Styl życia

Tworzy teatr w bytomskim mieszkaniu. Trzy pokoje z kuchnią mieszczą niemałą publiczność

Styl życia

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Reporter:
Sylwia Witas
Teatr w mieszkaniu
Teatr w mieszkaniu Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Teatr we własnym mieszkaniu brzmi jak niecodzienny i skomplikowany pomysł. Okazuje się, że w trzech pokojach z kuchnią z powodzeniem można uprawiać sztukę i cieszyć się wierną widownią. O swoim artystycznym pomyśle opowiedział w materiale Dzień Dobry TVN aktor Patryk Strojewski – inicjator bytomskiego teatru Sztukoffnia.

Marzył o własnym teatrze. Stworzył go w domu

Patryk Strojewski to pomysłodawca niecodziennej inicjatywy – w jego mieszkaniu znajduje się teatr. Wraz z partnerem zdecydowali się na kupno mieszkania w bytomskiej 100-letniej kamienicy, gdzie na 94m2 organizują spektakle – tak powstała Sztukoffnia. Artysta spełnił w ten sposób jedno ze swoich największych marzeń i z powodzeniem wystawia zaangażowane społecznie sztuki na domowych deskach teatralnych.

 - W historii teatru mamy już teatry, które działały w okresie wojennym i międzywojennym i szerzyły propagandę w stronę polską. Były na tyle istotne, że przenosiły się do domów. Tę intymność i bliskość chcieliśmy zastosować tutaj - tłumaczył swój pomysł Patryk.

Bytomski teatr zaprasza do domu

Remont mieszkania pochłonął wiele czasu i pieniędzy, jednak dziś aktor może cieszyć się stałą publicznością, która wyczekuje kolejnych spektakli. W trzech pokojach z kuchnią mieści się garderoba, miejsca dla 30 osób na publiczności, scena, a nawet foyer, gdzie po występie artyści dyskutują z widownią. Ambicją aktora i właściciela Sztukoffni jest stworzenie przestrzeni zaangażowanej społecznie. Na domowej scenie wystawia, przede wszystkim spektakle, które mówią o polskiej rzeczywistości.

- Jesteśmy pierwszym teatrem, który zrobił "Spektakl Zero", czyli i taką polską wersję "Lotu nad kukułczym gniazdem". Jest to teatr zaangażowany, o stanie polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej – opowiadał Patryk Strojewski.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Reporter: Sylwia Witas

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości