Styl życia

Przenosi zabytki do wirtualnego świata, by przedłużyć ich życie. "Chcę uratować dziedzictwo rzemieślnicze"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Marta Wrońska
Ocalić od zapomnienia
Ocalić od zapomnieniaDzień Dobry TVN
wideo 2/12
Dzień Dobry TVNOcalić od zapomnienia

Jan Gałek dokonuje niemożliwego - przenosi zabytki do Internetu. Mieszkaniec gminy Mysłakowice tworzy unikalne archiwum cyfrowe. Dzięki niemu cenne obiekty już na zawsze będzie można zobaczyć - jeśli nie na żywo, to cyfrowo.

Ocalić od zapomnienia

Pasjonat zabytków przenosi obiekty w świat wirtualny za pomocą fotogrametrii. To skomplikowany proces, w którym najważniejsza jest konsekwencja.

- Pochodzę z rodziny rzemieślniczej, więc wiem, jak te rzeczy powstawały w pracowni ojca. Wiem też, ile sto lat temu zajmowało wykonanie tych przedmiotów. Przez digitalizację chciałbym pokazywać także kunszt mojego taty - opowiadał Jan Gałek.

- Jeden obiekt to około 100, 200, a nawet 300 fotografii. Przenoszę je do komputera i później w programie algorytmy wyszukują wspólne punkty, tworząc model 3D - dodał.

Ratuje zabytki z dobrego serca

Bliscy Jana opowiadali nam o jego dobroduszności. Mężczyzna przenosi zabytki do sieci nieodpłatnie - dostępne są do wszystkich. Marzeniem Dolnoślązaka jest stworzenie ogólnodostępnego archiwum cyfrowego.

- Moją wielką pasją są meble ludowe, skrzynie pięknie malowane i dla urozmaicenia zajmuję się również renowacją starych sejfów - mówił Jan Gałek.

- Chciałbym uratować dziedzictwo rzemieślnicze w naszej rodzinie i wśród rzemieślników, którzy wykonywali te przedmioty wiele lat temu - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości