Pani Katarzyna waży ponad 250 kilogramów. Od czerwca nie jest już w stanie chodzić i jedynie leży w łóżku. Czy 40-latce uda się wyjść z otyłości monstrualnej?
Kiszonki usprawniają pracę jelit, odkwaszają organizm i wzmacniają odporność, a w dodatku wyśmienicie smakują. Ich regularne spożywanie doskonale wpływa na samopoczucie. Fermentowane produkty to jednak nie tylko dobrze nam znane ogórki i kapusta. Co jeszcze można ukisić i dlaczego warto to robić? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedział Aleksander Baron, szef kuchni i przedsiębiorca, któremu kiszonki pozwoliły przetrwać pandemiczny kryzys.
Dieta opierająca się na zasadzie 80/20 zyskuje w ostatnim czasie coraz więcej zwolenników. Wielu dietetyków zgodnie uznaje ją za jeden z najlepszych systemów żywienia. Co dokładnie oznacza? Wyjaśniają dietetyczki Dominika Hatala i Weronika Kaszuba.
Mieszkańcy Unii Europejskiej zmagają się z nadwagą. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że najgorzej wypada Chorwacja i Malta, ale w Polsce też nie jest najlepiej. Jak obliczyć wskaźnik BMI i jaka jest jego norma?
Ola ma 18 lat, od trzech choruje na anoreksję. W marcu tego roku, kiedy zrozumiała, że organizm daje jej ostatnią szansę, postanowiła podjąć zdecydowaną walkę z chorobą. Zbiegło się to z założeniem konta na TikToku. To właśnie tam nastolatka opowiada swoją historię, by pomagać innym osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywania.
Głośnym echem odbił się wpis, który pojawił się na internetowym profilu szpitala w Oleśnicy.Dotyczył otyłości kobiet spodziewających się dziecka, która - jak wskazano - jest dużym utrudnieniem dla lekarzy w czasie opieki nad nimi. Za wzór dla innych pań postawiono jedną z pracownic placówki, która niewiele przytyła pomimo zaawansowanej ciąży. To wywołało dyskusję i lawinę komentarzy, bowiem wiele kobiet poczuło się dyskryminowanych.
Czekolada - kochamy ją za smak i zapach. Słodka przekąska natychmiastowo poprawia humor, dodaje energii i wprowadza nas w błogi nastój. Jedzona w nadmiarze potrafi jednak wywołać niepożądane efekty. Jak zatem zapanować nad apetytem i powstrzymać się przed zjedzeniem całej tabliczki jednego dnia?
Marzymy o pięknej i szczupłej sylwetce, stosujemy różne diety, testujemy cateringi i wylewamy siódme poty na siłowni, a mimo wszystko efekty wciąż nie są zadowalające. Jedną z przyczyn jest brak konsekwencji. Dlaczego tak trudno utrzymać nam zdrową i zbilansowaną dietę? Rozmawialiśmy o tym z dr Hanną Stolińska, dietetyczką kliniczną.
Otyłość to problem, z którym muszą się mierzyć władze wielu krajów. Rząd Wielkiej Brytanii chce w tym celu wprowadzić zakaz reklamowania i promowania żywności typu fast food. Ma on obowiązywać od 2023 r. Czy takie działania są skuteczne? O to zapytaliśmy Hannę Stolińską, dietetyczkę kliniczną.
Większość lodów i sorbetów produkowana jest z proszku lub pasty z dodatkiem emulgatorów i stabilizatorów, które mogą zawierać gluten. Dodatkowym źródłem glutenu są wafelki do lodów, a także wszelkiego rodzaju ciasteczka dodawane do niektórych smaków. Lody z dodatkiem glutenu nie powinny być spożywane przez osoby będące na diecie bezglutenowej. W tej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem są lody z symbolem Przekreślonego Kłosa, oznaczającego produkt bez glutenu.
Czekolada, choć tak pyszna, jednocześnie jest uważana za jednego z największych wrogów szczupłej sylwetki. W pewnym sensie jest to prawda, ale nie do końca. Wszystko zależy od tego kto, w jakich ilościach i o jakiej porze dnia ją spożywa. Istotna jest również jakość. Okazuje się, że czekolada może pomagać w odchudzaniu kobietom z menopauzą. Udowodnili to naukowcy. Jak to możliwe?
Lato nabiera rozpędu, a ty marzysz, aby do urlopu schudnąć? Ale czy można zdrowo zrzucić 5 kg w miesiąc i to bez aktywności fizycznej? Dietetyk kliniczny Anna Radowicka zapewnia, że tak. Trzeba jedynie zastosować kilka prostych zasad. Zobacz, jakich błędów nie popełniać i poznaj przykładowy jadłospis.
Arbuz jest nie tylko pełen cennych substancji odżywczych, ale również orzeźwiający. Słodki i lekkostrawny idealnie nadaje się na letnią przekąskę. Jakie ma właściwości, ile zawiera kalorii i jak go wybrać, aby w pełni korzystać z jego zdrowotnych zalet? Oto porady dietetyk, Moniki Stromkie-Złomaniec.
Jogurt naturalny może być składnikiem wielu doskonałych dań. Andrzej Polan wyjaśnia, jak z jogurtu naturalnego wykonać pyszny twarożek na śniadanie. Zachęca także do wspólnego gotowania zimnej zupy marchewkowej z chrupiącymi krakersami, jogurtem i chrzanem. Kulminacyjną potrawą jest duszony indyk na wzór mediolański.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zawarte w niej substancje dodają energii, a także chronią przed rozwojem niektórych nowotworów. Badania pokazują, że pita w rozsądnych ilościach - zwłaszcza czarna - znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju niewydolności serca. O właściwościach kawy opowiedziała Anna Radowicka, dietetyk.
Szpital św. Ludwika w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie organizuje turnusy leczenia otyłości dla dzieci i młodzieży. Jest to odpowiedź na narastający problem wśród najmłodszych, który nasila się w czasie pandemii. O potrzebie reagowania na pierwsze oznaki otyłości i wspierania dzieci, które się z nią zmagają, opowiedziały w Dzień Dobry TVN pediatra i gastrolog dziecięcy, dr Katarzyna Przybyszewska oraz mama uczestnika turnusu, Mieczysława Ożóg.
Wiele kobiet przed wakacjami za wszelką cenę pragnie zrzucić dodatkowe kilogramy, by idealne prezentować się w bikini. Jednak czy warto to robić? Kamila Szcześniak, rysowniczka oraz Martyna Kaczmarek, działaczka społeczna, feministka i aktywistka twierdzą, że każde ciało jest piękne i wszystkie panie powinny śmiało zakładać letnie ubrania. O tym opowiedziały teraz w Dzień Dobry TVN.
Wakacyjne urlopy skupiają się głównie na relaksie i odpoczynku. Wiele osób na czas wyjazdu odpuszcza sobie również trzymanie diety. W efekcie, po podróży wracają z dodatkowymi kilogramami. Jak temu zapobiec? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyczka kliniczna, dr Wanda Baltaza.
Victoria Beckham jest jedną z najbardziej podziwianych celebrytek na świecie. Jej sylwetka robi wrażenie i nie zmienia się mimo upływu lat. Gwiazda znalazła kilka patentów na świetny wygląd. Chodzi o proste nawyki żywieniowe, które wystarczy włączyć do diety. Skonsultowaliśmy je z dietetyczką, dr Wandą Baltazą. Czy warto skorzystać z trików Victorii?
Chrom to jeden ze śladowych pierwiastków, które są istotne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Mikroelement ten znany jest głównie ze względu na swoje właściwości odchudzające, dlatego możesz spotkać go w składzie wielu środków wspomagających odchudzanie. Jaka jest poza tym rola chromu dla zdrowia człowieka i czym grozi niedobór tego związku?
Była szczupła odkąd pamięta. A jednak w gimnazjum koledzy w ramach "żartu", powiedzieli o niej "gruba". Wzięła sobie do serca ich słowa i schudła do 38 kg. Usłyszała potem, że jest szkieletorem. "Szkieletor" boli tak samo, jak "gruba świnia". - Żyjemy w czasach skrajności i każdy ciągnie nas w swoją stronę. Jak można kochać swoje ciało, gdy spotykamy się z tak różnymi komunikatami? – pyta 23-letnia Victoria. Trudno się z nią nie zgodzić.
Rusza pilotażowy program leczenia otyłości. Będzie to kompleksowa opieka specjalistyczna nad pacjentami, którzy zostaną do niego zakwalifikowani. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną i dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wiemy, kto będzie mógł ubiegać się o miejsce w programie.
W kluczowym momencie ważyła ponad 100 kg i doszła do rozmiaru 50/52. W półtora roku kobieta zrzuciła 44 kg. Choć, jak mówi, początkowo nie miała tego w planach, to był jedyny sposób, by mogła zajść w ciążę. Zobacz jej niezwykłą metamorfozę.
Ewa Chodakowska postawiła sobie nowe wyzwanie. Po tym jak odchudziła tysiące Polek, postanowiła pochylić się nad kondycją najmłodszych. I słusznie, bo dane są niepokojące. Do 2030 roku w Polsce będzie milion dzieci z nadwagą – alarmują międzynarodowi eksperci z "World Obesity Federation".
Jedni akceptują swoje dodatkowe kilogramy, inni za wszelką cenę starają się ich pozbyć. Do drugiej z tych grup należą Robert Kudelski oraz Marcin Szczurkiewicz. Aktor znany z roli w "Na Wspólnej" oraz artysta kabaretowy z Kabaretu Skeczów Męczących opowiedzieli w Dzień Dobry TVN o swoich zmaganiach z wagą.
Zrzucenie nadmiaru wagi nie zawsze jest prostym zadaniem. Doskonale zdają sobie z tego sprawę uczestnicy programu TTV pt. "Kanapowcy". Pięciu mężczyzn podjęło wyzwanie i pod okiem Krzysztofa Ferenca walczyli o zdrowie. O tych zmaganiach instruktor kulturystyki, a także Kamil Fijałkiewicz oraz jego żona, Justyna, opowiedzieli teraz w Dzień Dobry TVN.
Dieta węglowodanowa to dieta pozwalająca na uzyskanie szczupłej sylwetki. Zakłada onarezygnację z cukrów prostych. Diety węglowodanowa i wysokowęglowodanowa są też dobre, gdy chce się przybrać na masie.
Naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji opublikowali listę 20 najzdrowszych warzyw na świecie. W klasyfikacji wzięto pod uwagę zawartość 17 witamin i składników mineralnych, które WHO uważa za najważniejsze dla zachowania zdrowia. Dlaczego warto włączyć do diety warzywa, które są w tym rankingu? W Dzień Dobry TVN wyjaśniła to dietetyk, Urszula Somow.
Łaknienie spaczone, inaczej pica, to choroba zaliczana do zaburzeń psychicznych, polegająca na spożywaniu substancji, które nie nadają się do jedzenia, na przykład papieru, drewna, farby czy lodu. Jej przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej jest to niedobór składników odżywczych – żelaza i cynku.
Otyłość brzuszna - zwana też trzewną - to szczególnie groźny rodzaj otyłości, ponieważ w jej przypadku otłuszczeniu ulegają także narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Doskonale o tym wie Janusz Wiśniewski, który wielokrotnie próbował walczyć z nadwagą, ale kiedy w czasie pandemii przytył do 175 kg, stwierdził, że tym razem musi na poważnie wziąć się za siebie. Nad jego zdrowiem czuwa dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.