podróż

  podróż

  Dzieci z Domu Dziecka nr 7 w Łodzi marzą, aby na rolkach przemierzyć ulice Barcelony. Skąd wziął się ten pomysł? Co dzieci chciałyby zobaczyć w stolicy Katalonii? Ile potrzebują pieniędzy na tę podróż? W Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych rolkarzy i ich wychowawców: Artura Bryńskiego i Wiolettę Kawczyńską.

  Tristan Gooley to jeden z najbardziej znanych brytyjskich podróżników. Jego specjalnością jest nawigacja naturalna, czyli sztuka orientacji w terenie przy pomocy znaków natury. Z podróżnikiem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Oboje postanowili przetestować, czy tego rodzaju nawigacja sprawdzi się w Londynie. Czy bez mapy dotarli do wyznaczonego celu?

  Znany polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński wybrał się do Japonii. Pracuje tam nad wyprawą No Trace Expedition. W jej trakcie zamierza samochodem elektrycznym przejechać całą Eurazję, pokonując tysiące kilometrów. Połączyliśmy się z nim za pośrednictwem Skype'a, aby powiedział o szczegółach swojego nowego projektu i filozofii życia.

  O tej sprawie było głośno w mediach. Dnia 21 listopada 2017 roku za burtę jachtu wypadł na pełnym morzu polski żeglarz - Stanisław Dąbrowny. Jego żona - Elżbieta nie umiała zawrócić i popłynęła dalej. Została uratowana dopiero po 5 dniach. Jak doszło do tej tragedii? O swojej dramatycznej podróży i nadziei odnalezienia żywego męża Pani Elżbieta opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Mieliśmy również okazję zobaczyć materiały nakręcone przez małżeństwo w czasie tej podróży.

  Egipt to kraj w większości muzułmański. Muzułmanie stanowią 90 proc. ludności, a 10 proc. to chrześcijanie. Nazywają się Koptami i należą do najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Ich szczególnym znakiem jest tatuaż umieszczony na prawej ręce, który ma kształt krzyża i jest symbolem zbawienia i ochrony. Zobaczcie reportaż dziennikarki Katarzyny Chętnik z jej podróży do Egiptu.

  Zmiana miejsca zamieszkania to zawsze wyzwanie, zwłaszcza jeżeli trzeba się przeprowadzić z Krakowa do Australii... i to z trójką dzieci. Dokonała tego Dagmara Hicks, mama trojaczków i blogerka. Dlaczego wraz z rodziną przeprowadziła się do Australii? Co było najtrudniejsze w tej przeprowadzce? Jak wygląda australijski system edukacji? Czy zamierzają w Australii zostać na stałe?

  Tokio - Kioto. Oba miasta dzieli prawie 500 kilometrów. Żeby dostać się z jednego do drugiego, wystarczą zaledwie 2 godziny i 15 minut. Teraz przeniesiemy się z Japonii do Polski. Szczecin - Warszawa. Odległość pomiędzy nimi wynosi prawie 550 kilometrów. Żeby dostać się z jednego miasta do drugiego pociągiem ekspresowym, potrzebujesz 5 godzin i 17 minut. Dlaczego? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN. Jak myślicie, ile czasu zajmie Wam np. dotarcie z Warszawy Zachodniej do Białegostoku? I dlaczego polskie pociągi często się spóźniają?

  Podróżniczka Kinga Tanajewska wyruszyła z Australii i dojechała motorem aż do Polski. Zajęło jej to sześć miesięcy. Ile kilometrów przejechała? Z czym się musiała zmagać podczas swojej podróży? Było niebezpiecznie? Gdzie jeszcze chce jechać? Zebrane w czasie podróży pieniądze przeznaczyła na leczenie małego Franka - chłopca cierpiącego na porażenie mózgowe. Jaką kwotę udało jej się zebrać? O swojej niezwykłej przygodzie Kinga powiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Zastanawialiście się, gdzie jest Bartek Jędrzejak? Opuścił nas na chwilę, by złapać trochę słońca przed zimą, ale nie zapomniał o widzach Dzień Dobry TVN. Poznajcie jego nowego przyjaciela! Gdzie chcielibyście uciec przed jesienną szarugą?

  Na naszych kanapach, pełna energii, Sonia Bohosiewicz! Jak przygotowywała się do roli w serialu "Diagnoza" i jak wygląda szpitalny świat z tej, drugiej strony? Co zobaczyła podczas samotnej podróży po Azji i kiedy będziemy mogli posłuchać jej big-bandowej płyty? Czy Sonia rzeczywiście dołączy do zespołu LemON? Zobaczcie!

  Amerykanie mówią o tym stanie "Ostatnia Granica". Dziennikarka Dzień Dobry TVN Irmina Somers wsiadła do campera i wybrała się w podróż po tym dzikim i niedostępnym stanie, aby pokazać nam piękno Alaski. Po drodze spotkała między innymi dzikiego łosia, spróbowała znaleźć złoto i jadła burgera z mięsem z jaka. Co jeszcze można robić na Alasce? Sami zobaczcie!

  Już dziś o godz. 21:30 zapraszamy przed telewizory na premierowy odcinek drugiej edycji programu "Azja Express". Pierwsza edycja okazała się wielkim przebojem, a druga nie będzie gorsza, bo gwiazdy, które się w niej pojawią - jak mówi Marcin Prokop - są prima sort. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kilkoro uczestników tej edycji m.in.: Martę Wierzbicką, Joannę Przetakiewicz, Michała Piróga, Dorotę Gardias i Antoniego Pawlickiego. Jak wyglądały ich pierwsze dni po powrocie z Azji? Dlaczego Michał Piróg zdecydował się wziąć udział w tym programie i, którego uczestnika bardzo polubił? Po co do Azji pojechała Joanna Przetakiewicz? Która uczestniczka "leciała na" Antoniego Pawlickiego i jak Antoni wspomina swój udział w wyprawie do Azji?

  Natalia Kukulska kończy właśnie pracę nad kolejną płytą. Marcinowi Sawickiemu udało się namówić artystką na przejażdżkę i chwilę rozmowy o podróżach, koncertach i nowym brzmieniu... "z pazurem"!

  Ostatnio Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenia dla turystów podróżujących za granicę. Na liście krajów niebezpiecznych znalazły się dwa europejskie - Belgia i Wielka Brytania. Jak interpretować te informacje? Co powinniśmy zrobić, kiedy zamierzamy wyjechać do krajów, w których jest realne zagrożenie terrorystyczne? O zagrożeniach w podróży w Dzień Dobry Wakacje mówili: ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Liedel i podróżnik Jarosław Kret, który niedawno wrócił z Belgii.

  Tomasz Jakimiuk podróżował do Chin na hulajnodze. O tej niezwykłej wyprawie opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Żeni Klimakinowi. Na rozmowę zapraszamy w sobotę do Dzień Dobry Wakacje.

  W deszczu, bez pieniędzy, ale za to z uśmiechem na twarzy. Nasi autostopowicze: Ula Chincz, Filip Chajzer, Katarzyna Olubińska i Marcin Sawicki mieli za zadanie dotrzeć do Olsztyna autostopem. Zobaczcie, jak umilali kierowcom podróż, kto musiał robić pajacyki i, który zespół dotarł pierwszy do celu - Ula i Filip czy Kasia i Marcin. To była szalona wyprawa! :-)

  Oto historia braterskiej miłości, która pomogła przetrwać ciężkie chwile, nie tylko w podróży. Tę podróż odbyli: Hubert Kisiński i Dawid Andres, których gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje. Zobaczcie materiały z tej podróży.

  Pilot i podróżnik Marcin Szamborski z miłości do przygody obleciał helikopterem świat. O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Ile czasu i jak jego ekipa szykowała się do tej podróży? Na jakiej wysokości lecieli? Jakie było największe wyzwanie podczas wyprawy?

  W kuchni Dzień Dobry TVN Beata Kartowicz przygotowała moc przekąsek idealnych na podróż. Oto jej przepisy na: chruściki z piersi kurczaka, ciabatę z pastą jajeczną, kanapkę Klubową, hummus z suszonymi pomidorami i chrupiące warzywa, falafele w picie, spring rolls, sałatkę owocową, ciastka brownie, lemoniadę ogórkową i smoothie z mango. Czy wiesz jakiego jedzenia nie brać ze sobą do pociągu?

  Część psów uwielbia podróże samochodem, ale są również takie, które boją się do niego wejść. Jak sprawić, by te drugie polubiły podróże? Jak zabezpieczyć naszego pupila na wypadek kolizji? Czy potrzebne są nam akcesoria, a jeśli tak, to jakie? I co ile robić postój? Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak razem ze swoim pluszowym przyjacielem Azorem i behawiorystką zwierzęcą Anetą Awtoniuk przeprowadzili krótki kurs bezpiecznego przewozu psa.

  Jak wygląda "azjatycki styl życia" Przemysława Salety? - "Tam ma się czas, żeby żyć. Wszystko toczy się w wolniejszym tempie". Co zauroczyło go w Tajlandii i czym się tam zajmuje na co dzień? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział nam o swoim nowym, tajskim życiu i planach na najbliższy czas. Jak Darek Kuźniak wspomina miesiąc treningów pod okiem Przemka?

  Zdarzyło się Wam, że po lekturze książki zapragnęliście wybrać się w miejsce, w którym toczyła się jej akcja? O lekturach, które inspirują do wyruszenia w drogę, które nie są przewodnikami turystycznymi, ale przybliżają czytelnikowi miejscowy świat, zwyczaje i pozwalają mu zanurzyć się w lokalnym kolorycie, rozmawialiśmy z Jarosławem Kretem i Małgorzatą Kalicińską.

  Po programie "You Can Dance" Ida Nowakowska wyjechała do Los Angeles, by tam studiować i robić karierę. I to właśnie tam znalazła miłość swojego życia - Jacka Herndona. Pobrali się dwa lata temu. A w sierpniu przeprowadzą się na rok do Chin. Dlaczego? Co będą robić w Chinach? O czym marzy Ida Nowakowska-Herndon? Z tancerką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  "26 października 2015 wyszliśmy na ul. Krakowską w Kielcach i zaczęliśmy machać na stopa. Zatrzymuje się samochód - 'Gdzie chcecie jechać?' - Dookoła świata!". Tak zaczęła się podróż, podczas której trener Jacek Słowak wraz ze studentami Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach zwiedził 35 państw, 6 kontynentów i przejechał prawie 80 tysięcy kilometrów!

  Rafał Kośnik i jego żona Sylwia napisali książkę o podróży do Amazonii - on z perspektywy podróżnika, a ona - rodziny czekającej na powrót. Państwa Kośniaków i ich synów gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego Rafał zdecydował się na podróż, kiedy jego żona była w ciąży? Dlaczego wybrał Amazonię? Jak się przygotował do tej wyprawy? Jak Sylwia zniosła to, że mąż był w dość niebezpiecznym miejscu?

  Ta historia, choć trochę surrealistyczna, wydarzyła się naprawdę. Dwójka Polaków podróżuje po Kanadzie z czerwoną kanapą. Tę kanapę rozstawiają w różnych miejscach, by mogli na niej usiąść różni ludzie i opowiedzieć im o Kanadzie. Skąd taki pomysł? Gdzie już dotarli z kanapą? I jak mieszkańcy Kanady reagują na ich akcję? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Sobierajski, członek tego duetu i Polak, który mieszka w Kanadzie. Do studia zaprosiliśmy też Katarzynę Bosacką, która wprawdzie z czerwoną kanapą nie ma nic wspólnego, ale przez kilka lata mieszkała w Kanadzie.

  Ona pracuje w Angoli, a On pracował w Sudanie Południowym oraz na Antarktydzie w polskiej stacji naukowo-badawczej. Dlaczego zdecydowali się pracę w tak odległych zakątkach świata? Czy długo zastanawiali się nad decyzją o wyjeździe z Polski? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kingę Jasienicką, która pracuje w Angoli oraz Piotra Horzelę, którego - jak mówi - nosi po świecie.

  Choć pogoda na to nie wskazuje, to przed nami długi, majowy weekend, a wkrótce także wakacje. Dlatego warto już teraz zastanowić się nad tym, dokąd wybrać się na zasłużony odpoczynek i urlop. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Tomańską i Mariusza Totoszko, życiowych partnerów, którzy opowiedzieli o swoich rodzinnych podróżach i o tym, dlaczego warto wypoczywać za granicą na kempingach. Dlaczego Mariusz i Justyna lubią odpoczywać na kempingu? Ile kosztuje taki wypoczynek? Czy kemping może być luksusowy? Zobaczcie, jak odpoczywali i bawili się na kempingu w ubiegłym roku!

  Najwyższy czas, aby zaplanować wakacje. Do jakich egzotycznych krajów jechać z rodziną i nie wydać na to wszystkich oszczędności? O pomysłach na nietypowe i tanie lokalizacje rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z podróżniczką i fotografką Anną Olej-Kobus oraz Łukaszem Szudrowiczem prowadzącym portal o tanim lataniu. Gdzie należy szukać niedrogich biletów? Jaki element wakacji proponowanych przez biura podróży jest najdroższy?