sen

  Naukowcy z Uniwersytetu Exeter sprawdzili, kiedy najlepiej chodzić spać, aby nie chorować na serce. Ich obszerne badanie wskazało, że optymalna pora to ta między 22:00 a 23:00. - Jeśli nasze rezultaty zostaną potwierdzone w innych badaniach,

  Brak snu dotyka coraz większej liczby osób, wkracza do naszej codzienności i czasami zostaje na dłużej. Dr n. med. Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu opowiada o konsekwencjach zmniejszania ilości snu. Ile czasu człowiek może nie spać?

  Zsynchronizowanie snu z biologicznym zegarem może zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru mózgu - do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy. Badania trwały sześć lat i objęły 88 tys. ochotników. Wszystko wskazuje na to, że określili optymalną dla ludzkiego organizmu porę zasypiania.

  Eksperci jak mantrę powtarzają, że o odporność należy dbać przez cały rok. Tylko jak to robić skutecznie? Jakie nawyki powinniśmy wprowadzić w życie? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli prof. Marek Postuła, internista i kardiolog oraz Katarzyna Staszak, dziennikarka.

  Jak nauczyć dziecko przesypiać noce? To pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, których pociechy nie tylko same ciągle się budzą, lecz także nie pozwalają zasnąć mamie i tacie. A skoro niemowlę przesypia większą część doby, dlaczego tak często urządza pobudki wszystkim domownikom?

  "Szacuje się, że na chroniczne problemy ze snem ma ok. 10 proc. ludzi"

  Czy faktycznie faza, w której akurat się znajduje może sprawia, że nie możemy zasnąć?

  Mimo, że małe dzieci mają znacznie większe zapotrzebowanie na sen niż dorośli, często zdarza się, że niemowlę nie śpi w dzień. Czy to powód do niepokoju? Dlaczego noworodek nie śpi, skoro powinien przesypiać co najmniej 14 godzin w ciągu doby?

  Trenerka podkreśliła, jak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia jest regularny sen oraz regeneracja. 

  Dzieci nie myślą o 8 rano, kiedy w końcu wszyscy to zrozumieją? - można by zapytać, choć wiadomo, że to jednak pytanie retoryczne. Myśląc zdroworozsądkowo, powinno się ułożyć plan lekcyjny tak, by wykorzystywać w 100 procentach potencjał uczniów. To jednak może zaważyć na czasie dla rodziny, którego i tak jest obecnie mało. Naprawdę nie ma dobrego rozwiązania?

  Specjalna poduszka dla kobiet w ciąży ułatwia wygodne ułożenie się podczas snu i utrzymanie tej pozycji przez całą noc. Różne kształty poduszek zapewniają nieco inne podparcie dla głowy, brzucha i nóg. Jak wybrać tę najlepszą? Wszystko zależy od preferencji przyszłej mamy.

  Edyta Pazura po całym dniu znalazła powody do radości. Mama trójki dzieci zamieściła w mediach społecznościowych post, w którym szczęśliwa, cytuje słowa kultowej piosenki z filmu "Killer". - Znam to uczucie - napisali fani.

  Spanie na boku to jedna z najczęstszych pozycji, jakie przyjmujemy podczas snu. Czy ma znaczenie, czy śpimy na prawym, czy na lewym boku? Wbrew pozorom tak. Zatem, który wariant jest dla nas korzystniejszy?

  Symbolika snów jest zgłębiana w wielu kulturach od wieków. Ludzie chcą wiedzieć, czy sprawdzi się to, co ukazują sny, a może są ostrzeżeniem? W snach pojawiają się różne motywy, a jednym z częstszych są loterie. Co nam powie sennik o wygranej w lotto?

  Ciasto może przyśnić się nie tylko wielbicielom łakoci. Pojawienie się tej przekąski we śnie zazwyczaj kojarzy się pozytywnie i przywodzi na myśli przyjemne wydarzenia. Jak można interpretować taki sen?

  Sen o wodzie zwiastuje bogactwo i zmartwienia, harmonię i chaos. W senniku woda ma znaczenie zarówno pozytywne, jak i negatywne. W zależności od kontekstu i tego, czy śni nam się brudna woda, czysta woda, morze, rzeka lub basen, sennik daje inne tłumaczenie.

  Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. Wiek, wykonywany zawód czy status społeczny nie mają żadnego znaczenia. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder pokazują, że wczesne wstawanie może chronić przed rozwojem choroby. Jak to możliwe?

  Od dziecka dziewczynki marzą, by założyć piękną białą suknię. Kiedy nadchodzi okres przygotowań do ceremonii zaślubin, emocje sięgają zenitu. Równie emocjonujący jest sen o przygotowaniach do ślubu. Jak powinniśmy go interpretować? Co na ten temat znajdziemy w senniku?

  Depresja to ostatnio temat szeroko poruszany w mediach. Przyznaje się do niej coraz więcej osób, a naukowcy nie ustają w poszukiwaniach przyczyn choroby. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykańskich badaczy wynika, że zagrożenie depresją zmniejsza się, jeśli odpowiednio wypoczywamy. Ważne jest, kiedy chodzimy spać i wstajemy.

  Choroba w rodzinie czy ta, która dotyczy nas samych, zawsze jest powodem do niepokoju. Zdrowie bliskich, a także nasze własne jest najważniejsze, dlatego jego pogorszenie wywołuje stres. W senniku choroba ma bardzo bogatą symbolikę, a jej właściwe odczytanie zależy od tego, kogo ona dotyczy.

  Sen o samochodzie może świadczyć nie tylko o zbliżającej się podróży. Tak naprawdę jego znaczenie zależy od kontekstu i sytuacji. Jeśli pamiętasz jakieś szczegóły ze snu, sprawdź, co one symbolizują.

  Widok tornada we śnie to niekorzystna przepowiednia, wieszcząca kłopoty w życiu osobistym i pech w interesach. Według niektórych interpretacji może być również ostrzeżeniem przed zniszczeniem lub wypadkiem. Tornado we śnie zwiastuje nadejście trudnego okresu.

  Schody są jednym z częstszych motywów sennych. Ich symbolika jest bardzo rozbudowana. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie płynie przesłanie ze snu o schodach, sprawdź, jak wyjaśnia go sennik.

  Sen o więzieniu to przede wszystkim ograniczenie wolności i możliwości podejmowania określonych działań. Związany może też być z obawą przed karą, odczuwaniem izolacji czy osaczenia. Okazuje się jednak, że senniki zawierają wiele pozytywnych interpretacji tego snu.

  Nietoperz jest stworzeniem często obecnym w kulturze masowej. Wampir hrabia Dracula polując na swoje ofiary, zamieniał się w tego ssaka. Z kolei amerykański superbohater Batman w stroju nietoperza ratował miasto przed przestępcami. A co oznacza, jeśli nietoperz pojawia się we śnie?

  Włamywacz narusza przestrzeń, w której czujemy się bezpiecznie. Sen o włamaniu jest więc nieprzyjemny. Mimo to pojawia się nie bez powodu, a sennik mówi, że włamanie do domu to najczęściej ostrzeżenie.

  Kiedy nagle wpadamy do wody, jest to na długo traumatyczne przeżycie. Kiedy dzieje się to we śnie, sen zmienia się w koszmar. Sennik opisuje, co oznacza wpaść do wody. Czy sen o wpadaniu do wody jest tylko ostrzeżeniem? A jaka jest interpretacja w senniku snu, w którym dziecko wpada do wody?

  Rana w senniku to często symbol wewnętrznego bólu, który nie pozwala danej osobie normalnie funkcjonować. Problemy zawodowe, rodzinne i zdrowotne dają o sobie znać nawet podczas nocnego odpoczynku. Wykreowane przez podświadomość sny są cenną wskazówką lub przestrogą przed tym, co może się wydarzyć.

  Niektóre sny bardziej przypominają koszmary, choć tak naprawdę niekoniecznie dzieje się w nich coś bardzo złego. Jednym z takich przypadków, kiedy budzimy się w złym nastroju i czujemy się nieco zagubieni, jest sen o kleszczach. Nikt nie lubi widzieć tych małych zwierzątek, niezależnie od tego, czy dzieje się to w rzeczywistości czy wyłącznie we śnie. Jakie informacje na temat snów o kleszczach można znaleźć w senniku?