Ruch preperski zyskuje na popularności. "Robienie zapasów i ćwiczenie posługiwania się bronią to zachowania racjonalne"

Mężczyzna w sklepie z militariami. Prepering. Mobilizacja w obliczu wojny.
Ruch preperski zyskuje na popularności
Źródło: JackF/Getty Images

W obliczu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą coraz więcej osób zastanawia się, co przyniosą kolejne dni. Obawa przed eskalacją rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zmusza do refleksji na temat zdolności przetrwania w sytuacjach kryzysowych. Niektórzy decydują się na stanowcze działania i z zainteresowaniem odkrywają podstawowe założenia preperingu. Zdaniem Jacka Wiszniowskiego, instruktora psychologii konfliktu, takie podejście świadczy o dobrze rozwiniętym instynkcie samozachowawczym.

Co to jest prepering?

Ruch preperski narodził się w Ameryce Północnej, jednak jego założenia bardzo szybko spotkały się z uznaniem mieszkańców pozostałych kontynentów. W obliczu ostatnich wydarzeń coraz więcej osób z zaciekawieniem przygląda się praktykom prepersów, wykazujących się samowystarczalnością w ekstremalnych sytuacjach.

Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

- Zaraz po wybuchu pandemii zabrakło w sklepach niektórych produktów żywnościowych. Obserwowaliśmy kompulsywne rzucanie się na makaron, ryż, papier toaletowy. Wtedy wiele osób zazdrościło prepersom, że mogą siedzieć trzy lata pod ziemią i niczym się nie przejmować. Później, wraz z usunięciem braków w zaopatrzeniu, fascynacja ruchem zmalała. Od tamtego czasu zmieniło się jedno: nikt już z prepersów się nie śmieje i nie uważa za wariatów - zauważył Jacek Wiszniowski, instruktor psychologii konfliktu. Podkreślił też, że rosnące zainteresowanie strategiami przetrwania w momentach kryzysowych to naturalna reakcja na informacje płynące zza naszej wschodniej granicy.

- W ostatnich 30 latach robienie zapasów i ćwiczenie z posługiwania się bronią traktowano jako przejaw szaleństwa, podczas gdy są to zachowania racjonalne, świadczące o dobrze działającym instynkcie samozachowawczym. Po 24 lutego już chyba każdy to rozumie - stwierdził ekspert w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

Zobacz wideo: Preppersowanie ma w swoim charakterze 

Anna Kalata została preppersem
Preppersowanie ma w swoim charakterze
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mobilizacja w obliczu wojny

Trudna sytuacja w Ukrainie zmotywowała Polaków do podjęcia rozmaitych działań. Wiele osób stanęło na wysokości zadania, wspierając uchodźców przekraczających naszą wschodnią granicę. Przedsięwzięcia pomocowe to jednak nie wszystko. W związku z wszechobecnym poczuciem zagrożenia i niepokojem wzrasta zainteresowanie obsługą broni palnej. Nie da się ukryć, że strzelnice przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie.

- Naród polski ma piękną tradycję walk o niepodległość. W sytuacji zagrożenia świetnie sobie radzimy. Akcja pomocy Ukrainie dowodzi, że takie momenty wydobywają z nas wszystko, co najlepsze. Nie mam więc cienia wątpliwości, że w razie napaści wielu z nas chwyciłoby za broń i uaktywniłyby się wszystkie struktury obronne państwa - ocenił Jacek Wiszniowski.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie