Wśród wielu propozycji rozrywkę dla siebie znajdą zarówno miłośnicy pieszych wycieczek po malowniczych parkach, jak i wielbiciele kultury oraz sztuki na najwyższym poziomie. Znajduje się tutaj wiele zabytków, dzięki którym można lepiej poznać historię miasta i jego okolic. Gorzów Wielkopolski zapewnia także ciekawe atrakcje dla dzieci, które warto uwzględnić w planie zwiedzania, aby również najmłodsi mogli cieszyć się z wycieczki.
- Gorzów Wielkopolski, miasto położone nad Wartą, w otoczeniu Kotliny Gorzowskiej, przyciąga turystów malowniczym krajobrazem, parkami, atrakcjami kulturalnymi oraz ofertą dla rodzin z dziećmi.
- W Gorzowie można podziwiać zabytkową architekturę od średniowiecza po XX wiek, liczne wille, kościoły oraz odwiedzić muzea. W mieście odbywają się także imprezy cykliczne, takie jak Reggae nad Wartą i konkursy pianistyczne.
- W pobliżu warto zobaczyć m.in. kopalnię soli w Kłodawie, grodzisko w Santoku i opactwo cysterskie w Gościkowie-Paradyżu z muzeum prezentującym pamiątki po zakonnikach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gorzów Wielkopolski - jakie zabytki warto zobaczyć?
W Gorzowie Wielkopolskim można podziwiać zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych – od średniowiecza poprzez renesans i barok aż do tych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na zabudowę mieszkalną pochodzącą z końca XIX wieku (Nowe Miasto), a także osiedle robotnicze powstałe w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. W mieście znajduje się też wiele zabytkowych willi. Część z nich została zaadaptowana na potrzeby różnych instytucji. Przykładowo, w willi radcy miejskiego Karla Barha mieści się obecnie Pałac Ślubów nad Ruskim Stawkiem. Natomiast w willi Hansa Lehmanna swoją siedzibę ma Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.
Na terenie Gorzowa znajduje się wiele ciekawych obiektów sakralnych. Jednym z najciekawszych jest kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w XIV w. Inne obiekty tego typu to m.in. kościół pw. Świętego Krzyża oraz pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Gorzowie Wielkopolskim?
W Gorzowie Wielkopolskim są najróżniejsze atrakcje turystyczne, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wiele interesujących miejsc można odwiedzić w czasie spaceru między kamieniczkami. Na jednej z tras, przy ulicy Kosynierów Gdyńskich znajduje się tablica upamiętniająca Bronisławę Wajs, czyli Papuszę – romską poetkę, która przez pewien czas żyła i tworzyła właśnie w Gorzowie. Artystka została uhonorowana również pomnikiem, który znajduje się w Parku Wiosny Ludów.
Osoby, które lubią ciekawostki historyczne i przyrodnicze, mogą udać się m.in. do zabytkowego ogrodu dendrologicznego, mieszczącego się przy willi Schroedera. Wiele dorodnych okazów drzew znajduje się w parku przy szpitalu psychiatrycznym z przełomu XIX i XX wieku. Również sam budynek szpitalny jest niezwykle interesujący pod względem architektonicznym.
Osoby, które chcą bliżej poznać historię miasta i całego regionu, mogą udać się do Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta. Znajdują się tam wystawy poświęcone m.in. Grodowi Santok, Warcie, a także sztuce i kulturze najbliższych terenów.
W mieście odbywa się szereg imprez cyklicznych, np. Konfrontacje Fotograficzne, Reggae nad Wartą czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha.
Jakie atrakcje dla dzieci są w Gorzowie Wielkopolskim?
W Gorzowie znajduje się aż siedem parków miejskich, w których można wypocząć w czasie spacerów. Są tam specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie dzieci mogą beztrosko się bawić pod okiem opiekunów relaksujących się na ławce. Jeśli jednak pogoda nie dopisuje, można wybrać się na basen w miejskim centrum sportowo-rehabilitacyjnym. Zimą przy tym obiekcie funkcjonuje również lodowisko.
Co warto zobaczyć w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego?
Wiele atrakcji oferują również okolice Gorzowa Wielkopolskiego. Przykładem jest oddalona o ok. 10 km Kłodawa. To właśnie tutaj znajduje się jedna z kopalni soli, którą powinno się zwiedzić. Podczas wycieczki można wysłuchać prelekcji na temat górnictwa solnego.
Innym wartym odwiedzenia miejscem jest miejscowość Santok, gdzie można zobaczyć m.in. grodzisko powstałe w X wieku. Wiele z tamtejszych zabytków zostało wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, np. kościół św. Józefa oraz wiejska dzwonnica szachulcowa.
Nieco dalej, bo ok. 60 km od Gorzowa, znajduje się jeden z najciekawszych zabytków sakralnych regionu. To zespół opactwa cysterskiego, położony w Gościkowie-Paradyżu. Kompleks zaczęto budować już w XIII wieku. Na jego terenie znajduje się m.in. kościół oraz klasztor. Warto też odwiedzić Muzeum Paradyskie, gdzie są przechowywane pamiątki po cystersach i starodruki z XVII i XVIII wieku. Wśród eksponatów znajdują się także stroje liturgiczne i relikwiarze. Muzeum może się poszczycić również zbiorem obrazów zawierającym m.in. portret trumienny jednego z tamtejszych opatów, Augustyna Dobrowolskiego.
Zobacz także:
- Atrakcje turystyczne Wielkopolski. Co można zobaczyć w weekend?
- Michał Cessanis odkrywa uroki Poznania. Co warto zobaczyć w grodzie nad Wartą?
- Co warto zwiedzić w tym pięknym, leżącym niedaleko Lublina mieście? Poznaj historię i atrakcje turystyczne Puław
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: RobsonPL/GettyImages