Laryngolog stwierdził u mnie zapalenie ślinianek przyusznych. Przepisane antybiotyki nie pomogły, dlatego lekarz chce mnie skierować na biopsję. W ciągu ostatnich dwóch lat miałam nawroty tej choroby. Czy jest ona groźna i czy skierowanie mnie na biopsję jest konieczne? - pyta Alicja w e-mailu do doktora Piotra Gryglasa.
Nasi goście, Małgorzata Kozak i Maciej Kolinka, opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach związanych z operacjami plastycznymi. Dlaczego się im poddali?
Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest chorobą wirusową ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje ją wirus, który dostaje się do organizmu człowieka bezpośrednio podczas ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Medycyna nie dysponuje lekiem, który zwalczałby czynnik chorobotwórczy, jeśli doszło do zakażenia. Lekarze mogą jedynie łagodzić objawy tej choroby. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu są szczepienia ochronne.
W kolejnym odcinku "Zielonych drzwi" prezentujemy historię dr Magdaleny Morawskiej i jej córki Olgi, której matka oddała nerkę. Dzisiaj Olga jest roześmianą, zdrową nastolatką, a jej mama wraz z oddaną nerką zdjęła z siebie ciężar ogromnego stresu, jakim jest choroba własnego dziecka. Teraz może śmiało powiedzieć, że z jedną nerką żyje jej się nawet lepiej.
Osoby z autyzmem przejawiają genialne umiejętności - muzyczne, obliczeniowe i plastyczne. Nie zawsze idzie to jednak w parze z ilorazem inteligencji i umiejętnościami życiowymi. Ta grupa nazywana jest przez nas sawantami - wyjaśnia Joanna Grochowska z fundacji Synapsis.
Naukowcy odkryli, że wykonywanie sportowcom zastrzyków z ich własnej krwi może przyspieszyć powrót do zdrowia w przypadku wielu kontuzji doznanych na treningu. - Takiemu zabiegowi mogą poddać się nie tylko sportowcy, ale także osoby ciężko pracujące fizycznie. Skuteczność tej metody potwierdzona jest klinicznie - mówi w Dzień Dobry TVN Łukasz Luboiński ortopeda i traumatolog. Gościem Dzień dobry TVN był także prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, hematolog.
W "Zielonych drzwiach" prezentujemy dziś reportaż o więzi pomiędzy rodzeństwem. Reportaż został zrealizoway po tym jak do Fundacji TVN "nie jesteś sam" przyszedł wzruszający mail od dwóch braci. Gośćmi Anny Maruszeczko było rodzeństwo - Matylda i Mateusz Damięccy.
Z jakimi chorobami lekarze mają największe problemy diagnostyczne? Czy dolegliwości fizyczne mogą być symptomem problemów psychologicznych? Jak się wtedy leczyć? Naszymi gośćmi byli: kardiolog dr Piotr Gryglas i psychiatra dr Dariusz Wasilewski.
W Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski tłumaczył, co jest przyczyną i jak radzić sobie z deformacją stóp u dzieci.
Nasz dyżurny specjalista dr Piotr Gryglas udzielił dziś porad dotyczących gronkowca złocistego, raka sutka u mężczyzn i polipów żołądka.
O specyfice leków homeopatycznych, o tym jak powstają i czy ich stosowanie przynosi pożądane skutki rozmawialiśmy z Konstantym Radziwiłłem - prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej i lekarzem, naturoterapeutą Markiem Baradadynem.
Na różnego rodzaju uczulenia cierpi już blisko 25 proc. Polaków. A jak dowodzą badania naukowe, liczba alergików podwaja się wraz z każdą dekadą. W programie eksperci podpowiadają, jak radzić sobie z najczęstszymi alergiami.
Gościem Anny Maruszeczko był Kajetan Sługocki, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Towarzyszyła mu w studiu Dzień Dobry TVN mama Agnieszka. Kajetan mimo wielu przeciwności losu, dzięki determinacji i wsparciu otoczenia, rozwija swoją pasję - grę w teatrze.
Problem z poceniem może mieć zróżnicowane podłoże. Może wynikać to z naszej urody, ale też przyczyną nadmiernego pocenia mogą być problemy zdrowotne, na przykład, podwyższony poziom hormonów, nadczynność tarczycy, nerwica, czy permanentny stres. Powinniśmy udać się na badania kontrolne - radzi dr Piotr Gryglas.
Chińczycy od dawna stosują akupunkturę jako pierwszorzędną metodę leczenia. W Polsce sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy konwencjonalne metody zawodzą - wyjaśnia Wiesław Salach, były dyrektor Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury. Jakie schorzenia można leczyć za pomocą akupunktury? W jakich przypadkach akupunktura nie powinna być stosowana?
Kiedy noworodek przychodzi na świat, głowa kości udowej powinna pasować do panewki. Otoczone torebką stawową stanowią one staw biodrowy. Dzięki niemu możemy płynnie ruszać nogami. Czasem jednak panewka jest zbyt płytka lub głowa nie dość zaokrąglona. Mówimy wtedy o dysplazji stawów biodrowych - wyjaśnia gość Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszeczko była Bożena Walter, Prezes Fundacji TVN "nie jesteś sam" , Janina Ochojska, Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej i Elżbieta Budny, Prezes Fundacji "Krwinka".
Od dłuższego czasu budzę się z bólem dłoni i stóp - pisze w e-mailu do redakcji Pani Agnieszka. - Cierpną przez noc i rano trzeba je rozmasować. Zastanawiam się skąd ten problem, czy brakuje mi witamin? A może to oznaka choroby - pyta naszego eksperta. Co na to dr Piotr Gryglas?
Czy stres i dieta wpływają na żeńskie hormony? Wrocławscy naukowcy przez trzy lata będą sprawdzać, jak styl życia wpływa na ich stężenie w organizmie kobiet. Badać będą poziom estradiolu i progesteronu - żeńskich hormonów, które odpowiadają m.in. za płodność i stan skóry. Teraz co piąta para w Polsce ma problemy z poczęciem dziecka.
Gościem Anny Maruszczecko i "Zielonych drzwi" był Jan Zając - prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jest on pomysłodawcą konkursu "Lodołamacze", podczas którego od czterech lat nagradza się przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Minister Zdrowia Ewę Kopacz zapytaliśmy nie tylko o becikowe, ale także o to czy do Polski dotarła już świńska grypa? Czy powinniśmy się jej obawiać?
Dzięki transplantacji nerki Anna Hirsz odzyskała zdrowie. W kilka lat po operacji, zupełnie przypadkowo, w oparciu o artykuł prasowy, udało jej się nawiązać kontakt z rodziną dawcy. Dla wszystkich było to wielkie wzruszenie i, jak mówi Anna, dawca przestał być dla niej osobą anonimową, a stał się człowiekiem, któremu może być wdzięczna. Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Aneta Kręglicka i Michał Piróg.
Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca u kobiet. Z Witoldem Rogiewiczem, ginekologiem i położnikiem oraz Urszulą Bernatowicz-Łojko, neonatologiem i konsultantem laktacyjnym porozmawialiśmy o tym, czy karmienie piersią może negatywnie wpływać na stan zdrowia kobiet i, jak pokarm matki wpływa na rozwój niemowląt.
W dzisiejszym odcinku dr Piotr Grygals radzi, co zrobić, gdy ma się alergię, pyłowicę, gdy wypadają włosy lub, gdy masz piekący problem z... piętami. Czy można tym przypadłościom jakoś zaradzić?
Na naszych talerzach nowalijki powinny pojawiać się okazyjnie. Dlaczego? Bo w nowalijkach znajdują się środki chemiczne pochodzące z nawozów. Najwięcej jest w nich azotanów i azotynów, substancji rakotwórczych, które mogą być groźne dla ludzkiego organizmu - przestrzega dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Najwięcej substancji chemicznych kumulują w sobie warzywa korzenne.
Anna Maruszeczko, gospodyni "Zielonych drzwi", rozmawiała na temat stanowiska kościoła protestanckiego w sprawie przeszczepów z Haliną Radacz, diakonem Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Żyrardowie i ojcem Artur Filipowiczem, jezuitą i bioetykiem.
Doktor Piotr Gryglas, jak co tydzień, odpowiada na pytania widzów. Tym razem poświęcił uwagę problemowi nadmiernej potliwości, opryszczki wargowej i zabiegowi laparoskopii.
Karol Królikowski zmarł w poniedziałek na sepsę. Lekarka postawiła złą diagnozę, a pogotowie odmówiło pomocy. Czy musiało do tego dojść? Dlaczego nikt nie rozpoznał sepsy? Dlaczego pacjent leczony był na półpaśca? Jakie objawy występują u chorego zakażonego sepsą? Jakie mogą być przyczyny sepsy? W studiu DDVTN gościliśmy Dariusza Lipowskiego, doktor nauk medycznych z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rak jądra atakuje około 900 Polaków rocznie, w większości są młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat. Na Zachodzie nowotwór jądra daje się wyleczyć w 95 proc. przypadków. W Polsce szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze, bo mężczyźni późno trafiają do lekarza. Powodem jest strach czy wstyd przed badaniem? Do podjęcia tego tematu zainspirował nas mail Pana Tomasza Stachyry, który chorował na raka jądra.
Dzisiejszy odcinek programu "Zielone drzwi" został poświęcony tematowi miłości rodzicielskiej, braterskiej i marzeniom. Pamiętajcie, że warto marzyć, bo dzięki marzeniom świat staje się piękniejszy. Warto też kochać, bo miłość zaś najlepiej pomaga w realizacji marzeń.