Materiał promocyjny

Sting i Robbie Williams występowali w nowoczesnej sali koncertowej w Toruniu. "To jest magia"

Sting i Robbie Williams występowali w nowoczesnej sali koncertowej w Toruniu. "To jest magia"
Skrzypce rozbrzmiały w Toruniu - migacz
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu znajduje się jedna z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. To właśnie tam odbył się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, czyli jeden z najbardziej prestiżowych konkursów wiolinistycznych w Europie. Zobacz materiał Dzień Dobry TVN.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu to nowoczesny obiekt zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Budynek łączy w sobie nowoczesność z elementami nawiązującymi do historycznej architektury Torunia, jak ceglane wnętrza inspirowane starówką. Jest to miejsce spotkań kulturalnych, koncertów, spektakli, konferencji oraz innych wydarzeń o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Główna sala koncertowa może pomieścić prawie 900 widzów.

W CKK Jordanki w Toruniu miał miejsce Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, w którym wzięli udział znakomici wirtuozi skrzypiec z całego świata. Na koncercie inauguracyjnym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w roli solisty wystąpił wybitny skrzypek i dyrygent prof. Daniel Stabrawa. Przez 38 lat był pierwszym koncertmistrzem Filharmoników Berlińskich, jednego z najsłynniejszych zespołów orkiestrowych na świecie.

- Miałem tam kontakt naprawdę ze śmietanką artystyczną całego świata. Począwszy od dyrygentów przez solistów i inne orkiestry. To najlepsza nauka, która dała mi tę możliwość ciągłego rozwoju do moich dzisiejszych lat - powiedział prof. Stabrawa.

Skrzypek uważa, że warto organizować konkursy takie jak ten im. Karola Lipińskiego, ponieważ uczestnictwo w prestiżowym wydarzeniu może otworzyć młodym muzykom drzwi do wielkiej kariery.

- Talent trzeba mieć, ale chyba każdy ma talent, kto ma pasję do czegoś. Potrzeba też bardzo dużo pracy, a na końcu, i to jest chyba najważniejsze, trzeba mieć dużo szczęścia. I kariera jest zapewniona - stwierdził artysta. - Trudno się przebić. Ja nie miałem nikogo w zasadzie, tylko tak walczyłem, poznawałem ludzi właśnie w ten sposób na konkursach - dodał.

Kultura dostępna dzięki Funduszom Europejskim

Fundusze Europejskie odegrały kluczową rolę w tworzeniu nowoczesnej przestrzeni kulturalnej, jaką jest Centrum Jordanki. Dzięki wsparciu unijnemu Toruń zyskał miejsce, które umożliwia organizację licznych wydarzeń kulturalnych, koncertów i festiwali, zwiększając dostępność do kultury zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

- Obiekt to są właściwie dwie sale, sala koncertowa na 885 miejsc, sala kameralna na 300 miejsc i wiele, wiele innych pomieszczeń. Sala powstała dzięki Funduszom Europejskim. Tak wielofunkcyjnego obiektu w Polsce nie ma i tutaj orkiestra wykonuje swoje koncerty bez jakiegokolwiek nagłośnienia. (...) Takim głównym wystrojem sali jest tak zwane picado. Są to czerwone ściany z cegły klinkierowej z odpowiednim skuciem. Fragmenty tych ścian były wożone do laboratorium Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i tam badano je pod kątem odbijania czy pochłaniania dźwięku - podkreślił Grzegorz Grabowski z Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Ruchomy sufit w sali koncertowej to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych w Centrum Jordanki.

- Te ogromne kopuły mogą być poruszane w górę, w dół. To powoduje zmianę długości dźwięku. Fotele były bardzo precyzyjnie badane pod kątem pochłaniania i odbijania dźwięku. Czwartym elementem, który ma wpływ na akustykę, to są te ogromne mobilne ściany. One z jednej strony mają perforację, która powoduje pochłanianie dźwięku, natomiast z drugiej strony są gładkie i to powoduje, że ten dźwięk się odbija - tłumaczył Grzegorz Grabowski.

Sercem każdej sali koncertowej jest scena. - Dzięki Funduszom Europejskim mogliśmy wyposażyć scenę w doskonały sprzęt i gościć tak wielu zacnych gości, m.in. Stinga czy Robbiego Williamsa - wskazał.

Zarówno mieszkańcy Torunia, jak i turyści powinni choć raz odwiedzić Centrum Jordanki i pojawić się na koncercie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

- Ta feeria barw, ta feeria dźwięków, ta przepiękna muzyka, którą realizujemy, pozwala z jednej strony trochę odpocząć, wyciszyć się, ale też wywołuje efekt wow, bo to jest magia. To jest piękne doświadczyć gęsiej skórki podczas koncertu symfonicznego i dać się utulić muzyce - zachęcał Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki za sprawą Funduszy Europejskich mogło zrealizować innowacyjne rozwiązania architektoniczne i akustyczne, które podnoszą jakość wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Unia Europejska wspiera projekty, które łączą nowoczesność z tradycją, przyczyniając się do rozwoju kultury i sztuki na wysokim poziomie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Źródło: mat. prasowe

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości