Arbuz - wartości odżywcze i zastosowanie w diecie
Arbuzy należą do rodziny roślin dyniowatych i wyróżniają się wyjątkowo apetycznym miąższem, jak również dużą zawartością wody. Nie dziwi zatem fakt, że często znajdują swoje miejsce na polskich stołach. W sezonie letnim można wykorzystywać je jako dodatek do napojów i deserów bądź traktować jako lekką przekąskę pomiędzy posiłkami.
Owoce
Popularne owoce kuszą nie tylko nieprzeciętnym smakiem, ale także szeregiem cennych właściwości. Ze względu na wysoką zawartość likopenu, uznawane są za naturalną receptę na spowolnienie procesów starzenia. Co więcej, zawierają duże ilości witaminy C, kwasu foliowego, a także cenionego w diecie błonnika pokarmowego. W miąższu arbuza występuje też beta-karoten, który korzystnie wpływa na wzrok i kondycję skóry. Jednocześnie popularny owoc stanowi bogate źródło obniżającego ciśnienie krwi potasu.
Arbuz - kaloryczność i indeks glikemiczny
Podstawowym składnikiem miąższu arbuza jest woda, co przekłada się na jego niską wartość energetyczną. 100 g owocu dostarcza około 35 kalorii, co stanowi nie lada zachętę dla miłośników diet odchudzających. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że miąższ owocu nie jest kaloryczny, w przeciwieństwie do znajdujących się w jego wnętrzu pestek. Wypełniona nimi szklanka zawiera blisko 600 kalorii.
Indeks glikemiczny arbuza jest stosunkowo wysoki, wynosi 70-75 jednostek. Oznacza to, że osoby cierpiące na cukrzycę i zaburzenia gospodarki węglowodanowej powinny ograniczyć spożywanie tego specjału. W obliczu zdiagnozowanych schorzeń, najlepiej połączyć owoc z jogurtem naturalnym lub orzechami, które dodatkowo obniżą ładunek glikemiczny posiłku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie jedzenie serwują w polskich szpitalach? "Bułka z chlebem posmarowana nożem"
- Jak usunąć z owoców szkodliwe dla nas substancje? Są na to domowe sposoby
- Czy truskawki tuczą i ile dziennie można ich zjeść?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: stronazdrowia.pl, zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: HUIZENG HU/Getty Images