Franki szwajcarskie wycofane z obiegu
Szwajcaria wycofała franki wyemitowane w latach 1995-1998. Z dniem 30 kwietnia 2021 roku banknoty ósmej serii straciły status prawnego środka płatniczego i zostały wycofane z obiegu. To oznacza, że pieniądze te nie mogą już być używane do celów płatniczych, z wyjątkiem publicznych kas Konfederacji – Szwajcarskich Kolei Federalnych i Poczty Szwajcarskiej – gdzie będą przyjmowane do 31 października. Dlaczego nastąpiła taka zmiana? Co było przyczyną?
Nasz specjalista przyznał, że jest to normalna procedura. Co kilkadziesiąt lat państwa wymieniają swoje banknoty głównie ze względu na fałszerstwa i chęć zastosowania nowszych zabezpieczeń. Obecnie wycofywana seria jest w obiegu od 2000 roku, czyli 21 lat. Dla porównania nasze banknoty są w obiegu od denominacji w 1995 roku.
Franki są częściej fałszowane niż nasze banknoty. Najczęściej fałszowane są niskie nominały, dlatego, że jak ktoś nimi płaci, to zazwyczaj tego nie sprawdzamy
- powiedział Paweł Majtkowski.
Co zrobić jeśli posiadamy stare banknoty z 8. serii?
Jak przyznał Paweł Majtkowski w Szwajcarii banknoty były akceptowane w sklepach do końca kwietnia 2021. Obecnie nadal są jednak przyjmowane na poczcie i w wybranych bankach do końca października 2021. Potem będą wymieniane bezterminowo w kasach szwajcarskiego banku centralnego. W Polsce banknotów nie da się już niestety wymienić za ich pełną wartość. Część kantorów przyjmuje je, ale pobiera za to opłatę wynoszącą 10 proc. ich wartości.
- My, jako Polacy, jesteśmy narodem bardzo przedsiębiorczym i rzeczywiście, chociaż w sklepach w Szwajcarii już nie zapłacimy tymi banknotami, to jeśli mamy je w Polsce, to poszukamy kantoru. Niestety będziemy musieli trochę za to zapłacić od 10 do 20 procent prowizji - powiedział.
Bez strat pozostaje więc tylko wycieczka do Szwajcarii.
- W demokratycznych państwach takich jak Szwajcaria czy Polska, jest tak, że te banknoty są zawsze do wymiany. Nawet jak znajdziemy po stu latach taki banknot, to w banku narodowym możemy go wymienić - dodał.
Jakie są te nowe franki 9. serii? Hasłem przewodnim nowej serii banknotów jest "wiele oblicz Szwajcarii". Jak się okazuje, każdy z banknotów ma inny motyw m.in. czas, światło, wiatr, woda, materia oraz język. Co więcej, są to pierwsze banknoty w historii Szwajcarii pozbawione wizerunków jakichkolwiek ludzi.
- Szczególnie w społeczeństwach multikulturowych odchodzi się od postaci. Tutaj mamy żywioły - powiedział.
Jak płacić na wakacjach zagranicznych?
Coraz większymi krokami zbliżamy się do wakacji. Przed wyjazdem warto jednak zaplanować nasze finanse. Noclegi, przejazdy i pobyt na miejscu. Jak bezpieczniej i wygodniej płacić za usługi za granicą? Karta, telefon, a może gotówka?
- Najlepiej płacić kartą, ale pod warunkiem, że mamy kontrolę nad tym jak bank przelicza nasze transakcje. Albo mamy specjalne konto z dobrym przelicznikiem. O to trzeba się postarać przed wyjazdem i najlepiej zapytać w naszym banku – wyjaśnił specjalista.
Wypłata z bankomatu pieniędzy też jest dobrym sposobem, jednak musimy uważać na dodatkowe opłaty.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Wakacje 2021: inaczej i bez tłumów, czyli "Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń"
Pogoda na wakacje. Sprawdź prognozę IMGW
Autor: Nastazja Bloch