sen

  sen

  Sen to czas, w którym nasz organizm ma szansę na odpoczynek i regenerację. Mimo wszystko podczas stanu spoczynku mogą zdarzyć się różne dziwne zjawiska, które ciężko nam zrozumieć. Paraliż senny, halucynacje, lunatykowanie to tylko niektóre z nich. Jakie są ich przyczyny i niebezpieczeństwa? O tym opowiedział nam Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki.

  Sjesta to nie tylko popołudniowa drzemka w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy. To również czas, w którym popołudniami nieczynne są niemal wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. Dziwi to zwłaszcza turystów z krajów, w których nie ma tradycji sjesty.

  Chrapanie to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu! Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.

  Dane demograficzne wyraźnie pokazują, że Polaków jest coraz mniej. Miniony rok pod względem zgonów był rekordowy, do tego znacząco skróciła się średnia długość życia Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem?

  Bezsenność to problem, który dotyka coraz więcej ludzi. Zmagają się z nim zarówno młodzi jak i starsi, bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy zamożność. Obecnie zaburzenia te mogą się nasilać przez pandemię, która wywołuje podwyższony poziom lęku. Pogłębiają je jeszcze godziny spędzone przed telefonem, telewizorem i komputerem. Jak w tej nierównej walce mogą pomóc zioła? Które są najbardziej skuteczne? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia.

  Czy sny o motocyklach zdarzają się wyłącznie fanom motoryzacji? Ależ skąd. Według sennika pojawiający się we śnie motocykl to oznaka witalności, energii i ogromnej samodyscypliny. Warto przyjrzeć się temu bliżej.

  Pandemia i zmiany, które za sobą pociągnęła, sprawiły, że nasz dotychczasowy porządek dnia stanął na głowie. Problemy z "przestawieniem" się mają zarówno dorośli, jak i dzieci. Brak wyraźnego podziału między nauką a czasem wolnym sprawił, że cykl okołodobowy u wielu dzieci został całkowicie rozregulowany. Jak to naprawić i co zrobić, aby dziecko łatwiej odnajdywało się w nowej rzeczywistości? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Wielgosz, aktorką, Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci i dr. n. med. Tadeuszem Piotrowskim z pracowni Badań nad Snem.

  Sennik podróż najczęściej tłumaczy jako zapowiedź wielkich przemian w życiu, metamorfoz dotyczących zarówno statusu materialnego, jak i stanu duchowego. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej części człowiek śni o podróży w sytuacji, kiedy jest na etapie przygotowań do konkretnej wyprawy.

  Jednym ze zwierząt pojawiających się w senniku jest jaszczurka. Gad ten za sprawą swego wyglądu u niektórych wywołuje niesmak, strach lub nawet obrzydzenie. W marzeniach sennych może zwiastować nie tylko kłopoty, ale także coś dobrego, co ma się wydarzyć niebawem.

  Gdy w nocy liczymy owce, zamiast spać, prawdopodobnie oznacza to kłopoty z zasypianiem. To problem, który warto zdiagnozować u specjalisty. Czym innym jest sytuacja, gdy smacznie śpimy, a owce brykają w naszych marzeniach sennych. Co znaczy sen o owcy?

  Dosyć popularną interpretacją snu o korzystaniu z usług wróżki jest poczucie samotności i odrzucenia występujące u osoby śniącej. Taki człowiek wykazuje bardzo dużą potrzebę uzyskania pomocy ze strony innych. Tym samym nie próbuje samodzielnie osiągnąć swojego szczęścia.

  Znaczenie żaby w senniku często odnosi się do seksualności, ale może także mówić wiele o finansach, rozwoju, uczuciowości czy potrzebie zmian. Tego rodzaju iluzja w zależności od kontekstu może być bardzo pomyślnym znakiem lub informować o strachu przed utratą tego, co się posiada.

  Zgodnie z myśleniem kulturowym wielu różnorodnych wspólnot sennik uznaje ptaki przede wszystkim za istoty pośredniczące między niebem a ziemią. Są one znakiem ludzkiego losu, wolności oraz ważnych zmian w życiu. Sposób odczytania snu o ptakach zależy głównie od kontekstu, w jakim się one pojawiają.

  Sny, w których pojawia się motyw napaści, potrafią podnieść poziom adrenaliny u każdego. Warto jednak zaznaczyć, że w senniku napad może mieć pozytywne znaczenie. Bardzo często bywa obietnicą uwolnienia się od zmartwień. Niestety sen ten może być zapowiedzią rychłej utraty czegoś ważnego.