Porady

  Porady

  Powołanie do spadku może nastąpić zgodnie z wolą testatora, czyli osoby, która sporządziła testament. Jeśli taki nie istnieje, powołanie do spadku następuje zgodnie z ustawą, czyli według zasad Kodeksu cywilnego. Spadkobiercami ustawowymi w pierwszej kolejności są małżonkowie i dzieci, którzy dziedziczą w równych częściach. Zasadą jest, że udział małżonka nie może być jednak mniejszy niż ¼ całości spadku.

  Po Polsce jeździ się coraz wygodniej. W ostatnich latach przybyło nam autostrad i dróg ekspresowych. Według rządowych deklaracji planowane drogi w Polsce do 2025 roku mają się rozciągać na przestrzeni ponad 3 tysięcy kilometrów. Przewidziane jest 2640 kilometrów dróg ekspresowych i 250 kilometrów autostrad, nie wspominając o obwodnicach miast. Jakie mamy drogi w Polsce?

  Tylko połowa osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy zdaje jego część teoretyczną. Z egzaminem praktycznym na prawo jazdy jest dużo słabiej, ponieważ za pierwszym razem przechodzi go co trzeci zdający. Co powinniśmy wiedzieć o egzaminie praktycznym na prawo jazdy, by przejść go z sukcesem?

  Spora grupa kierowców nie wyobraża sobie manewrowania autem – szczególnie w zatłoczonym mieście – bez wsparcia czujników parkowania. Jeśli nasz samochód nie został w nie fabrycznie wyposażony, możemy zlecić ich instalację. Sprawdźmy, jaka jest cena montażu czujników parkowania.

  Osobie, która całe życie posługuje się wyłącznie nożem i widelcem, jedzenie pałeczkami może wydawać się niemożliwą do wyćwiczenia sztuką. Tymczasem wystarczy podążać za kilkoma prostymi wskazówkami, by zjeść ulubione sushi czy ramen w tradycyjnym azjatyckim stylu. Sprawdź, jak nauczyć się jeść pałeczkami.

  Mięso można rozmrażać na wiele sposobów. Które z nich są bezpieczne dla zdrowia? O tym w Dzień dobry TVN mówiła dietetyk Urszula Somow.

  Co to jest zespół Downa? Jak wygląda praca z dziećmi z zespołem Downa? Jak można im pomóc? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w studiu Dzień Dobry TVN razem z gośćmi: Aliną Topczewską, mamą Michała cierpiącego na zespół Downa, Michałem Topczewskim i Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym. A reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara rozmawiała z Sarah Gordy - pierwszą osobą z zespołem Downa z tytułem doktora honoris causa.

  Mimo zapewnień wodociągów, kranówka często pozostawia wiele do życzenia – czuć w niej chlor, ma niezbyt przyjemny kolor i zapach. Co może być tego przyczyną? Są jednak sposoby na szybkie i skuteczne uzdatnienie wody do picia – stosowane w gospodarstwach domowych filtry. Jakie wybrać?

  Już na początku roku wertujemy kalendarz, by sprawdzić, ile przypadnie nam dni wolnych od pracy. Paweł Blajer w studiu Dzień Dobry TVN podpowiedział, jak zagospodarować rok i kiedy wziąć urlop, by cieszyć się długimi weekendami.

  Czy kobieta ma szansę w starciu z mężczyzną? Co powinnaś zrobić, kiedy zostałaś zaatakowana? Jak powinnaś się bronić? Poznaj podstawowe zasady samoobrony i gadżety, które mogą pomóc ci podczas ataku.

  W pewnym salonie piękności klientka poprosiła o zagęszczenie i przedłużenie rzęs. Po wykonaniu usługi uznała, że nie jest z niej zadowolona i zażądała obniżenia ceny. Nie brała przy tym pod uwagę żadnych innych form rekompensaty, które proponowała kosmetyczki, czyli ściągnięcie założonych rzęs albo ich poprawienie. Jedyne na co się godziła, to pozostawienie przedłużonych rzęs i zmniejszenie ceny za wykonaną usługę. Sprawa zakończyła się interwencją policji w salonie. Okazuje się jednak, że nie jest to odosobniony przypadek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fryzjerkę i stylistkę Żanetę Pawlak, aby powiedziała, co robi, aby uniknąć podobnych sytuacji. Obok niej na kanapie usiadła adwokat Eliza Kuna. Zapytaliśmy ją, w jakich przypadkach klient ma prawo odstąpić od zapłaty za usługę.

  Jak wynika z badań, aż 85% z nas zdarza się dostać nietrafiony prezent. Co można zrobić w takiej sytuacji? W przypadku zakupów dokonanych przez internet, bez problemu i bez podawania przyczyny, możemy zwrócić towar w ciągu 14 dni od dokonania zakupu. W przypadku sklepów stacjonarnych każda sieć handlowa ustala własne zasady zwrotu towarów. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś adwokat Elizę Kunę.

  Pogoda nas nie rozpieszcza i raczej nie możemy liczyć na piękne, białe Boże Narodzenie. Bratek Jędrzejak postanowił wyciągnąć do nas pomocną dłoń i wspólnie z Urszulą Koss – chemiczką i popularyzatorką nauki pokazali jak zrobić sztuczny śnieg!

  Po wigilijnej kolacji i po świątecznym obżarstwie bardzo często zostaje nam mnóstwo jedzenia, którego nie chcielibyśmy wyrzucać do kosza. Jak poradzić sobie z tymi nadwyżkami, żeby nie narazić się na przykre konsekwencje? W Dzień Dobry TVN opowiedziała nam o tym Sylwia Majcher – blogerka, propagatorka filozofii zero waste.

  Bartek Jędrzejak uwielbia nowe technologie i piękne przedmioty. Nasz prezenter pogody podpowiedział, co kupić w prezencie gadżeciarzowi.

  Przed nami ostatnie świąteczne zakupy. Wielu z nas nie ma jeszcze wszystkich prezentów. Niestety sklepy stosują różne triki, byśmy tylko więcej kupili. W studiu Dzień Dobry TVN z Markiem Borowińskim, ekspertem od zachowań konsumenckich porozmawialiśmy, jak nie dać się złapać w pułapkę konsumencką.

  Świąteczny czas to przede wszystkim ubieranie choinki. Profesor Stanisław Drozdowski opowiedział nam o tym jak przedłużyć życie naszych drzewek. Kiedy kupować? Jak pielęgnować ? Co wpływa na żywotność choinki? Czym podlewać choinki cięte, a czym doniczkowe? W jakim miejscu ją ustawić? Czym ją udekorować? Ile czasu trzymać choinkę w domu?

  Nie wiesz co kupić bliskim osobom na święta Bożego Narodzenia? Kup książkę! Weronika Wawrzkowicz, prowadząca blog "Rozmawiam, bo lubię", poleciła w "Dzień Dobry TVN" najlepsze książkowe pozycje na prezent dla bliskich na święta 2018. Wśród jej propozycji m.in. "Ameryka", "Kieślowski. Zbliżenie", "Komeda. Osobiste życie jazzu". Co jeszcze? Posłuchajcie!

  Do Świąt Bożego Narodzenia zostały trzy tygodnie. Podobno Polki już w połowie listopada zaczynają tworzyć swoje świąteczne listy zadań. Prezenty, zakupy, sprzątanie, goście. Jeżeli umiejętnie zaplanujemy prace kuchenne, nie tylko zdążymy ze wszystkim do pierwszej gwiazdki, unikniemy też frustracji.

  Do Świąt Bożego Narodzenia zostało już niewiele czasu. Nie macie jeszcze prezentów dla najbliższych? Zobaczcie, co Piotr Kucharski przygotował dla miłośników gotowania.

  Każdego roku w okresie przedświątecznym wiele kobiet staje przed tą samą zagwozdką: co podarować bliskiemu mężczyźnie, na mikołajki i pod choinkę? Najbliżsi panowie często nie mówią, czego im potrzeba, twierdzą, że wszystko przecież mają. Panie zaś nie chcą obdarować ich czymś, co nie sprawi im autentycznej radości albo będzie się później kurzyć na najwyższej półce w szafie. Jak dobrać prezent dla mężczyzny, który będzie zarazem stylowy i praktyczny? Jakich prezentów z kolei lepiej unikać i dlaczego? Zaprosiliśmy do studia Łukasza Duszę – stylistę i znawcę mody męskiej, by pomógł nam odpowiedzieć na te pytania.

  Koty burmskie wywodzą się z dalekiej Azji, a pierwsze wzmianki o istnieniu tej rasy pochodzą z XIV wieku. Koty burmskie wyróżniają się niepowtarzalnym, nieco egzotycznym wyglądem, dużą aktywnością oraz bardzo przyjaznym usposobieniem.