Styl życia

Niezwykłe wróżby z okazji Katarzynek. Co to za święto?

Styl życia

Już we wtorek 24 listopada świętujemy w Polsce Katarzynki. Bardzo podobne do Andrzejek święto, to magiczny, lecz zapomniany dzień kawalerów. W wigilię św. Katarzyny odbywały się bowiem wróżby młodych mężczyzn, którzy chcieli rozwiać wątpliwości dotyczące ożenku oraz poszukiwania partnerki.

Historia Katarzynek

W średniowieczu Katarzynki były w Polsce niezwykle popularne. Wówczas kawalerowie wróżyli sobie przyszłą żonę, która niebawem miała pojawić się w ich życiu. Zwyczaj ten zaniknął pod koniec XIX wieku. Został wyparty przez Andrzejki, choć do tego momentu, był równie popularny. Co ciekawe, niegdyś, według tradycji, Andrzejki przeznaczone były dla kobiet, a Katarzynki właśnie dla mężczyzn. Bez wątpienia były wytworem ludzkiej ciekawości, niepozwalającej czekać cierpliwie na to, co przyniesie los.

Panie zawsze były bardziej otwarte na wszelkiego rodzaju działanie duchowe, ezoteryczne, natomiast panom nie przystawało jednak. Panowie mieli być bardziej rzeczowi, stąpający po ziemi. Tak więc kobiety zawsze były bardziej otwarte na to, co związane z psychologią, z duchowością, no i zawsze też były ciekawe tego, co będzie

- wyjaśniał w Dzień Dobry TVN numerolog, Sylwester Chordecki.

Również kwestia społeczna miała wpływ na wróżby. Od najdawniejszych czasów była bowiem nałożona presja na to, by z kimś być, mieć męża czy żonę. Przez to, że ten przymus bardziej dotykał kobiety niż mężczyzn, to właśnie Andrzejki, a nie Katarzynki przetrwały.

Wróżby w Katarzynki

Jedną z katarzynkowych wróżb było wkładanie wypisanych imion wybranek pod poduszkę przed snem. Rano należało wyciągnąć jedno z nich. To, które mężczyzna wybrał, było mu pisane. Wykonali to goście Dzień Dobry TVN - model, akrobata oraz mister polski 2015 roku, Rafał Jonkisz oraz trener i model, Piotr Czechowski. Jakie imiona wylosowali?

- Weronika. W sumie to nawet nie znam żadnej Weroniki, (...) więc myślę, że teraz będę na pewno bacznie się przyglądał i będę wyłapywał Weroniki w tłumie. Ładne imię, to na pewno

- stwierdził Rafał Jonkisz.

Drugi z kawalerów miał nieco mniej szczęścia, jednak Agnieszka Woźniak-Starak stwierdziła, że jego wróżba jest jeszcze bardziej znacząca.

- Ja wylosowałem Marię , ale muszę się przyznać, że to była jedyna karteczka pod moją poduszką, bo ja się bardzo wiercę w nocy i reszta karteczek gdzieś mi zniknęła

- wyznał Piotr Czechowski.

Numerolog wyjaśnił również, dlaczego owe wróżby odbywały się zawsze akurat tego dnia. Okazuje się, że jest naprawdę wyjątkowy.

Wtedy, kiedy przypada wigilia Katarzynek, mamy bardzo mocny element Neptuna na niebie i wtedy różnego rodzaju rzeczy czy też sprawy wyśnione nam się sprawdzają

- zdradził w naszym programie Sylwester Chordecki.

Przewodnik po andrzejkowych wróżbach astrolog Merkurji. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości