W Białych Błotach wszyscy mówią do siebie "dzień dobry". Akcja społeczna proboszcza odniosła sukces

Dzień dobry Białe Błota
Źródło: Dzień Dobry TVN
Spontaniczny pomysł, który zrodził się w głowie proboszcza, zmienił się w dużą, społeczną akcję. W wielu centralnych punktach wsi niedaleko Bydgoszczy rozwieszono banery z napisem: "W Białych Błotach wszyscy mówimy dzień dobry". Dzięki temu mieszkańcy ochoczo witają się ze sobą, a przy okazji integrują.

"Dzień dobry" w Białych Błotach

Białe Błota to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim. Proboszcz tamtejszej parafii, ks. Edward Wasilewski, postanowił stworzyć banery reklamowe, które zachęcą mieszkańców do mówienia sobie na powitanie słów "dzień dobry". Wszystko po to, by odbudować relacje społeczne, które nadszarpnęła pandemia koronawirusa. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem. Na ulicach, w szkole, a nawet z balkonów - ludzie wesoło krzyczą do siebie "dzień dobry!".

- Czas pandemii i ten dystans społeczny, który był przez kilka miesięcy, sprawił, że dostrzegłem, że budowanie relacji osłabło. Stąd zrodził się pomysł na to "Dzień dobry w Białych Błotach". Powiesiliśmy kilka banerów najpierw wokół kościoła, później za zgodą dyrekcji przy szkole podstawowej, przy Gminnym Centrum Kultury, przy przedszkolu. Po kilku godzinach, kiedy ta informacja rozeszła się w mediach społecznościowych, 100 banerów zostało rozwieszonych w głównych punktach naszej miejscowości - powiedział w Dzień Dobry TVN ks. Edward Wasilewski.

"Dzień dobry" zbliża ludzi

"Dzień dobry" mówione na powitanie, od razu wprowadza pozytywną atmosferę i daje dobrą energię. Mieszkańcy Białych Błot uśmiechają się do siebie, a także chętniej nawiązują kontakty.

- Dzieci zauważyły plakaty, które są rozwieszone po całej miejscowości. Nasze słowa klucz "dzień dobry" to dobre hasło do rozpoczęcia lekcji, a uczniowie z kolei traktują je jako świetny slogan reklamowy, który zapadł im w pamięć - stwierdziła Magdalena Piotrowska, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Białych Błotach.

Dwa proste słowa potrafią zdziałać wiele dobrego. - To "dzień dobry" zbliża ludzi do siebie, łatwiej z drugą osobą czymś porozmawiać. Zapytać o zdrowie, co się dzieje. Moim zdaniem jest to bardzo ważne - podkreśliła Krystyna Lygan, mieszkanka wsi.

Dawniej w małych miejscowościach prawie wszyscy się znali. Wiadomo było, kto mieszka kilka domów dalej. Teraz wielu z nas nawet nie ma pojęcia, kim są najbliżsi sąsiedzi, a przecież w tuż za rogiem mogą być przyjaźni i otwarci ludzie. Wystarczy tylko zrobić pierwszy, bardzo prosty krok, by zainicjować rozmowę.

- Możemy w wielu sprawach się różnić, możemy inaczej na pewne sprawy patrzeć, ale to "dzień dobry" pokazuje, że jesteśmy blisko siebie, jako ludzie, jako społeczność - zauważył proboszcz parafii w Białych Błotach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości