Żółtaczka to choroba, która atakuje wątrobę. Wyróżniamy trzy typy. Żółtaczka typu A to najlżejsza odmiana choroby, nazywana jest potocznie chorobą brudnych rąk. Żółtaczka typu B jest groźniejsza, ale można się na nią zaszczepić. Odmiana typu C, czyli HCV przybiera najniebezpieczniejszą postać. Często w tym przypadku, życie może uratować jedynie przeszczep narządu.
32-letnia Warszawianka Natasza Grądalska, ponad miesiąc temu dowiedziała się, że jest chora na białaczkę. Rak krwi rozwija się błyskawicznie. Aktualnie dziewczyna przebywa na oddziale zamkniętym szpitala, gdzie poddawana jest cotygodniowej chemioterapii. Rodzina i przyjaciele każdego dnia walczą o jej zdrowie namawiając ludzi do badań krwi i oddawania szpiku.
Mózgowe porażenie dziecięce to zespół przewlekłych i niepostępujących zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, powstałych w wyniku uszkodzenia mózgu przed, po i w czasie porodu. Jednak z uwagi na różnorodność i stopień nasilenia objawów trudno o jednoznaczną definicję tej choroby. Statystycznie mózgowe porażenie dziecięce występuje w dwóch przypadkach na 1000 w ogólnej populacji dziecięcej.
Grażyna Rucińska wygrała walkę z rakiem. W wyniku choroby straciła pierś. Dla kobiet taki ubytek to ogromne obciążenie. Jedyną szansą na normalne funkcjonowanie jest rekonstrukcja piersi. Niestety terminy finansowanych przez NFZ zabiegów są zbyt odległe. Wystawa fotograficzna, którą przygotowała, jest buntem przeciwko długim terminom oczekiwania na rekonstrukcję piersi.
Na oddziałach położniczych pojawił się niepokojący trend picia przez matki piwa karmelowego. Według niektórych lekarzy i matek, ten trunek, o niskiej zawartości alkoholu, poprawia laktację. Czy piwo karmelowe faktycznie może przekładać się na produkowanie większej ilości pokarmu u młodych mam? O tym, co wspomaga laktację rozmawialiśmy z Joanną Pietkiewicz, położną i konsultantką laktacyjną.
Lekarze Polskiego Towarzystwa Lekarskiego zdecydowali, że o fachowym przygotowaniu lekarza świadczyć będzie odpowiedni certyfikat. W naszym studiu gościliśmy dr Andrzeja Ignaciuka, prezesa PTME, który jest pomysłodawcą wprowadzenia tego typu dokumentów.
Z doktorem Gryglasem rozmawiamy o antydepresantach, o tym, czy warto pić zieloną herbatę i ile można wytrzymać bez spania.
Każda kobieta, która choć raz w życiu zdecydowała się zastosować dietę doskonale wie, jak dużym wyzwaniem jest w niej uczciwie wytrwać. Nie trudno w końcu o kulinarny grzech, gdy wokół tyle pokus. Dlaczego przerywamy diety? Jak wytrwać w postanowieniu i osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Gościem DDTVN była dietetyk Dorota Osóbka oraz dziennikarka TVN Beata Tadla.
W ostatnich tygodniach wzrosła liczba zachorowań na grypę - informuje Państwowy Zakład Higieny. W pierwszych dniach lutego z tego powodu zmarły 24 osoby, a od początku roku liczba zgonów sięgnęła 54. Lekarze zachęcają, by osoby zarażone wirusem pozostawały w domu. Tymczasem chorzy zamiast leżeć w łóżku przychodzą do pracy, szkoły zaostrzając przebieg choroby oraz zarażają innych.
Wiktoria, mimo iż urodziła się bez kończyn i została porzucona przez biologiczną matkę, jest wesołą i ciekawą świata dziewczynką. Anna Maruszeczko, w studiu DDTVN, spotkała się z Wiktorią i Mirosławą Antczak, która zaopiekowała się i adoptowała dziewczynkę.
Z doktorem Piotrem Gryglasem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o domowych sposobach na przeziębienie i o tym, jak leczyć "chorobę pocałunków".
Jesteśmy zabiegani, nie mamy na nic czasu, niestety również na to, by zadbać o zdrowie. Dlatego, kiedy już jesteśmy chorzy, leczymy się tak jak umiemy i tym, co mamy w domu, często nie czytając ulotek leków. O zagrożeniach, jakie może nieść takie działanie porozmawiamy z doktorem Piotrem Gryglasem.
25 września w Warszawie odbyło się spotkanie z dr Sandrine Sebban, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie lekarzy Dermatologów Estetycznych. Miało charakter warsztatowy, na którym dr Sebban prezentowała metodę modelowania twarzy i ciała w technice Soft Lifting (metoda miękkiej igły). W studiu Dzień Dobry TVN od dr Barbary Walkiewicz, prezes Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych dowiedzieliśmy się między innymi, jak wybrać dobrego lekarza i zweryfikować jego umiejętności.
Depresja to choroba, która nie leczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jak ją rozpoznać i, gdzie szukać pomocy? Według autorek bijącej popularności w Wielkiej Brytanii książki pt. "To muszą być hormony" - leczenie depresji powinniśmy rozpocząć od zbadania poziomu hormonów.
W Dzień Dobry TVN wracamy do tematu zatruć w Europie. Już 10 osób zmarło w Niemczech wskutek ciężkiego zatrucia bakteriami coli. Liczba zakażeń zbliża się do 1000. Czy powinniśmy zrezygnować ze świeżych warzyw? Czy kupowane w polskich sklepach warzywa są bezpieczne? jak objawia się zatrucie bakteriami Escherichia coli? Na te pytania odpowiadał w Dzień Dobry TVN Jan Bodnar, Główny Inspektor Sanitarny.
Najczęściej występują na podmokłych terenach, są nieco mniejsze od komarów, ale również żywią się krwią. Ich ukłucia pozostawiają wyraźny, krwawiący ślad oraz bolesne obrzmienie. Ukąszenie może wywołać ostra reakcję alergiczną. Jak możemy się bronić przed meszkami, które uprzykrzają nam wypoczynek w ogrodzie? W jaki sposób łagodzić i leczyć pogryzienia? O meszkach rozmawialiśmy w DDTVN z alergologiem, prof. Bolesławem Samolińskim.
Gościem Anny Maruszeczko w cyklu "Zielone Drzwi" był ordynator Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk. Fundacja TVN "Nie jesteś sam" przekazała na remont kliniki 12 mln złotych.
Jak odróżnić zwykłe zatrucie pokarmowe od zatrucia wywołanego bakterią E.coli? Czym grozi zbagatelizowanie objawów? Jak się leczyć? Zapytaliśmy o to doktora Piotra Gryglasa.
Do tej pory escherichią coli zakaziło się 2800 osób, a 30 zmarło. W Polsce zakażenie bakteria e-coli potwierdzono u 3 osób. Bakteria EHEC przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym produktem bądź osobą. Nie rozprzestrzenia się jednak tak szybko jak grypa przenoszona droga kropelkową.
Czy rzeczywiście suplementy diety są szkodliwe dla organizmu? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN prof. Małgorzatę Kozłowska-Wojciechowska, która ujawnia całą prawdę o tabletkach na odchudzanie i ich składzie.
W studiu DDTVN gościliśmy prezes Fundacji Rak’n’Roll Magdalenę Prokopowicz oraz Monikę Dąbrowską, niezwykłe kobiety, które pomimo choroby nowotworowej urodziły zdrowe dzieci i postanowiły walczyć o życie. Opowiedziały o albumie „Boskie matki” i jego bohaterkach, kobietach podobnych do nich. O odpowiedź na pytanie, czy można zastosować chemioterapię u kobiety ciężarnej bez żadnej szkody dla malucha, poprosiliśmy doktora Jerzego Giermka.
Kiedy dziecko nagle przestaje mówić i z trudem opisuje świat, w którym dotychczas świetnie się odnajdywało, rodzice często nie rozumieją sytuacji, w której się znaleźli. Z afazją mowy, bo tak nazywa się stopniowa utrata umiejętności mówienia, od lat mierzy się bohater naszego reportażu, Antoś Westrych. O tym, jak pomóc dzieciom, które nie formułują swoich potrzeb w tradycyjny sposób rozmawialiśmy z Iwoną Stępniewicz ze stowarzyszenia "Mówić bez słów".
Ludzie z natury mają skłonność do wybierania w życiu najprostszych rozwiązań, a jednak czasem warto podnieść swoją poprzeczkę wyżej, bo smak zwycięstwa po ciężkim boju potrafi nadać życiu sens. Amerykański Forrest Gump przekonał nas, że bieg może nieść ze sobą o wiele większy sens niż tylko ruch fizyczny. A nowoczesna charytatywność, coraz częściej sięga po pomysł zbierania pieniędzy połączeniu ze startem w zawodach sportowych. Takim nowoczesnym dobroczyńcom jest nasz dzisiejszy gość Bartłomiej Topa. A o tym, że sport może okazać doskonałym sposobem na otwarcie na wyzwania nas samych i ludzi wokół nas przekonuje bohater naszego reportażu.
Tysiące Polaków cierpi na bóle głowy, co gorsze lekarze nie potrafią im pomóc. O tym jak sobie poradzić z migreną w Dzień Dobry TVN opowiedział neurolog dr Marek Obersztyn.
Ile jest brudu i zarazków w osiedlowej piaskownicy? Kto dba o ich czystość? Odpowiedzi na te i inne pytania mogliście poznać w Dzień Dobry TVN.
Dzieci elfy - takim terminem określane są dzieci z Zespołem Williamsa. Dlaczego? Czym charakteryzuje się ta choroba? Gdzie szukać pomocy i wsparcia? Gościem Anny Maruszeczko w cyklu "Zielone Drzwi" była Małgorzata Szczucińska, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Williamsa, mama 11-letniego Kubusia dotkniętego tą rzadką wadą genetyczną.
Jak co tydzień, doktor Piotr Gryglas odpowiada na listy widzów. Dziś w programie Dzień Dobry TVN omawia wskazania do wycięcia migdałków, radzi, jak leczyć przewlekłe zapalenie pęcherza i, co robić w przypadku omdleń.
Open space to taka anrażacja wnętrz biur, w której pracownicy pracują obok siebie, bez ścian i przegródek. Niektórzy pracownicy narzekają na brak intymności oraz brak możliwości brak skoncentrowania się na swojej pracy. Czy w takich rzeczywiście pracuje się gorzej niż w tradycyjnych czterech ścianach? O tym rozmawiamy w Dzień Dobry TVN z psychologiem Piotrem Mosakiem.
Polki wciąż niechętnie wykonują badania cytologiczne, które mogą uratować kobiety przed rakiem szyjki macicy. W Dzień Dobry TVN rozmawiamy z doktorem Grzegorzem Południewskim o tym, dlaczego Polki boją się badań cytologicznych i, dlaczego wstydzą się wizyty u ginekologa.
Narodziny dziecka są jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Dlaczego naturalny poród jest tak ważny? Jak sprawić, by był jak najmniej bolesny? O tym rozmawialiśmy w Dzień dobry TVN z ginekologiem Grzegorzem Południewskim, położną Ewa Grzeszek i aktorką Alżbetą Lenską, która dwa tygodnie temu urodziła córkę.