Grejpfrut na odchudzanie - jaki ma wpływ na organizm? Kiedy nie można go spożywać?

Grejpfrut a odchudzanie
Grejpfrut na odchudzanie - jaki ma wpływ?
Źródło: Ol'ga Efimova/Getty Images
Grejpfrut ma korzystny wpływ nie tylko na odchudzanie, ale też na zdrowie. Regularne spożywanie owocu oraz soku grejpfrutowego pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jakie są jego właściwości? Na czym polega dieta grejpfrutowa? Kto może ją stosować? Czy są jakieś przeciwwskazania? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Wpływ grejpfrutów na odchudzanie

Grejpfrut zalicza się do owoców, które działają odchudzająco. Dzieje się tak, ponieważ spożywanie tego cytrusa przyspiesza przemianę materii oraz oczyszcza organizm. Jak to możliwe? Zdaniem twórców diety grejpfrutowej dzięki zawartym w cytrusach enzymom, które pomagają w spalaniu tłuszczu w organizmie. Tej teorii nie udało się niestety naukowo potwierdzić, ale pewne jest, że grejpfrut zawiera dużo błonnika, który wspomaga proces trawienia, a także wydłuża uczucie sytości. Dzięki temu rzadziej będziesz sięgać po słodkie batoniki lub inne niezdrowe przekąski. Nic więc dziwnego, że grejpfrut zyskał popularność jako podstawowy składnik diety odchudzającej.

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Grejprfut - kaloryczność

Ponadto grejpfrut jest owocem niskokalorycznym. W 100 g ma tylko 50 kcal. Składa się głównie z wody. Ten cytrus charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Jest wskazany dla osób zmagających się z cukrzycą. W grejpfrutach odnajdziemy też flawonoidy mające działanie oczyszczające.

Kuchnia oczyszczająca
Materiał promocyjny

Kuchnia oczyszczająca

Grejpfrut - właściwości

Niskokaloryczny grejpfrut jest prawdziwą bombą witaminową. Bez względu na to, czy wybierzemy białego, różowego czy czerwonego grejpfruta. Każdy z nich ma wiele korzyści zdrowotnych. Owoce te są kopalnią witamin: C, A, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Grejpfrut dostarcza też niewielkich ilości witamin z grupy B, cynku, miedzi i żelaza.

Cytrusy wykazują pozytywne właściwości w odniesieniu do pracy naszego serca. Wspomagają nasz układ odpornościowy. Co więcej, badania wykazały, że spożycie pokarmów bogatych w likopen, który zawiera przede wszystkim różowy grejpfrut może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty u mężczyzny. To nie koniec jego pozytywnych właściwości. Wykazuje on korzystny wpływ na układ krwionośny, poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. Ma także działanie przeciwrodnikowe.

Grejpfruty a ciąża

Grejpfruty zawierają sporo kwasu foliowego, dlatego polecane są kobietom w ciąży. Ze względu na niski indeks glikemiczny, można je również spożywać podczas cukrzycy ciążowej. Pomagają zwalczyć anemię oraz pobudzają pracę jelit. Natomiast powinny je unikać kobiety, które w ciąży zmagają się ze zgagą. Spożywanie ich może nasilić tę przypadłość.

Sok z grejpfruta w ciąży może być spożywany bez ograniczeń. Zawiera bardzo dużo kwasu foliowego, czyli składnika potrzebnego przyszłej mamie – wspomaga prawidłowy rozwój płodu, niweluje ryzyko anemii ciążowej, a także pomaga zwalczyć ciążowe zaparcia. Owoc ten jednak należy wykluczyć w przypadku występowania zgagi w ciąży – bardzo często nasila on jej objawy. Sok grejpfrutowy może być także spożywany przez matki karmiące. Warto jednak zaznaczyć, że cytrusy są bardzo silnym alergenem, dlatego warto obserwować dziecko po karmieniu, by móc zauważyć zmiany w jego zachowaniu lub objawy skórne, będące symptomem alergii pokarmowej.

Dieta grejpfrutowa 

Stała obecność grejpfrutów w jadłospisie sprzyja smukłej sylwetce. Nic więc dziwnego, że dietetycy często jako przekąskę podają grejpfruta lub sok świeżo wyciśnięty z tego owocu. Natomiast gwiazdy Hollywood wypromowały dietę grejpfrutową, która pozwala na szybką utratę masy ciała. Na czym ona polega? Istnieją dwa warianty. Pierwszy z nich zakłada zjedzenie 1/2 grejpfruta lub wypicie 1/2 szklanki soku grejpfrutowego po każdym posiłku. Drugi z kolei to spożywanie 2–3 owoców dziennie w charakterze przekąski. Oprócz owoców spożywa się takie produkty jak: pełnoziarnisty makaron, ryż, chudy nabiał, białe mięso i ryby.

Dieta grejpfrutowa trwa 2 tygodnie i dostarcza około 800–1000 kcal. Należy pamiętać, że to nie za sprawą cudownej mocy grejpfrutów się chudnie, a po prostu następuje deficyt kaloryczny. Dietetycy jak mantrę powtarzają, że nasz jadłospis powinien być zbilansowany, a diety niskokaloryczne mogą wyrządzić krzywdę. Natomiast spożycie jednego grejpfruta dziennie korzystnie wpłynie na twój organizm.

Zobacz wideo: Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci

DD_20211020_Kalorycznosc_REP
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Grejpfrut i sok z grejpfruta na noc

Przyjęło się, że ze względu na wysoką zawartość cukru owoce powinniśmy spożywać raczej w godzinach porannych. Natomiast okazuje się, że nie ma przeciwwskazań, by jeść grejpfruta na noc. Należy jednak pamiętać, by nie pałaszować go bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Warto uczynić to na kilka godzin przed snem.

Zalecane jest natomiast spożywanie soku z grejpfruta na czczo. Warto jednak zauważyć, że dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu może być pity również przed snem. Nie spowoduje pobudzenia organizmu po jego spożyciu, nie będzie także utrudniał zaśnięcia – w przeciwieństwie do owoców z wysokim IG. Co ciekawe, grejpfruty zawierają tryptofan, czyli aminokwas zapewniający zdrowy, głęboki sen. Najlepsze efekty przyniesie spożyty na około godzinę przed pójściem spać.

Grejpfut - przeciwwskazania

Pomimo wielu korzyści zdrowotnych grejpfruta, musimy pamiętać, że osoby, które przyjmują leki, powinny być ostrożne. Szczególnie pacjenci, którzy borykają się z nadciśnieniem. W połączeniu z sokiem grejpfrutowym substancje lecznicze nie są bowiem prawidłowo metabolizowane. Dlatego, zanim wprowadzisz grejpfruty do swojej diety, skonsultuj się z lekarzem.  

Szeroko omawianym i zbadanym przez specjalistów zagadnieniem jest sok z grejpfruta a leki. Wiele badań dowiodło, że wpływa on na działanie medykamentów. Nie wolno łączyć z nim antybiotyków, środków stosowanych w leczeniu nadciśnienia, a także po przeszczepie narządów. Osłabia także działania leków na bezsenność i zaburzenia lipidowe, a także przeciwalergicznych, pozwalających na leczenie HIV i AIDS oraz środków antykoncepcyjnych. Nie należy spożywać go także w terapii przeciwnowotworowej. Połączenie leków i soku grejpfrutowego grozi nie tylko osłabionym działaniem tych środków, lecz także ostrą niewydolnością nerek, zaburzeniami oddychania, krwawieniem z przełyku oraz nagłą śmiercią.

Sok grejpfrutowy to bogactwo witamin i minerałów

Sok z grejpfruta to prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera bardzo dużo witamin C, E, A, oraz z grupy B. Jest także skarbnicą innych składników odżywczych, takich jak: karotenoidy, flawonoidy, naringina, błonnik pokarmowy, kwas foliowy i pantotenowy. Grejpfruty mają wiele mikro- i makroelementów. Do najcenniejszych należą: wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez i fosfor. Dzięki tak różnorodnemu składowi sok z grejpfruta ma wszechstronne działanie. 100 gramów świeżo wyciśniętego soku zawiera jedynie 40 kilokalorii, około 8 gramów węglowodanów i 0,10 grama wapnia. Warto zaznaczyć, że sok grejpfrutowy ma bardzo niski indeks glikemiczny, co oznacza, że jego spożycie ma mały wpływ na poziom cukru w organizmie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Koszty w firmie - co można odliczyć? 
Materiał promocyjny

Koszty w firmie - co można odliczyć?