Styl życia

Wykorzystują wojnę w Ukrainie do wyłudzania pieniędzy. "38% Polaków padło ofiarą tych przestępstw"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Wojna w Ukrainie pretekstem do cyberkradzieży
Wojna w Ukrainie pretekstem do cyberkradzieżyDzień Dobry TVN
wideo 2/17

W obliczu wojny w Ukrainie wiele osób mobilizuje się do udzielania pomocy potrzebującym. Polacy nie pozostają obojętni na trudną sytuację sąsiadów zza wschodniej granicy i chętnie angażują się w rozmaite formy wsparcia. Godna pochwały postawa darczyńców może jednak zostać wykorzystana przez oszustów. Cyperprzestępcy nawet w takich okolicznościach liczą na obniżoną czujność internautów i nie wahają się wyłudzać pieniędzy różnymi sposobami. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym ekspert nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

Internetowe oszustwa związane z wojną w Ukrainie

Relacje docierające do nas zza wschodniej granicy budzą niepokój, a jednocześnie motywują do działania. Coraz więcej osób pragnie angażować się w niesienie pomocy obywatelom Ukrainy. Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców, którzy dopuszczają się kradzieży, wykorzystując obniżoną czujność potencjalnych ofiar. W sieci regularnie pojawiają się aktywne linki, umożliwiające oszustom wyłudzenie pieniędzy czy wrażliwych danych.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Dzisiaj tematem numer jeden jest wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą i to właśnie tej problematyki dotyczą linki - zauważył dr Maciej Kawecki, jednocześnie zwracając uwagę na różnorodność szkodliwych treści.

- Mamy trzy kategorie nielegalnego wykorzystania takich linków. Pierwsza to jest oczywiście ransomware, a więc klikamy link po to, żeby zaszyfrować nasz komputer. Następnie dostajemy informację o okupie. Możemy go odszyfrować, jeśli zapłacimy określoną sumę pieniędzy (...). Druga to jest typowy phishing, a więc klikamy w link, następnie jesteśmy proszeni o podanie loginu i haseł (...). W trzeciej kategorii jesteśmy tylko malutkim ogniwem w całym ekosystemie. Chodzi o to, żeby przez nasze działanie zainfekować dużą liczbę komputerów - wyjaśnił ekspert, przestrzegając tym samym przed nieuczciwymi praktykami oszustów.

Cyfrowa kradzież w obliczu wojny

W sieci regularnie pojawiają się informacje dotyczące wojny w Ukrainie, jak również poruszające apele, zachęcające do wspierania zbiórek czy organizacji transportu dla uchodźców. Zdaniem eksperta, w trakcie ich przeglądania należy zachować szczególną ostrożność.

- Dzisiaj powinniśmy dać sobie spokój z klikaniem w jakiekolwiek linki - ocenił dr Maciej Kawecki. Dodał też, że szkodliwe treści przesyłane drogą elektroniczną czy sms-ową naraziły na niebezpieczeństwo wiele osób. - Udostępniony parę dni temu raport BIK-u pokazuje, że 38% Polaków już padło ofiarą tych przestępstw - podsumował nasz gość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości