Spalacze tłuszczu – jak działają i czy są skuteczne?

odchudzanie
Tero Vesalainen/ Getty Images
Spalacze tłuszczu prowadzą do rozpadu tkanki tłuszczowej, niwelują uczucie głodu i przyspieszają metabolizm. Każdy, kto zastanawia się, czy spalacze tłuszczu działają, musi wiedzieć, że są to suplementy, a nie substytuty racjonalnej diety i aktywności fizycznej – bez ćwiczeń i właściwie ułożonego jadłospisu nie będą skuteczne.

Spalacze tłuszczu nie są zalecane osobom cierpiącym na nadciśnienie i wrażliwym na kofeinę. Warto mieć na uwadze możliwe uboczne działanie spalaczy tłuszczu i przed zażyciem pierwszej dawki skonsultować się z dietetykiem. Przede wszystkim należy jednak unikać środków z niepewnych źródeł.

Czy spalacze tłuszczu działają? Czym tak naprawdę są?

Sukces w odchudzaniu jest zasługą diety redukcyjnej i dostosowanej do stanu zdrowia aktywności fizycznej. Istnieje jednak możliwość przyspieszenia procesu zrzucania nadliczbowych kilogramów. Aby móc szybciej schudnąć, można zdecydować się na zakup specjalnych środków odchudzających, tzw. spalaczy tłuszczu, które zawierają przeróżne związki chemiczne, substancje aktywne oraz stymulanty. W ich składzie może znajdować się np. kofeina, ekstrakt z zielonej herbaty, guarana czy synefryna (substancja pozyskiwana z owoców gorzkiej pomarańczy).

Jak działają spalacze tłuszczu? Wykorzystują proces termogenezy, dzięki któremu organizm może utrzymać prawidłową, stałą temperaturę lub podwyższyć ją. Sprawia to, że tkanka tłuszczowa na brzuchu, udach i w innych problematycznych miejscach ulega rozpadowi. Po spożyciu substancji, poza podwyższeniem temperatury, można poczuć silne pobudzenie, rośnie wówczas wydolność i wytrzymałość organizmu, przemiana materii ulega przyspieszeniu. Z tych właściwości spalaczy tłuszczu często korzystają kulturyści, którzy pragną jak najlepiej przygotować się do zawodów.

Spalacze tłuszczu mogą zawierać składniki wpływające na tarczycę, których działanie polega na stymulacji tempa metabolizmu. W tego typu suplementach można znaleźć guggulsterony (ekstrakt z rośliny zwanej Commiphora mukul ). Zwiększają one poziom hormonu T3. Mogą okazać się pomocne w odnowieniu normalnego tempa przemiany materii, redukują poziom cholesterolu i trójglicerydów, zwiększają oksydację tłuszczu.

DD_20211020_Kalorycznosc_REP
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy spalacze tłuszczu działają na trawienie składników pożywienia odpowiedzialnych za gromadzenie się tkanki tłuszczowej? Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Wyróżnić można grupę spalaczy zawierających składniki utrudniające trawienie węglowodanów i blokujące wchłanianie tłuszczów z pokarmu (np. chitosan). Dodatkowo wybrane spalacze hamują apetyt. Znajdujące w nich związki (np. wyciąg z hoodii) w pewnym stopniu oszukują mózg. Mogą być też źródłem blokerów kortyzolu, hormonu stresu, który obniża poziom metabolizmu.

Osoby szukające informacji na temat suplementów przyspieszających odchudzanie zastanawiają się, czy spalacze tłuszczu są skuteczne . W związku z tym, że wszyscy ludzie mniej lub bardziej różnią się od siebie, inaczej reagują na związki mające przyspieszyć odchudzanie. Dlatego nie można zakładać, że specyfik, który w przypadku jednych okazał się bardzo skuteczny, u drugich zadziała w ten sam sposób. Nawet najlepsze spalacze tłuszczu nie sprawdzą się u wszystkich, poza tym to, czy działają, zależy od wielu czynników . Jednym z nich jest czas rozpoczęcia przyjmowania suplementu. Błędem jest kupno spalacza już na początku redukcji. Najlepiej zacząć go stosować, gdy spadki masy ciała przestają być tak spektakularne, jak na początku odchudzania.

Jak stosować spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to suplementy, a nie substytuty racjonalnej diety i wysiłku fizycznego. Mogą przyspieszyć proces zrzucania zbędnych kilogramów, ale nie są w stanie zastąpić odpowiedniej diety i aktywnego trybu życia. Fakt ten powinny zapamiętać osoby, które zastanawiają się nad tym, czy spalacze tłuszczu działają bez ćwiczeń i zdrowych, regularnych posiłków . Należy zdać sobie sprawę z tego, że kupno suplementów mających pomóc w odchudzaniu nie oznacza, że można jeść, co się chce, i leżeć cały dzień przed telewizorem. Przekonanie o tym, że zażywając spalacze, można zrezygnować z wszystkiego, co jest warunkiem osiągnięcia szczupłej sylwetki, może prowadzić do uzyskania efektu odwrotnego do oczekiwanego.

Wszyscy szukający odpowiedzi na pytanie, jak stosować spalacze tłuszczu, muszą wiedzieć, że pomysł o zażywaniu tego rodzaju suplementów powinien być skonsultowany z dietetykiem . Poza tym spalacze należy kupować jedynie ze sprawdzonych źródeł i stosować je zgodnie ze wskazówkami od producenta. Przekroczenie zalecanej dawki może spowodować, że efekt przyjmowania suplementu będzie daleki od optymalnego.

Spalacz tłuszczu – działanie uboczne i przeciwwskazania

Zbyt wysokie dawki spalaczy tłuszczu mogą powodować nadmierne pobudzenie, lęk i dezorientację oraz prowadzić do groźnych dla zdrowia problemów z nadciśnieniem. Po tego typu środki nie powinny sięgać osoby wrażliwe na kofeinę. Uboczne działanie spalaczy tłuszczu może ulec nasileniu w przypadku zażywania suplementów od niesprawdzonego sprzedawcy.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!