40, 45 i 50-lecie małżeństwa miałoby zostać uhonorowane poprzez wypłacanie specjalnych dodatków. daniem jednych pomysł jest szczytny, inni jednak, jak posłanka KO Urszula Augustyn dopytują, co w tej sytuacji z osobami, które są samotne i również borykają się z problemami.

Posłowie zwrócili również uwagę, że petycji nie ma konkretnych założeń. Nie wskazano w niej tak naprawdę, o jaką rocznicę miałoby chodzić w przyznawaniu dofinansowania. Jak zwrócił uwagę jeden s posłów PIS, co z parami, która pobrała się w późnym wieku, np. 50 lat i potrzebuje dodatkowego wsparcia nie na 40. rocznicę, a np. już przy 20?

Czy 500 plus za staż małżeństwa wejdzie w życie?

Pytani przez Fakt posłowie z różnych frakcji zwracają uwagę, że seniorzy mają wiele innych form pomocy. (O tym, o jakie świadczenia mogą ubiegać się seniorzy pisaliśmy tutaj: Świadczenia dla seniorów - o co mogą się ubiegać?). Zwrócono uwagę, że w petycji nie ma żadnych konkretów na temat tego, według jakich kryteriów miałyby zostać przyznane pieniądze.

Sejmowa komisja podjęła decyzję, że wystąpi do minister rodziny, aby wypowiedziała się na temat tej sprawy. Ministerstwo ma zatem odpowiedzieć na takie pytania, jak to, czy resort pracuje już nad takim projektem, czy takie pary rzeczywiście potrzebują pomocy finansowej, w jakiej wysokości taka pomoc miałaby zostać wypłacana, a także w jakiej kondycji jest budżet państwa.

Co więcej, podobna petycja już raz była rozpatrywana. W 2020 roku, tuż po wygranych wyborach prezydenckich, na biurku Andrzeja Dudy miała się pojawić podobna prośba. Z tym, że w tamtej dodatek miałby być dla małżeństw, które wychowały dwójkę dzieci i ukończyły 50 lat wspólnie. W tamtej propozycji osoby owdowiałe miały uzyskiwać dodatek dożywotnio. Jak podaje Fakt, prezydent nie wystąpił z inicjatywą legislacyjną w związku z otrzymaną wtedy petycją.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Fakt

Źródło zdjęcia głównego: Koldunov/Getty Images

Pozostałe wiadomości