Badania nad syndromem DDA - Dorosłego Dziecka Alkoholika - dowodzą, że dzieci wychowujące się w domu z rodzicem alkoholikiem, w dorosłym życiu cierpią na pewne dysfunkcje społeczne. Istnieje zespół cech, które świadczą o tym, że dana osoba jest DDA, np. problemy z życiem w stałym związku, obniżone poczucie wartości, odczuwanie napięcia i agresji oraz sztywność poglądów.
Chorujesz na migrenę? Może powinnaś "wstrzyknąć sobie botoks". Amerykańscy naukowcy udowodnili właśnie lecznicze działanie preparatu wygładzającego zmarszczki. A amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oficjalnie dopuściła botoks jako lekarstwo na migrenę. Czy długotrwałe leczenie migreny botoksem jest bezpieczne?
Jak wiele wiemy o swoim zdrowiu? Czy Polacy mają świadomość zagrożeń, jakie niosą ze sobą określone choroby? Na jakie dolegliwości najbardziej narzekamy? Odpowiedzi na te pytania poznamy już wkrótce dzięki internetowemu Narodowemu Testowi Zdrowia Polaków. Inicjatorem przedsięwzięcia jest MedOnet.pl oraz pracownicy naukowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Twoje dziecko je tylko ser żółty i chipsy, a na widok warzyw wpada w panikę? Co dziesiąty polski przedszkolak tak ma - wynika z badań. Specjaliści mówią już o stanie chorobowym, określanym mianem neurofobia. Choroba może zwiastować anoreksję i bulimię. O tym, jak zachęcać dzieci do zdrowego pożywienia opowiedziały w DDTVN psycholog Anna Dzierżawska i Agnieszka Kozioł-Kozakowska, autorka badań.
Zespół Seckela to bardzo rzadka choroba genetyczna. W Polsce brakuje nie tylko literatury, ale przede wszystkim lekarzy, którzy specjalizowaliby się w leczeniu tej wrodzonej wady. Zespół objawia się m.in. karłowatością oraz upośledzeniem umysłowym. Osoby dotknięte tym schorzeniem są całkowicie zależne od innych.
75 proc. z nas samodzielnie diagnozuje u siebie choroby i w efekcie podejmuje kurację na własną rękę. Do gabinetu lekarskiego udajemy się zazwyczaj po receptę bądź wypisanie zwolnienia. To jednak jeszcze nie koniec wniosków płynących z opublikowanego ostatnio raportu IPSOS Health. Z badań wynika, iż zaledwie 30 proc. z nas stosuje się do zaleceń lekarza, zaś głównym źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia i leczenia stał się Internet.
Potrawy na wigilijnym stole to w większości przypadków dania ciężko strawne i bardzo kaloryczne. Dlatego dziś w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym, jak przygotować wigilijny stół tak by znalazły się na nim potrawy niegroźne dla kobiet w ciąży i karmiących mam.
Izby przyjęć w okresie Bożego Narodzenia po prostu pękają w szwach. Tłuste jedzenie czy stres związany z przygotowaniami do świąt mogą okazać się naprawdę groźne. Najlepiej wiedzą o tym dyżurujący lekarze. Z jakimi dolegliwościami najczęściej trafiają pacjenci na ostry dyżur w święta i po świętach? O to zapytaliśmy w DDTVN doktora Piotra Gryglasa.
Skrajnie niskie temperatury korzystnie wpływają na organizm człowieka. Wbrew obiegowym opiniom, to nie ciepłe okłady szybko wyleczą nas z bólu, a zimno. W kriokomorze temperatury spadają, aż do minus stu osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Krioterapię zaleca się w leczeniu reumatyzmu i urazów ortopedycznych. Ujemne temperatury opóźniają też procesy starzenia się skóry.
Anna Maruszczeko rozmawiała z gościem "Zielonych drzwi" - doktorem Mateuszem Tylko - współautorem książki "Przekroczyć zwrotnik raka", o tym, jakie znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi ma nastawienie pacjenta. Mateusz Tylko od 12 lat zaangażowany jest w pomoc psychoterapeutyczną pacjentom onkologicznym i ich rodzinom.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oświadczył, że ponad 80 proc. skontrolowanych w 2010 r. urządzeń do opalania przekraczało normę promieniowania UV. Według specjalistów gwałtownie zwiększa to ryzyko nowotworu skóry. Czy można się więc bezpiecznie opalać? Naszych specjalistów zapytaliśmy o to, w jaki sposób korzystać z solarium i na co zwracać uwagę, wybierając gabinet lub konkretną kabinę do opalania?
W walce z rakiem najważniejszy jest czas. Im wcześniej wykryty i leczony – tym większe szanse na jego pokonanie. Edyta Wakulińska, Katarzyna Górniaczyk oprócz walki z chorobą, muszą walczyć także z urzędnikami. To właśnie polskie prawo utrudnia im dostęp do leków najnowszej generacji, które mogą uratować im życie.
Nie w każdej z nas budzi się instynkt macierzyński, podobnie jak nie każda z nas jest w stanie pogodzić się z tym, że podczas ciąży ciało się zmienia. O tym, jak dieta mamy wpływa na rozwijające się w niej nowe życie, a także, jak mamy radzą sobie ze zmianą sylwetki podczas ciąży, rozmawialiśmy z Zofią Ragankiewicz, Małgorzatą Gieradą–Radoń i Niną Tyrką.
Wracamy do tematu anoreksji. W naszym studiu gościliśmy kobiety, które zmagały się lub nadal zmagają z tą trudną do wyleczenia chorobą. O tym, jak poważnym problemem jest anoreksja, przypomniała wszystkim śmierć znanej francuskiej modelki i aktorki. Isabelle Caro zmarła w wieku 28 lat. Na anoreksję zachorowała mając zaledwie 13 lat. W 2008 roku napisała książkę pt. "Mała dziewczynka, która nie chciała utyć".
Mój 9-letni syn zachorował na łysienie plackowate. Dostaliśmy skierowanie do dermatologa oraz psychologa. Chciałbym dowiedzieć się, jakie badanie jeszcze mogę wykonać, do jakiego lekarza lub przychodni mogę się zwrócić? Co zrobić, by mój syn wyzdrowiał? Dr Piotr Grylas odpowiada w programie Dzień Dobry TVN na e-maile nadsyłane przez naszych widzów.
Gościem Anny Maruszeczko był Zbigniew Darda, który wspólnie z Martą Abramczyk stworzył projekt pt. "Usłysz Nas". W ramach projektu, który dostał dofinansowanie z UE, został zrealizowany 45-minutowy film "Deaf life". Film pokazuje, jak trudne bywają relacje osoby niesłyszącej ze słyszącymi i, jak wiele barier musi pokonać, żeby móc komunikować się ze "słyszącym światem".
30 stycznia w Tarnobrzegu odbędzie się koncert charytatywny na rzecz chorej na raka młodej mamy. Po zdiagnozowaniu u Anety Dul nowotworu żołądka okazało się, że kobieta jest też w ciąży. Urodziła zdrowe dziecko, ale dalej walczy z chorobą. Teraz potrzebuje pieniędzy na dalsze leczenie.
W Dzień Dobry TVN gościła dr Joanna Harasym i jej mąż Dariusz Chaszczewicz, którzy opowiedzieli nam o swoim przełomowym wynalazku: chlebie, który nie ma kalorii. Przekonaj się jak to możliwe.
Przeziębienie. Katar, kaszel, gorączka. Często nieleczone prowadzą do cięższych chorób. Grypa, później powikłania. Leczymy się lekami bez recepty lub domowymi sposobami. Czasem skutecznie, ale nie zawsze. Nasze chorowanie może trwać kilka dni a niekiedy kilka miesięcy.
Całkowita utrata węchu – anosmia - wiąże się z przykrymi sytuacjami. Jak się żyje bez zapachu perfum, zapachu wiosny i dopiero wyjętej z pieca szarlotki? Co jest przyczyna tak ciężkiego zaburzenia? Czy można w jakiś sposób się przed tym uchronić? Jak to leczyć?
Patrząc na składy wielu produktów spożywczych często nie mamy pojęcia co znaczą kolejne symbole. Wiele składników, których nazwa nas po prostu odstrasza i do tego wszędzie występujące E.
Kilka dni temu w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie operowano poparzoną Afgankę. Biba Hania doznała ciężkiego poparzenia. Zemdlała i wpadła do pieca chlebowego. Szpitalu w polskiej bazie w Ghazni nie mógł udzielić jej profesjonalnej opieki medycznej, dlatego żołnierze zorganizowali wyjazd do Polski.
Wielu specjalistów nazywa bezsenność epidemią XXI wieku. Problemów ze snem doświadcza w swoim życiu 95 proc. populacji świata, a u 30 proc. mają one przebieg długotrwały. - Najczęstszymi przyczynami bezsenności są zaburzenia psychiczne, a wśród nich depresja i stany lękowe - wyjaśnia dr Dariusz Wasilewski z Poradni Leczenia Bezsenności.
Na łamach pisma "Nutrition Journal" niemieccy naukowcy informują, że niezależnie do tego, czy zjemy duże, czy małe śniadanie, liczba kalorii przyswajanych podczas pozostałych posiłków w ciągu dnia nie zmienia się. Dietetyka Agatę Lewandowską, prowadzącą program "Rewolucja na talerzu", zapytaliśmy o to, czy warto rano jeść śniadanie.
Za nami Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W kraju organizacją akcji zajęła się Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości. Poprzez hasło "Piękna, bo zdrowa" organizatorzy próbowali skłonić kobiety do badań profilaktycznych oraz przekazać wiedzę na temat choroby. Ponad 99 proc. przypadków raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV.
Z dzisiejszym gościem "Zielonych drzwi" - terapeutką i pedagogiem Katarzyną Kacprowicz - Anna Maruszczeko rozmawiała o tym, jakie wyzwania i problemy stoją przed rodzeństwem osób niepełnosprawnych.
Z badań TNS OBOP wynika, że 89 proc. Polaków nie słyszała dotychczas o usłudze opieki farmaceutycznej. Nic dziwnego, bo jak podkreślają nasi eksperci, sprawowanie przez farmaceutów nadzoru nad leczeniem farmakologicznym to w Polsce rzadkość. Dlaczego? O tym nasi goście: Katarzyna Sabiłło, Prezes Fundacji Lege Pharmaciae oraz dr n. farm. Agnieszka Skowron z Wydziału Farmaceutyczny Collegium Medicum UJ.
Specjaliści podkreślają, że pływanie pozwala nie tylko na aktywne spędzenie wolnego czasu czy rozwinięcie mięśni, ale także wykształcenie koordynacji ruchowej dziecka. Okazuje się jednak, że "basenowa" przyjemność najmłodszych może być ryzykowna! Dzieci, które zaczynają pływać na basenie przed 2. rokiem życia mogą być bardziej narażone na problemy z alergią, zakażeniem dróg oddechowych czy nawet astmę.
Poród to niezwykle ważny moment w życiu kobiety. Przed przyjściem na świat potomka rodzice kompletują wyprawkę, wybierają szpital i przede wszystkim położną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy jedne z najlepszych położnych w Warszawie - Jeannette Kalytę, Hannę Wroniewicz i Wiolettę Gwiazdę, które opowiedziały o cieniach i blaskach swojego zawodu.
Naczelna Rada Lekarska wydała oświadczenie, w którym negatywnie oceniła stosowanie oraz promowanie homeopatii przez lekarzy. Dlaczego? Czy leki homeopatyczne są nieskuteczne? Czy działanie tych leków da się potwierdzić naukowo? Dlaczego w takim razie tak wiele osób sięga po homeopatię? Gościem Dzień Dobry TVN prof. Jerzy Kruszewski z Wojskowego Instytutu Medycznego i dr Beata Antosik.