Styl życia

Wypożyczają narzędzia swoim sąsiadom. "Działamy na zasadzie zaufania"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Izolda Sanetra
Tutaj odkryjesz swój talent i nie tylko

Magdalena Żyłka i Adam Wrona są właścicielami wyjątkowego miejsca, które pozwala mieszkańcom Krakowa uporać się z rozmaitymi usterkami i pracami remontowymi. Skrzynki z narzędziami ręcznymi czy sprzęt ogrodniczy to zaledwie część asortymentu Podgórskiej Wypożyczalni Sąsiedzkiej, który udostępniany jest zainteresowanym osobom całkowicie bezpłatnie. W Dzień Dobry TVN pomysłodawcy projektu opowiedzieli o licznych zaletach takiego rozwiązania.

Jak działa Podgórska Wypożyczalnia Sąsiedzka?

W Podgórskiej Wypożyczalni Sąsiedzkiej nie brakuje narzędzi, które przydają się w życiu codziennym. Magdalena Żyłka i Adam Wrona wyszli naprzeciw potrzebom sąsiadów i zaczęli udostępniać im sprzęt niezbędny do przeprowadzania drobnych napraw, ale i pracochłonnych remontów. Korzystanie ze wszystkich zasobów magazynu jest całkowicie bezpłatne.

- Wypożyczalnia działa na zasadzie zaufania. Na razie wszystkie rzeczy, które wypożyczaliśmy do nas wróciły, wręcz wraca ich więcej. Gdy wypożyczamy szlifierki, wracają szlifierki plus zestawy papierów ściernych dla kolejnych osób. Dostajemy kolejne sprzęty, które dołączamy do zasobów wypożyczalni i na razie na nikim się nie przejechaliśmy - przyznała Magdalena Żyłka. Pomysłodawczyni wyjątkowej inicjatywy dodała też, że każda osoba korzystająca z oferty wypożyczalni może liczyć na fachową poradę dotyczącą obsługi wybranego sprzętu.

Remont mieszkania

HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toaletyHGTV
wideo 2/2

Pracownia ŻyWa - warsztaty artystyczne

Działalność Magdaleny Żyłki i Adama Wrony nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia wypożyczalni. Stworzona przez nich przestrzeń pozwala mieszkańcom krakowskiego osiedla odkrywać w sobie cenne umiejętności. Wszystko to za sprawą interesujących warsztatów artystycznych, które stanowią nie lada atrakcję dla osób w każdym wieku. Zajęcia organizowane przez właścicieli pracowni spotkały się z uznaniem Zbigniewa Piergiesa. To właśnie dzięki nim zawodowy hydraulik odkrył w sobie wyjątkową pasję.

- W ogóle nie wiedziałem, że umiem malować - przyznał początkujący artysta, którego obrazy można obecnie podziwiać na wystawie w muzeum w Beskidzie Niskim.

Pracownia ŻyWa to miejsce, które w szczególny sposób łączy pokolenia i pozwala ludziom pielęgnować talenty, rozwijać zdolności manualne, ale i nieustannie poszerzać zakres swoich zainteresowań.

- Do pracowni przychodzą nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi, zarówno młode osoby, jak i starsze, żeby skorzystać z naszego sprzętu lub wziąć udział w warsztatach - zauważa Magdalena Żyłka, jednocześnie podkreślając, że drzwi tej wyjątkowej placówki otwarte są dla każdego. - To jest takie miejsce, gdzie każdy może przyjść - podsumowuje.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości