Porady

Jak pozbyć się muszek owocówek domowymi sposobami?

Porady

Aktualizacja:
Muszki owocówki na cytrynie

Muszki owocówki to jeden z najbardziej natrętnych i uciążliwych owadów, z jakimi spotykamy się na co dzień. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo szybka kolonizacja owoców, warzyw i innych produktów, które zaczynają się psuć. Z uwagi na szybkość rozwoju kolejnych organizmów, mogą w krótkim czasie stać się prawdziwym utrapieniem. Jak domowymi sposobami pozbyć się muszek owocówek z mieszkania?

Porami, kiedy muszki owocówki najczęściej pojawiają się w naszych domach, są wiosna i lato. Wysoka temperatura przyspiesza procesy fermentacji, dlatego niezjedzone owoce i inne produkty znacznie szybciej tracą swoją przydatność do spożycia. W takim przypadku wystarczy zaledwie kilka minut, aby chmara owadów pojawiła się w pobliżu. Muszki te można również spotkać wiosną, a nawet zimą. Zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu włączone jest ogrzewanie. Na szczęście istnieje wiele sposobów ich zlikwidowania. Zatem jak pozbyć się muszek owocówek?

Jak pozbyć się muszek owocówek domowym sposobem?

Muszki owocówki szczególnie upodobały sobie produkty, takie jak wino, dżemy, owoce oraz ocet. Wabione ich zapachem, żywią się drożdżami, które znajdują się na powierzchni i jednocześnie przyspieszają proces fermentacji. Choć metody walki z owadami są różne, warto zacząć od przetestowania domowych i naturalnych sposobów.

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Pułapka owocowa na muszki

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się muszek jest zwabienie ich w konkretne miejsce bez możliwości jego opuszczenia. W tym przypadku należy wykorzystać produkty, które najbardziej działają na owady. Na początek warto przetestować metodę z owocami. W tym celu należy włożyć do miski kilka kawałków owoców i zakryć ją folią spożywczą. Pamiętajmy, aby nie zostawić po bokach żadnych szczelin, przez które muszki mogłyby uciec. Wierzch folii nakłuwamy w kilku miejscach, tak aby powstały niewielkie otwory, przez które wlecą owady. Gdy muszki znajdą się w środku bez możliwości wydostania się, opróżniamy miskę na dworze i dokładnie myjemy.

Pułapka octowa na muszki

Ocet jest jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli zastanawiamy się, jak pozbyć się muszek owocówek. W tym celu należy stworzyć mieszankę składającą się dodatkowo z płynu do mycia naczyń i wody. Odrobinę każdego z produktów wlewamy do słoika i zostawiamy w kuchni na noc. Muszki zwabione zapachem octu polecą w jego kierunku, jednak ze względu na gęstą warstwę płynu do mycia naczyń nie będą mogły wydostać się ze słoika. Rano wylewamy zawartość do toalety.

Suszarka na muszki owocówki

Gdy muszki owocówki zgromadzą się w jednym miejscu, można skierować na nie gorące powietrze z suszarki. W ten sposób "usmażą" się, zanim zdążą odlecieć. Innym przydatnym urządzeniem domowym będzie odkurzacz. Można za jego pomocą wciągnąć większość muszek do środka.

Pułapka z mleka na owocówki

Kolejnym pomysłem na zwabienie owocówek jest przygotowanie napoju składającego się ze szklanki mleka, kilku łyżeczek cukru i łyżeczki pieprzu. Całość należy zagotować i przelać do miski. Muszki utopią się w jej zawartości.

Jak pozbyć się muszek owocówek na stałe?

Najlepszym sposobem na pozbycie się muszek na stałe lub przynajmniej na dłuższy czas jest zapobieganie ich pojawieniu się. Tak jak w przypadku większości owadów, jedne produkty je przyciągają, inne odstraszają. Warto także pamiętać o zachowaniu czystości w kuchni i innych pomieszczeniach, co ma istotne znaczenie zwłaszcza latem. Jak pozbyć się muszek owocówek produktami ze sklepu?

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie świec zapachowych lub olejków eterycznych. Szczególnie odpychająco działa na owady zapach mentolowy. Warto więc zapalać świeczkę co jakiś czas, aby zniechęcić muszki do wizyty w naszym domu.

Innym sposobem jest rozłożenie w różnych miejscach świeżych liści mięty. Gdy tylko wyschną, należy zastąpić je nowymi.

Rozwiązaniem jest także zakup specjalnych urządzeń emitujących określony, nieznośny dla owadów zapach. Tego typu sprzęty należy podłączyć do prądu.

Podczas mycia podłóg w kuchni i blatów warto dodać do wody odrobinę miętowego olejku. To również pomoże odstraszyć owady.

Nie chcesz muszek owocówek w domu? Sprawdzaj stan owoców

Jeśli nie chcemy, aby muszki owocówki pojawiały się w naszym domu, zadbajmy o to, aby zwyczajnie ich do siebie nie zapraszać. Co to oznacza? Sprawdzajmy każdego dnia stan owoców, które znajdują się w kuchni. Jeśli któryś z nich zaczyna gnić, należy od razu go wyrzucić. Jeśli nie udało się nam zjeść całego owocu, schowajmy go do lodówki, gdyż pozostawienie go na otwartej przestrzeni szybko przyciągnie owady. Nie wolno również pozostawiać otwartego wina, kompotów ani dżemów.

Pamiętajmy o regularnym myciu blatu kuchennego. Nawet niewielkie odpadki czy kilka kropel rozlanego kompotu może przyciągnąć owady. Kluczową kwestią jest także wyrzucanie śmieci. Jeśli znalazły się w nich skórki po owocach, należy jak najszybciej pozbyć się ich z domu.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Drbouz/Getty Images

Pozostałe wiadomości