Święta to czas, gdy nie powinniśmy myśleć o diecie i fiksować się na zdrowych przekąskach. Te chwile warto spędzić w gronie najbliższych, celebrując tradycyjną kolację. W końcu kilka pierogów, czy barszcz z uszkami nie sprawi, że nagle przybędzie nam 5 kg. Ważne jednak, aby pamiętać o umiarze. Co i jak jeść, aby nie czuć ciężkości i nie nabawić się niechcianych fałdek? O tym opowiedziała nam dietetyk, Milena Nosek.
O pieczywie w codziennej diecie krąży wiele mitów. Wiele osób uważa, że jego biały rodzaj jest niezdrowy. Jak jest naprawdę? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym dietetyczka i psychodietetyczka kliniczna oraz autorka książek, Katarzyna Błażejewska-Stuhr.
Diety pudełkowe od kilku lat cieszą się ogromnym powodzeniem kilkuset tysięcy Polaków. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się wiele firm, które świadczą tego typu usługi - szacuje się, że jest ich już ponad 900. Do redakcji Uwaga! TVN zaczęły spływać dziesiątki maili od niezadowolonych klientów jednej z nich. Dlaczego?
"Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób może na nie cierpieć".
O rankingu najgorszych diet opowiedział nam Kamil Paprotny, dietetyk kliniczny.
Według NFZ na otyłość cierpi trzech na pięciu dorosłych Polaków i co czwarte dziecko. W ramach cyklu "(Od)wagi dzieciaki" Antoni i Julia opowiadają o swoich doświadczeniach ze zrzucaniem zbędnych kilogramów.
Sprawdź, które lepiej omijać.
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że sezon jesienno-zimowy nieszczególnie sprzyja zdrowym nawykom żywieniowym. Kiedy za oknami zamiast słońca widzimy deszcz, zachmurzone niebo i nieznośną szarugę, zdecydowanie śmielej sięgamy tuczące przekąski. Wielu z nas niemal codziennie poprawia sobie nastrój słodyczami czy innymi, równie kuszącymi smakołykami. Jak poradzić sobie ze słabością, która przybiera na sile podczas chłodniejszych miesięcy?
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym aktywność fizyczną zamieniamy na koc, ciepłą herbatę, ulubiony serial i… przekąski. Jak przetrwać więc najbliższe miesiące, by nasza dotychczasowa dieta nie poszła w piach? Istnieje sposób, który nie tylko pozwoli utrzymać nam wagę, ale także wspomoże proces odchudzania.
"Picie tylko kilku szklanek wywaru dziennie jest jak głodówka"
Orzech kokosowy to roślina znana ze swych właściwości odżywczych i korzystnego wpływu na zdrowie. Z uwagi na wymagania co do klimatu i temperatury kokosy nie rosną na obszarze Europy. Uprawia się je w Ameryce Południowej, w południowej części Azji, a także w Polinezji i Malezji. Obecnie jednak są łatwo dostępne w większości hipermarketów. Na co zwracać uwagę przy zakupie i jak obrać świeżego kokosa?
Nadwaga oraz otyłość są bezpośrednią przyczyną wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2. oraz nadciśnienie tętnicze. Głównymi przyczynami nadwagi są: żywność w wysokim stopniu przetworzona, nieregularne posiłki oraz zbyt duża ilość węglowodanów prostych. W zależności od zatłuszczenia organizmu proces odchudzania może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Suplementy diety dla mężczyzn oraz dla kobiet pomagają zrzucić zbędne kilogramy, jednak nie mogą stanowić zamiennika zbilansowanej diety oraz ćwiczeń fizycznych.
Przechodząc na dietę lekkostrawną, często stajemy przed pytaniem, co jest lekkostrawne. Nierzadko decydujemy się na potrawy pozbawione smaku, ponieważ myślimy, że tak powinna wyglądać dieta, a to błąd! Poznaj pomysły na smaczne, lekkostrawne dania.
Kozieradka to roślina jednoroczna, co nie przeszkadza jej wpływać na funkcjonowanie całego organizmu lepiej, niż niejedno lekarstwo apteczne. Wyciągi z kozieradki stymulują pracę przewodu pokarmowego, polecane są też kulturystom, matkom karmiącym, diabetykom oraz osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy.
Endomorfik to somatotyp odznaczający się masywną sylwetką, skłonnością do kumulowania tkanki tłuszczowej oraz łatwością w nabieraniu masy mięśniowej. Trening dla endomorfika powinien opierać się na zróżnicowanych ćwiczeniach siłowych i cardio.
Samanta Chudzik, będąc na diecie ketogenicznej w wariancie śródziemnomorskim, w ciągu 2 lat schudła 59 kg. Dlaczego ta metoda jest zdrowsza od klasycznej? Jak wygląda typowy jadłospis? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z bohaterką oraz jej dietetyczką, Anną Gudan.
Choć dietetycy jak mantrę powtarzają, że "dieta cud" nie istnieje, to wciąż, zamiast udać się do specjalisty, próbujemy schudnąć, korzystając z porad znalezionych w sieci. Bawełniane waciki na obiad, sen zamiast posiłku - to dopiero początek szkodliwej listy. Oto najdziwniejsze sposoby na pozbycie się nadprogramowych kilogramów.
Brzuch to dla wielu kobiet przyczyna kompleksów. Martwimy się tym, że nie jest idealnie płaski, surowo oceniamy każdą pojawiającą się na nim fałdkę tłuszczu. Prawda jest jednak taka, że to nie tylko wizytówka, którą można pochwalić się na plaży czy na siłowni, to przede wszystkim centrum naszego organizmu, w którym skumulowana jest kobiecość i wszystkie związane z nią emocje.
Gina Marie Krasley znana jest z reality show TLC "My 600-lb Life" ("Historie wielkiej wagi"), w którym wystąpiła w 2020 roku. Teraz okazuje się, że 30-latka zmarła kilka dni temu w swoim domu w Tuckerton, w stanie New Jersey. Do ostatnich chwil była w otoczeniu rodziny.
Synthol to olej, który kulturyści wykorzystują do szybkiego zwiększenia objętości mięśni. Został opracowany w XX wieku. Jego stosowanie wiąże się z licznymi efektami ubocznymi, z których najbardziej widoczny jest karykaturalny wygląd mięśni.
Zdrowy tryb życia, na który składa się przede wszystkim zrównoważona dieta i aktywność fizyczna, to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Pandemia skłoniła wiele osób do refleksji nad troską o swoje samopoczucie, coraz częściej decydujemy się zmienić codzienne nawyki, by cieszyć się dobrą kondycją i doskonałym nastrojem. Może się jednak zdarzyć, że starania o osiągnięcie wymarzonej sylwetki zmienią się w utrudniającą życie obsesję. O problemie nazywanym healthismem rozmawialiśmy z psychodietetykiem Agatą Jasińską.
Kiszonki usprawniają pracę jelit, odkwaszają organizm i wzmacniają odporność, a w dodatku wyśmienicie smakują. Ich regularne spożywanie doskonale wpływa na samopoczucie. Fermentowane produkty to jednak nie tylko dobrze nam znane ogórki i kapusta. Co jeszcze można ukisić i dlaczego warto to robić? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedział Aleksander Baron, szef kuchni i przedsiębiorca, któremu kiszonki pozwoliły przetrwać pandemiczny kryzys.
Dieta opierająca się na zasadzie 80/20 zyskuje w ostatnim czasie coraz więcej zwolenników. Wielu dietetyków zgodnie uznaje ją za jeden z najlepszych systemów żywienia. Co dokładnie oznacza? Wyjaśniają dietetyczki Dominika Hatala i Weronika Kaszuba.
Mieszkańcy Unii Europejskiej zmagają się z nadwagą. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że najgorzej wypada Chorwacja i Malta, ale w Polsce też nie jest najlepiej. Jak obliczyć wskaźnik BMI i jaka jest jego norma?
Ola ma 18 lat, od trzech choruje na anoreksję. W marcu tego roku, kiedy zrozumiała, że organizm daje jej ostatnią szansę, postanowiła podjąć zdecydowaną walkę z chorobą. Zbiegło się to z założeniem konta na TikToku. To właśnie tam nastolatka opowiada swoją historię, by pomagać innym osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywania.
Głośnym echem odbił się wpis, który pojawił się na internetowym profilu szpitala w Oleśnicy.Dotyczył otyłości kobiet spodziewających się dziecka, która - jak wskazano - jest dużym utrudnieniem dla lekarzy w czasie opieki nad nimi. Za wzór dla innych pań postawiono jedną z pracownic placówki, która niewiele przytyła pomimo zaawansowanej ciąży. To wywołało dyskusję i lawinę komentarzy, bowiem wiele kobiet poczuło się dyskryminowanych.
Czekolada - kochamy ją za smak i zapach. Słodka przekąska natychmiastowo poprawia humor, dodaje energii i wprowadza nas w błogi nastój. Jedzona w nadmiarze potrafi jednak wywołać niepożądane efekty. Jak zatem zapanować nad apetytem i powstrzymać się przed zjedzeniem całej tabliczki jednego dnia?
Marzymy o pięknej i szczupłej sylwetce, stosujemy różne diety, testujemy cateringi i wylewamy siódme poty na siłowni, a mimo wszystko efekty wciąż nie są zadowalające. Jedną z przyczyn jest brak konsekwencji. Dlaczego tak trudno utrzymać nam zdrową i zbilansowaną dietę? Rozmawialiśmy o tym z dr Hanną Stolińska, dietetyczką kliniczną.
Otyłość to problem, z którym muszą się mierzyć władze wielu krajów. Rząd Wielkiej Brytanii chce w tym celu wprowadzić zakaz reklamowania i promowania żywności typu fast food. Ma on obowiązywać od 2023 r. Czy takie działania są skuteczne? O to zapytaliśmy Hannę Stolińską, dietetyczkę kliniczną.