Styl życia

Klaudia El Dursi o osoczu od ozdrowieńców: "Mam nadzieję, że będę w mniejszości, która może pomóc

Styl życia

Aktualizacja:

W tym trudnym dla wszystkich czasie, ważna jest solidarność. Osoby, które przeszły już COVID-19 mogą pomóc tym, którzy walczą z chorobą. O oddawanie osocza apelują zarówno lekarze, jak i ośrodki krwiodawstwa. Czy istnieją przeciwskazania? O tym opowiedziały nam dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz Klaudia El Dursi, prezenterka.

Dawcy osocza – przeciwskazania

W mediach społecznościowych wciąż pojawiają się apele i prośby skierowanie do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Pobrany materiał trafia do banku i jest rozdzielany pomiędzy szpitalami. Jakie warunki należy spełniać, aby zostać dawcą?

Dawcami osocza mogą być osoby w przedziale wiekowym 18-65 lat, które mają udokumentowane przebycie zakażenia SARS Cov-2 oraz u których minęło 28 dni od zakończenia objawów, oraz 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy.

Osocze może oddać każda osoba dorosła, po 18 do ukończenia 60 roku życia. Limit 60 lat jest dla pierwszorazowych dawców. Jeśli jest się zdrowym dawcą krwi i osocza można być do 65 roku życia

– powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Ponadto ozdrowieńcy muszą być zdrowi. Wykluczeniem do oddania osocza są wszystkie choroby wymienione w specjalnym rozporządzeniu ministra zdrowia dotyczącym pobierania krwi i dawców. Dawca nie może mieć m.in. chorób zakaźnych, takich jak zakażenia HIV, HBV, HCV, poważnych chorób serca i układu krążenia, cukrzycy.

Kobiety po ciąży – czy mogą oddawać osocze?

Klaudia El-Durski jest covidowym ozdrowieńcem. Jak przyznała, nigdy wcześniej nie oddawała krwi, jednak po przebytej chorobie bardzo chciała pomóc innym. Gdy wybrała się do Bydgoskiego Centrum Krwiodawstwa, okazało się, że oddanie osocza, nie jest możliwe. Dlaczego? Przy wypełnianiu ankiety gwiazda dowiedziała się, że kobieta po ciąży nie może oddawać osocza chorym na COVID-19. Powód? Organizm kobiety po ciąży wytarza pewne przeciwciała, których nie wolno podawać chorym.

- Kobieta, która jest w ciąży, a także osoby, które miały transfuzję krwi, albo były biorcą przeszczepu, wytwarzają przeciwciała przeciwko układowi HLA – wytłumaczyła dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Specjalistka dodała jednak, że przebyta ciąża nie jest bezwzględnym przeciwskazaniem do bycia dawcą. Mama, która urodziła dziecko minimum 6 miesięcy temu, musi oznaczyć przeciwciała. Badanie to wykonywane jest bezpłatnie w centrum krwiodawstwa. Jeśli przeciwciał nie będzie, może oddać osocze.

- Na ten wynik - czy te przeciwciała u mnie wystąpiły, czy nie - czeka się do czterech tygodni. Mam nadzieję, że okaże się, że będę w tej mniejszości, która może pomóc - opowiada Klaudia El Dursi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Agnieszka Woźniak-Starak zachwyciła oryginalnym garniturem w Dzień Dobry TVN. Znamy jego markę

Klasyka, która się nie nudzi. Jak wybrać idealny kapelusz męski?

Szkudlarkowie mają 9 synów. "To normalne kupić 5 bochenków chleba, czy na dwa razy jechać samochodem"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości