Jakie prezenty otrzymuje personel medyczny?
Siostra Bożenna to jedna z najpopularniejszych medycznych influencerek. Pielęgniarka zapytała swoich obserwatorów na Instagramie, jakie prezenty otrzymali od pacjentów. Zamieszczone pod postem odpowiedzi pokazują, że fantazja nie zna granic. Jedna z lekarek została obdarowana żywą kurą. Inny komentujący zdradził, że dostał makrelę zawiniętą w reklamówkę. Co ciekawe, trafił się również pacjent, który - w ramach podziękowania - zorganizował dla medyków małe przyjęcie. Zaserwował na nim suche bagietki, sklepową sałatkę jarzynową i wódkę nie najlepszej jakości.
Święta
Na tym jednak nie koniec. Jedna z komentujących osób otrzymała od pacjenta starą suknię ślubną, ktoś inny - od niezadowolonej zakonnicy - dostał Biblię. Wśród rzeczy, którymi pacjenci obdarowują personel medyczny, są także prezerwatywy. Chory, który wręczał je medykowi, wyznał, że już ich nie potrzebuje, bo żona się z nim rozwiodła.
Co personel medyczny dostaje najczęściej?
Do jednych z najczęściej wręczanych prezentów należą artykuły spożywcze takie jak miody, nalewki, chleby, jaja, sery, wędliny czy pierogi. Co gorsza, część chorych potrafi obdarować lekarza czy pielęgniarkę nadgryzionym batonikiem czy kanapką. W ręce medyków w ramach podzięki trafiają też przeterminowane czekolady czy kawa.
Na szczęście zdarzają się też pacjenci, którzy naprawdę chcą okazać wdzięczność i wręczają własnoręcznie wykonane podarunki.
Kiedy prezent jest łapówką?
Każdy, kto chce okazać swoją wdzięczność lekarzowi czy pielęgniarce za opiekę zastanawia się, czy wręczenie prezentu jest legalne, czy też zostanie uznane za łapówkę. O tym, że nie dopuściliśmy się przestępstwa, decyduje kilka czynników:
- po pierwsze - znaczenie ma to, kiedy wręczamy prezent. Jeśli dajemy go już po zakończeniu leczenia bądź procesu dydaktycznego (roku szkolnego bądź akademickiego) nie ma powodu do obaw. Za łapówkę można uznać podarunek wręczony przed rozpoczęciem terapii czy nauki;
- po drugie - rodzaj prezentu. Jeśli jest nim jakiś przedmiot, np. książka lub poczęstunek (czekoladki, alkohol), pod uwagę bierze się przede wszystkim zawód, który wykonuje osoba obdarowana. Warto pamiętać, że pieniądze nie są traktowane jako prezent;
- po trzecie - istotna jest wartość przedmiotu. Zgodnie z przepisami bezpiecznie możemy wręczyć komuś prezent, którego wartość nie przekracza 100 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje tu również dodatkowe kryterium proporcjonalności. Oznacza to, że wartość prezentu powinna być proporcjonalna do tego, za co dana osoba chce podziękować.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Marzenia starszych osób ściskają za serce. Spełniliśmy kilka z nich
- Prowadzący kolędowo odśpiewali komentarze widzów. "Dzień Dobry jak rodzina, w której nikt się nie spina"
- Świąteczne Las Vegas nad Brdą. Rodzina z Bydgoszczy przystroiła dom 120 tysiącami choinkowych lampek
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: nursing.com.pl/infor.pl
Źródło zdjęcia głównego: doble-d/Getty Images