Gdy podczas wiecu zatrzymał ją OMON, powiedziała: "ja tylko spaceruję". Oto emerytka, którą podziwia cała Białoruś

73-letnia Nina Bagińska to znana na Białorusi opozycjonistka. Świat dowiedział się o niej, gdy do sieci trafiło nagranie, na którym legitymowana przez milicjanta mówi: "ja tylko spaceruję". Odwaga drobnej kobiety podbiła serca ludzi, a jej powiedzenie jest często powtarzane przez uczestników pokojowych protestów w przypadku ich nielegalnego zatrzymania.

Drobna kobieta z flagą

Pierwszy raz na manifestację Nina Bagińska przyszła w 1988 roku. Od tego czasu wielokrotnie pojawiała się na wiecach opozycji, trzymając w rękach własnoręcznie uszytą biało-czerwono-białą flagę. Do tej pory miała już kilka jej egzemplarzy, ponieważ za każdym razem któryś z nich jest albo niszczony, albo konfiskowany przez funkcjonariuszy OMON-u, co bardzo ją złości.

Jakim prawem zabierają mi flagę? Mówię: 'to nie wy ją szyliście, ani nie kupiliście tkaniny. Nie chodzicie z nią, więc dajcie mi spokój'. Niektórzy ludzie nie przywiązują wagi do flag, to ich sprawa, ja się nie wtrącam w czyjeś poglądy, nikomu nie odbieram i nie niszczę jego flag. Myślę, że nie powinni też zabierać mojej

- stwierdziła Bagińska.
Od ostatnich wyborów prezydenckich kobieta codziennie przychodzi na wiece i jak tylko się pojawia, demonstranci witają ją gromkimi brawami, podchodzą do niej, ściskają i chcą robić sobie z nią zdjęcia. Emerytka jest zadowolona ze zrywu Białorusinów.

Ucieszyłam się, że ludzie nie tolerują tego chamstwa, oszustwa i zuchwałości, i masowo wyszli na ulice

- powiedziała.

Długa lista zatrzymań

Za swoją działalność pani Nina jest prześladowana przez aparat władzy. Nakładano już na nią grzywny, skonfiskowano należące do niej przedmioty, a nawet była wielokrotnie zatrzymywana. Obcięto jej również środki do życia.

Zabierają mi połowę emerytury

- pożaliła się.
Pani Nina nie zamierza jednak rezygnować z prawa do wyrażania swoich poglądów.

Sprawdziłam się jako kobieta, mam wyższe wykształcenie, dlaczego miałabym nie być szczęśliwa?

- stwierdziła na koniec.
>>> Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Reporter: Bianka Zalewska
Pozostałe wiadomości