Związki i seks

Czy Polacy są zadowoleni ze swojego życia seksualnego? Wyniki badań prof. Zbigniewa Izdebskiego

Związki i seks

Aktualizacja:
Colin Anderson Productions pty ltd/Getty Images

Profesor Zbigniew Izdebski bada życie seksualne Polaków od 1997 roku. Zrealizował już pięć edycji, przy czym kolejna zaplanowana była na 2021 roku. Ekspert zdecydował się jednak podjąć zadania wcześniej i zbadał poziom zadowolenia Polaków ze swojego życia w czasie pierwszej fali pandemii. Co udało mu się ustalić?

Życie seksualne Polaków

66 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego życia - taki wniosek przedstawił w swojej pracy "Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasie pandemii Covid-19" profesor Zbigniew Izdebski z Wydziału Pedagogicznego UW, specjalista zdrowia publicznego.

W badaniu udział wzięło 3 tys. osób w różnych przedziałach wiekowych. Respondenci byli pełnoletni. Odpowiadali na pytania samodzielnie, wypełniając ankietę w internecie (Computer Assited Web Interview, CAWI).

Profesor chciał zgłębić wiedzę na temat kondycji psychicznej i fizycznej Polaków w pierwszych miesiącach pandemii, a zatem i izolacji, tj. od marca do maja.

Dopiero na tym tle mogłem odnieść się do kwestii związanych z relacjami w związkach i aktywności seksualnej

- wyjaśnił.

Pandemia zaskoczyła wszystkich. Znaleźli się jednak tacy, którzy wskazali, że ich związek wzmocnił się w tym czasie – w ten sposób wypowiedziało się 22 proc. ankietowanych. Kilkanaście procent oceniło, że ich relacje uległy pogorszeniu, a 5. – po raz pierwszy pomyślało o rozwodzie. Co ciekawe, 14 proc. respondentów przełożyło swoje plany o powiększeniu rodziny na przyszłość.

Mieszkańcy których województw ocenili najwyżej swoje zadowolenie z małżeństwa lub stałego związku? Najkorzystniej wypadło województwo podlaskie (85 proc. pozytywnych odpowiedzi), a także podkarpackie (82 proc.) i kujawsko-pomorskie (81 proc.).

Kondycja psychiczna młodych w czasie izolacji

Profesor zwrócił uwagę na ważny problem kondycji psychicznej młodych ludzi w czasie pandemii. Wiadomo że nie należą oni do grupy największego ryzyka jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem – w tejże znajdują się seniorzy. To jednak młodych dotknął kryzys psychiczny. Profesor Izdebski wskazał, że to właśnie ta grupa nie radzi sobie z samotnością.

Aż 39 proc. ankietowanych w przedziale od 18 do 29 lat w wyniku pandemii zaobserwowało u siebie przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność i trudności z koncentracją. Z badań specjalisty zdrowia publicznego wynika, że 53 proc. przebadanych uczniów i studentów w czasie pandemii koronawirusa miało załamanie lub kryzys psychiczny. Najmniejszy odsetek w tym kontekście, bo 21 proc., stanowili renciści i emeryci.

Zadowolenie z życia seksualnego Polaków

Najbardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego są ankietowani w przedziale wiekowym 30-49 (59 proc. z nich ocenia je jako dobre i bardzo dobre). Ogółem 51 proc. Polaków w badaniu wyraziło się pozytywnie na ten temat.

Izolacja wymusiła na nas przebywanie cały czas wspólnie w domu. Tym samym obecność dzieci i innych osób została zaznaczona jako przyczyna trudności z odbyciem stosunku seksualnego u 18 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn. To jednak nie stanowiło najbardziej znaczących orzeszków. Okazały się być nimi zmęczenie i stres (deklaracja 25 proc. kobiet i 22 proc. mężczyzn).

Wzrost zainteresowania współżyciem seksualnym zgłosiło 22 proc. mężczyzn z najniższej grupy wiekowej. U kobiet liczba ta była nieco niższa – wyniosła 18 proc. wśród ankietowanych w przedziale 18-29 lat.

Mieliśmy okazję zapytać profesora o to, czy zamierza kontynuować eksploracje nad poziomem zadowolenia z życia seksualnego Polaków. Zbigniew Izdebski przyznał, że jest jak najbardziej zainteresowany pogłębieniem swoich badań. Oczywiście, taka inicjatywa, choć ma ma wymiar społeczny i jest bardzo ważna, potrzebuje także dofinansowania. Partnerem zaprezentowanego badania jest Polpharma. Realizację wsparły również Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Zielonogórski. Badania przeprowadziła firma IQS.

Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z uw.edu.pl, na podstawie pracy: "Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasie pandemii Covid-19" profesora Zbigniewa Izdebskiego z Wydziału Pedagogicznego UW, specjalisty zdrowia publicznego.

Zobacz także:

Ginekolog o wyroku TK. "W żadnym kraju w XXI wieku kobieta nie może być trumną dla bardzo ciężko chorych płodów"

Tarcza antykryzysowa uderzyła w kobiety w ciąży i matki na urlopie macierzyńskim. Adwokat: "To skrajnie niesprawiedliwe"

Agnieszka Chylińska w szczerym wyznaniu: "Dwoje moich dzieci są dzieciakami szczególnej troski"

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: Badanie prof. Zbigniewa Izdebskiego, uw.edu.pl

Pozostałe wiadomości