Gorące tematy

Symulator starości pomaga lepiej zrozumieć seniorów. "Chcemy uwrażliwić studentów na takie problemy"

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Karolina Matuszek
Symulator starości

Osoby starsze na co dzień zmagają się z wieloma problemami, o których młodsi ludzie nie mają pojęcia. Często przemierzenie tego samego dystansu dla osoby w podeszłym wieku i kogoś młodszego, to dwa różne światy. By zrozumieć, jak wygląda życie osób o obniżonej sprawności, powstał specjalny kombinezon. Testowali go pracownicy i studenci Politechniki Krakowskiej.

Symulator starości

Kombinezon ogranicza ruchy, obciąża kręgosłup, a także imituje choroby oczu. Dosłownie każdy jego element pozwala dostrzec dolegliwości, z którymi zmagają się osoby w podeszłym wieku.

- Symulator starości to urządzenie, które służy do symulowania sprawności, jaką ma starszy człowiek. Wcześniej korzystaliśmy ze sprzętu ortopedycznego, ale kiedy sadzamy na wózku inwalidzki 19-letniego studenta, to ma ciągle więcej siły niż osoba starsza - mówiła prof. Patrycja Haupt, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

By ludziom żyło się lepiej

Wszyscy, którzy sprawdzili, przetestowali swoją sprawność w symulatorze starości, są w stanie lepiej zrozumieć sposób zachowania starszych ludzi. A tym samym stać się bardziej wyrozumiałymi i wrażliwymi na ich potrzeby.

- Chcemy uwrażliwić studentów na takie problemy osób starszych, osób z dysfunkcjami, aby projektowane przez nie przestrzeń i obiekty zapewniały komfort poruszania - zaznaczyła prof. Justyna Kobylarczyk, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Karolina Matuszek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości