Sisu, czyli fińska strategia i sposób na życie

elegancki mężczyzna z okularach przeciwsłonecznych i kawą
fot. dima_sidelnikov/Getty Images
Sisu to pojęcie, które ma swój źródłosłów w języku fińskim, jednak nie można przetłumaczyć go w prosty sposób. Termin ten oznacza cechy charakteru takie jak determinacja, upór, hart ducha czy ciągłe dążenie do celu.

Sisu, podobnie jak duńskie hygge (szczęście pod kocem, przy świecach) to pojęcie utożsamiane z kulturą skandynawską. Filozofia sisu upowszechniła się już w latach dwudziestych XX wieku i zdaniem niektórych, to właśnie dzięki temu Finowie byli w stanie przetrwać wszystkie nieszczęścia i problemy, związane z II wojną światową.

Czym jest sisu?

Sisu jest pojęciem nieprzetłumaczalnym i o bardzo szerokim znaczeniu. W języku polskim można wyjaśnić je jako hart ducha, odwagę, silną wolę, determinację, wytrzymałość i upór. Wszystkie te pojęcia odnoszą się do działania skoncentrowanego na swoim celu, a także na sile przetrwania, bez względu na przeciwności losu. Zdaniem badaczy, sisu definiuje życie Finów i wskazuje na ich charakterystyczne cechy osobowości. Rankingi jednoznacznie wskazują na to, że to właśnie w krajach skandynawskich, a przede wszystkim w Finlandii oraz Danii, poziom szczęścia mieszkańców jest bardzo wysoki. Badania te wykazały także, że dla Finów najważniejsze jest życie blisko natury, w sposób ekologiczny – istotne są proste rozwiązania i drobne czynności, które dają poczucie szczęścia. Kraj ten świetnie radzi sobie pod względem ekonomicznym, ekologicznym, a także na rynku nowych technologii. Finowie nie są jednak próżni – obserwując ich, można stwierdzić, że jednym ze źródeł ich sukcesów jest właśnie sisu. Dzieci w Finlandii wychowywane są zgodnie z tą filozofią po to, aby ich życie było w przyszłości prostsze i pełne radości. Sisu daje więc siłę przetrwania trudnych chwil, a także odnalezienia w sobie odwagi. Dla Finów zdecydowanie najważniejsze jest wyjście ze strefy komfortu i przekroczenie swoich własnych granic. Dodatkowo znaczenie ma dbałość o to, aby poziom stresu był jak najniższy, ponieważ to właśnie tego typu emocje przyczyniają się do wielu poważnych chorób somatycznych lub psychicznych.

Dlaczego warto podążać za filozofią sisu?

Sisu można odnaleźć w sobie na podstawie kilku kroków. Przede wszystkim bardzo ważne jest zadbanie o swoje potrzeby różnego rodzaju. Zdaniem Finów ważna jest troska o proste czynności, które dają szczęście i przyjemność, takie jak: kąpiel w wannie, pyszny obiad, rozmowa z przyjacielem czy po prostu wyspanie się. Następnie warto się wyciszyć, a więc oczyścić umysł, a także zrelaksować poprzez medytację, jogę lub innego rodzaju aktywność. Szczególne znaczenie ma także trening woli, na przykład kąpiel w lodowatej wodzie, maraton czy spełnienie swoich marzeń. Filozofia sisu pomaga w trakcie uprawiania sportu, w nauce, a także w pracy zawodowej. Dzięki niej można odkryć w sobie podkłady nieznanych możliwości, odczuć satysfakcję z prostych wykonywania czynności i zdolność do dążenia do swojego celu. Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować w sobie sisu:

  • kontroluj stres i negatywne uczucia,
  • bądź wytrwały i cierpliwy,
  • naucz się rozwiązywać drobne konflikty, które mogą pomóc w przezwyciężeniu trudności, a także opanowaniu poważnych problemów.

Warto zaznaczyć, że sisu ma wiele wspólnego z koncepcją "resilience", czyli teorią wskazującą na to, że z przeciwnościami losu lepiej radzą sobie osoby odporne i elastyczne, które potrafią dobrze i efektywnie funkcjonować, mimo niesprzyjających warunków otoczenia. Zjawisko "resilience" jest więc egzemplifikacją sisu i wskazuje na to, że zdecydowanie najważniejszym jego aspektem jest adaptacja do środowiska i problemów, dzięki czemu można stać się bardziej odpornym i wytrwałym. Co ciekawe koncepcja "resilience" odnosi się przede wszystkim do okresu dzieciństwa i dorastania człowieka, ponieważ właśnie wtedy mogą pojawić się różne niekorzystne czynniki w środowisku zewnętrznym, takie jak bieda, agresja i złe warunki życia. W przypadku "resilience" znaczenie ma zastosowanie strategii takich jak poszukiwanie wsparcia u innych ludzi, szukanie swoich zainteresowań, stawianie granic, nagradzanie i karanie dzieci, a także rozwijanie zaangażowania w naukę oraz aktywności fizyczne i hobby. Podobnie jest w przypadku sisu, ponieważ już dzieci uczone są tego, jak walczyć z przeciwnościami losu i jak przystosować się do niekorzystnych warunków, np. społecznych. Warto uczyć się filozofii sisu od Finów, a także wdrażać postępowanie zgodne z tą ideą do swojego życia. Dzięki temu bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie sukcesu, realizacji celów, a także spełnienie swoich marzeń.

Hanley, Wielka Brytania. June Turner, 83-letnia Brytyjka, dostała nagrodę nagrodę za odwagę po tym, jak stanęła do walki ze złodziejem w swoim sklepie, wielokrotnie uderzając go laską.

Zobacz także:

Szymon Wrzesień i jego trudna walka o marzenia. "Nie będę ukrywał, że miałem próby samobójcze"

Rodzina Piotra Machalicy wspomina zmarłego aktora. "Piotruś to był człowiek wielkiej skromności"

Zwierzęta, które przeżyły prawdziwy koszmar. "Ten niedźwiedź miał depresję. Ewidentnie nie chciał już żyć"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!