Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli - eksponaty i zwiedzanie
Tabliczki znajdujące się w Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli mocowano m.in. w sklepach Społem, na terenach zakładów pracy czy państwowych gospodarstw rolnych, zwanych powszechnie PGR-ami. Większość ich haseł odnosi się do przestrzegania przepisów BHP, ale można znaleźć też inne perełki. - Najbardziej wesołe są hasła tzw. farmerskie i rolnicze, czyli np. "Rolniku, nie myj jaj przed skupem" i "Rolniku, daj krowie, krowa da tobie" - powiedziała przewodniczka Małgorzata Szumska.
Pierwszy eksponat trafił do muzeum w 2000 r. - Jest z nami od początku i treść tabliczki brzmi: "Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżki kosztów własnych?". Uważam, że każdy powinien takie pytanie zadawać sobie codziennie rano - zażartowała nasza rozmówczyni.
Twórcy muzeum starają się, aby eksponaty, które wystawiają były oryginalne. Szczególnie zależało im na takim, który pochodzi z miejscowości znajdującej się w Górach Sowich.
- To żółta tabliczka (z przystanku PKS - red.) z napisem "Walim na żądanie". Walim to miejscowość na Śląsku, piękna turystycznie - wyjaśniła Małgorzata Szumska.
Dodała także, że część eksponatów udało się zdobyć dzięki zwiedzającym, którzy wymieniali je na bilet. Najstarsze tabliczki w muzeum liczą sobie ponad 70 lat. - Są z lat 50. ubiegłego wieku, kiedy w Polsce zaczynały się absurdalne czasy - powiedziała przewodniczka.
Apel o nowe tabliczki
Na ścianie muzeum jest jeszcze miejsce, które można zapełnić, dlatego właściciele chętnie przyjmą kolejne eksponaty. Jest jednak warunek - umieszczone na nich uwaga, apel bądź przestroga powinny być ciekawe, zabawne i oryginalne. - Marzy nam się tabliczka o treści: "Czas to pieniądz. Załatw sprawę i żegnaj" - powiedziała nasza rozmówczyni.
Osoba, która przywiezie tabliczkę i zostanie ona przyjęta przez muzeum, będzie mogła je zwiedzić za darmo.
Zobacz także:
Finał "40 kontra 20". Robert i Bartek podjęli ostateczne decyzje. Które uczestniczki zwyciężyły?
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf