Rolnik, który dba o środowisko
Patryk Kokociński z wykształcenia jest biologiem. Wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne, które nastawione jest przede wszystkim na produkcję mleka.
– Choć jest to produkcja, która wpływa negatywnie na środowisko, to w ciągu ostatnich lat podjęliśmy tak dużo działań, które mają ten negatywny wpływ ograniczać. Okazało się, że w sierpniu tego roku zostałem laureatem konkursu Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego zorganizowanego przez Fundację WWF - mówi z dumą.
Rolnik łączy bowiem nowoczesną technologię ze sposobami znanymi od setek lat, które często są pomijane przez intensywne rolnictwo.
Sadzenie drzew i retencja wody
Rolnik wraz z partnerem Łukaszem Ławryszem odtwarza dawne zadrzewienia śródpolne, bo jak tłumaczy - obecnie ogromnym problemem jest erozja wietrzna.
– Pola są odsłonięte i nie ma żadnych barier dla wiatru, który pędząc po polach zwłaszcza w okresie, kiedy nie ma upraw, wywiewa po prostu najżyźniejszą warstwę gleby. Natomiast drzewa stanowią taki parawan - wyjaśnia. - W tym momencie mamy posadzone około 1000 sadzonek. (...) Ktoś chodzi do kina, a ktoś sadzi drzewa dla rozrywki – dodaje z uśmiechem.
Jerzy Kokociński, tata Patryka jest wielkim fanem syna. – Otwiera nam cały czas oczy na świat. Trzymam kciuki. W miarę możliwości i czasu pomagam w przedsięwzięciach, zwłaszcza jeśli chodzi o retencję wody – deklaruje.
Do stosowania wielu metod, pomimo prostoty działania, Patryk wciąż musi przekonywa , nawet najbliższych. Kokocińscy to bowiem rolnicy z dziada pradziada i każdy z nich ma swoją wizję.
– Dziadek jest wyznawcą starej wielkopolskiej szkoły, czyli porządek musi być. Dla dziadka rzeczą nie do pomyślenia jest, chociażby niewykaszanie poboczy. (…) No to ojciec tłumaczy, bo tato jest już wyedukowany i jest świetnym ambasadorem naszych działań, że niewykoszone pobocza spełniają mnóstwo fantastycznych funkcji. My na tym nie skorzystamy, a przyroda tak - podkreśla rolnik.
Zobacz cały reportaż w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Artystyczne podwórko pani Sylwii. "Zatrzymują samochody i robią zdjęcia"
- "Siła jest kobietą": Od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości. "Niepełnosprawność to nie jest koniec świata"
- Międzynarodowe love story, czyli polski górnik i kenijska gwiazda. Poznajcie niezwykłą historię miłości
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Radek Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN