Styl życia

Skąd bierze się zespół stresu pourlopowego? Ekspert: "Trudno nam zostawić ten błogi czas"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Trudny powrót do pracy po urlopie

Urlop to dla wielu osób najbardziej wyczekiwany czas w roku. Błogi odpoczynek od służbowych telefonów, maili i spotkań ma w założeniu wspomóc regenerację i zwiększyć produktywność pracownika. Niestety coraz częściej okazuje się, że po tych wolnych dniach wracamy do pracy rozdrażnieni, zestresowani i pełni obaw. Dlaczego tak się dzieje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.

Zespół stresu pourlopowego - jakie są objawy?

Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania potwierdziły, że aż 40% osób odczuwa stres po powrocie z urlopu - nie ma tu znaczenia staż ani to, czy lubimy pracę, którą wykonujemy. Jakie objawy towarzyszą temu zjawisku?

- Bardzo różne. To może być poczucie spadku motywacji, przekonanie, że wymagania przekraczają nasze możliwości, brak wystarczającej ilości energii. Mogą się też pojawić objawy fizyczne, napięcie brzucha, poczucie dyskomfortu - wyjaśnił Mateusz Banaszkiewicz. Skąd biorą się te dolegliwości? Przecież, z teoretycznego punktu widzenia, wracamy do pracy wypoczęci, często po egzotycznych wakacjach w pięknym miejscu, to powinno składać się na większą motywację i chęć do pracy.

- Decyduje o tym wiele czynników. Z jednej strony, psychologicznie trudno nam przyzwyczaić się do tego, że musimy zostawić ten błogi czas, kiedy robiliśmy rzeczy przyjemne, a z drugiej strony okazuje się, że rytm okołodobowy inaczej funkcjonował na urlopie - tłumaczył psycholog zdrowia.

Jak sobie radzić z zespołem stresu pourazowego?

Sposobów na złagodzenie skutków powrotu do pracy po urlopie jest oczywiście bardzo wiele. - Warto jest poprosić współpracowników o to, by pewne zadania przejęli i wykonali, ale też warto przygotować taki list do siebie z przyszłości - stwierdził ekspert. - Kiedy wrócimy po urlopie, pewnych rzeczy możemy już nie pamiętać, trzeba więc krok po kroku przeprowadzić siebie przez te rzeczy, które czekały do wykonania - mówił gość Dzień Dobry TVN.

Czy rozwiązaniem na napięcie pourlopowe jest zaplanowanie kolejnego wyjazdu, choćby weekendowego wypadu za miasto? - Dla wielu ludzi jest tak, że strategiczne planowanie, przekonanie, że za 3-4 miesiące czeka mnie coś przyjemnego, dodaje motywacji - zauważył Mateusz Banaszkiewicz.

Co jeszcze poradził psycholog zdowia - zobacz w materiale wideo.

Jeśli nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie, pamiętaj, że wszystkie odcinki dostępne są na Player.pl

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości