Piotr Cieplak - reżyser i dendrolog. "Praca w ogrodzie pozwala mi uważniej i w sposób bardziej odpowiedzialny zabierać głos"

''Piotr Cieplak - reżyser dendrolog''
Piotr Cieplak to reżyser, który w wieku 40 lat zainteresował się dość nietypowym zajęciem. Pewnego dnia spoglądając z balkonu na ulice, dostrzegł panów sadzących drzewa. Zaciekawiony, postanowił zgłębić wiedzę dotyczącą roślinności. Niesamowity świat przyrody wciągnął mężczyznę do tego stopnia, że został on dendrologiem.

Przygoda z roślinnością

Piotr Cieplak zainspirowany pracą robotników sadzących drzewa i krzewy postanowił zgłębić wiedzę o roślinności. Reżyser zakupił książkę Władysława Bugały „Drzewa i krzewy” i z wielką starannością przeczytał ją od deski do deski. Jak przyznaje, uczył się jej wręcz na pamięć.

To były jeszcze czasy, kiedy wklejałem sobie kolorowe zdjęcia z pisma Działkowiec. Zacząłem odkrywać i nazywać rośliny, które rosły wokół mnie. Naliczyłem ich setkę i w ten sposób rozpoczęła się przygoda

– wspomina.

Mężczyzna zafascynowany różnorodnym światem roślin z wielkim zapałem i konsekwencją zaczął sadzić drzewa i krzewy w sadzie czereśniowym swojego teścia. Ten widząc pasję zięcia, postanowił oddać mu pod opiekę ziemię. Przez lata Piotr stopniowo zmieniał sad w amatorski ogród botaniczny. Obecnie znajduje się tam około 300 gatunków drzew i krzewów.

Praca w ogrodzie zmienia podejście do życia

Praca w ogrodzie z pewnością wycisza, odstresowane i pozwala się, choć na chwilę zatrzymać. Piotr przyznał, że w jego przypadku zajmowanie się roślinami ma jeszcze jeden pozytywny aspekt. Oprócz pasji do drzew i krzewów, mężczyzna zajmując się ogrodem, snuje refleksje o ludziach, świecie, o jego okrucieństwie i przemijalności. Te przemyślenia znajdują także odzwierciedlenie w przedstawieniach teatralnych, które reżyseruje.

Kiedyś mi się wydawało, że praca w teatrze i moje życie to są dwie odrębne sfery. Teraz wydaje mi się, że ta praca w ogrodzie pozwala mi uważniej i w sposób bardziej odpowiedzialny zabierać głos

– powiedział.

Ponadto Piotr przyznał, że pracą w ogrodzie nie da się nudzić. Według dendrologa zajęcie to jest nieskończone. Co chwilę zmieniają się pory roku, a rośliny rosną, chorują, kwitną, pachną i wymagają ciągłej opieki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Alicja Myśliwiec

podziel się:

Pozostałe wiadomości