Pod jaką pościelą śpi się najzdrowiej? Specjalista radzi

14
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Pod czym spać, żeby się wyspać?
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – mawiały nasze babcie. I miały rację. Zdrowy sen zależy od nas i jest niezwykle istotny, zwłaszcza że poświęcamy na niego aż 1/3 swojego życia. Czym się zatem kierować wybierając poszewki na kołdry? O tym opowiedział na antenie dr hab. Michał Puchalski, profesor Politechniki Łódzkiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Czym kierować się wybierając poszewki na kołdry?

Dobór pościeli jest często naszym subiektywnym wyborem. Zamiast jednak skupiać się na wzorach i kolorach, warto podczas zakupów zwrócić uwagę na metkę i skład poszewki. Ze względu na to, że pościel często bezpośrednio przylega do ciała,  wybierać należy materiały przewiewne i naturalne.

- Kolor i wzór to jest kwestia gustu. Ja bym się skupił na komforcie użytkowym – biofizycznym, czy będzie nam ciepło, czy będziemy się w tym pocić oraz komfort sensoryczny – czyli dotyk. Ja bym się kierował przede wszystkim surowcem, patrzył na metki. W Europie fajnym materiałem jest bawełna – powiedział dr Michał Puchalski.

Poduszka
Poduszka dekoracyjna handmade
Źródło: Dzień Dobry TVN

Na sklepowych półkach znajdziemy pościel wykonaną z przeróżnych materiałów. Najpopularniejsze komplety to te bawełniane, satynowe, lniane, kaszmirowe, z kory lub poliestru. Zdaniem specjalisty najlepszym wyborem jest organiczna bawełna. Dlaczego? Jest zdecydowanie milsza w dotyku niż np. len, nie uczula, oddycha i chłonie wilgoć. Dla alergików sprawdzą się również sztuczne włókna celulozowe w tym bambusowe. Nowością na rynku są natomiast dzianiny jerseyowe – dobrze przepuszczają powietrze, są elastyczne, cienkie i lekkie. Co więcej, nie wymagają prasowania.

Co warto kupować, a czego unikać?

Parametrem opisującym tkaniny czy też dzianiny przeznaczone na pościel jest masa powierzchniowa zwana często gramaturą. W większości przypadków zwłaszcza przy bawełnie czy też włóknach sztucznych celulozowych, pościel, którą kupujemy ma 100-120 g/m2 i jest transparentna, prześwituje. Może się szybko zużywać, starzeć się i rozdzierać. Lepsze materiały to materiały grubsze w dotyku mające masę powierzchniową 170-190 g/m2. Taką pościel stosuje się np. w hotelach, gdyż jest częściej prana i bardziej eksploatowana.

- Szukajmy natury, odchodźmy od włókien syntetycznych tj. poliester – podsumował ekspert.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości