Styl życia

Naukowcy oszacowali, w jakim wieku najlepiej wziąć ślub. Oto wyniki

Styl życia

Sasha Cornish /EyeEm/Getty Images

Wiele par planujących małżeństwo zastanawia się, kiedy jest na to odpowiedni czas. I tu pojawia się pytanie, czy da się obliczyć wiek, w którym najlepiej wziąć ślub? Zdaniem naukowców – tak.

Zastanawiasz się, czy to już odpowiedni czas na ślub? A może w głowie masz kołatające się myśli, że "jesteś jeszcze za młoda, lepiej poczekać"? Sprawdźmy, co na ten temat mówią uczeni, którzy starali się ustalić idealny wiek na zawarcie małżeństwa.

Kiedy wziąć ślub? Badania

Naukowcy z University of Alberta wzięli pod lupę dane z Edmonton Transitions Study – projektu, w którym badano kanadyjskich dorosłych w wieku od 18 lat przez okres 25 lat. Od 1985 roku prawie 1000 osób uzupełniało ankietę w wieku: 19, 20, 22, 25, 32 i 43 lat.

Na łamach "Psychology Today" przeczytamy, że respondenci musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi m.in. stanu cywilnego, wykształcenia czy dochodu. Co więcej, mierzono również poziom subiektywnego zadowolenia z życia i odczuwanego szczęścia.

Następnie badani zostali przypisani do jednej z trzech kategorii w zależności od tego, czy pobrali się:

  • "wcześnie": kobiety – przed 23. rokiem życia (22 proc. uczestniczek), mężczyźni - przed 26 rokiem życia (29 proc. uczestników);
  • "w oczekiwanym czasie": kobiety - 23-27 lat (45 proc.), mężczyźni - 27-30 lat (38 proc.);
  • "późno": kobiety - po 27 roku życia (33 proc.), mężczyźni - po 30 roku życia (33 proc.).

Idealny wiek na ślub zdaniem naukowców

Analiza naukowców pokazała, że osoby, które zawarły związek małżeński "w oczekiwanym czasie" lub "późno" najrzadziej zgłaszały objawy depresji w wieku średnim. Co więcej, późne zawarcie małżeństwa wiązało się z wyższym dochodem w wieku średnim, a także wzrostem samooceny.

Natomiast osoby, które w młodym wieku zawierały małżeństwo, częściej się rozwodziły. Uczeni zasugerowali też, że takie osoby mogą napotkać "większe wyzwania ze względu na dodatkowe obowiązki związane z założeniem rodziny w stosunkowo młodym wieku".

W praktyce oznacza to, że zdaniem badaczy kobiety powinny wychodzić za mąż po 23 roku życia, a mężczyźni żenić się po 27. Pamiętajcie jednak, że naukowcy swoje, a życie i tak potrafi napisać zupełnie inny scenariusz.

Zobacz także:

Gal Gadot urodziła trzecie dziecko. "Szczęśliwa, wdzięczna i zmęczona"

Joanna Koroniewska przerwała milczenie na temat swojego taty. "Ojciec to stan emocji, a nie wspólny kod DNA"

Nieprzeciętne tańce na weselach. Występ panny młodej z ojcem wzruszył do łez

Zobacz wideo: Iza i Kamil z programu „Ślub od pierwszego wejrzenia” o tym, jak budują swoją przyszłość

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: "Psychology Today"/wprost.pl

Pozostałe wiadomości