Styl Życia

Są Andrzejki, są i Katarzynki. Święto i noc wróżb dla kawalerów

wróżby, katarzynki, przyszłość, para, miłość, zakochani

m-gucci/Getty Images

Styl Życia

Są Andrzejki, są i Katarzynki. Święto i noc wróżb dla kawalerów

wróżby, katarzynki, przyszłość, para, miłość, zakochani

m-gucci/Getty Images

Katarzynki to odpowiednik Andrzejek. Rytuał obchodzony jest w listopadzie przez kawalerów szukających miłości. Jakie wróżby i zaklęcia pomogą znaleźć idealną partnerkę na całe życie?

Katarzynki 2020. Co za to święto?

Katarzynki to święto kawalerów obchodzone w nocy z 24/25 listopada, w wigilię imienin patronki młodych mężczyzn - św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To odpowiednik Andrzejek, nocy wróżb dla panien. Katarzynki są dla młodych mężczyzn, którzy szukają partnerki, chcą się ożenić.

Katarzynki. Wróżby i zaklęcia

Święta Katarzyna jest patronką cnotliwych kawalerów. I to do niej powinni zwracać się mężczyźni, którzy szukają kobiety, z którą mogliby się ożenić.

Kiedyś kawalerowie recytowali wierszyk ku pomyślności wróżb:

Hej! Kasiu, Katarzynko

Gdzie szukać cię dziewczynko

Wróżby o ciebie zapytam

Czekaj – wkrótce zawitam

Bawmy się więc w Katarzyny

Szukajcie chłopaki dziewczyny

Zapytać więc trzeba wróżby

A nuż potrzebne już drużby

Powiedzenie "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny" również ma pomóc kawalerom. W Katarzynki pod poduszkę mogą włożyć np. pióro czy dziewczęcą część garderoby, aby sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej. Można też schować karteczki z imionami żeńskimi, które losuje się tuż po przebudzenie.

Towarzyszyć temu może wierszyk:

Wskaż proszę wróżbo wybrankę

Żonę i przyszłą kochankę

Wyciągam karteczki cztery

Są jej imienia litery

W Katarzynki można też wróżyć z kubków. Wróżenie z kubków polega na losowaniu ukrytych pod nimi przedmiotów symbolizujących ożenek (np. obrączka), przypływ majątku (np. pieniądze), chwilowy zastój (pusty kubek). Losowaniu towarzyszyć może wierszyk:

Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać.

Imieniny Katarzyny

Katarzyny obchodzi się 25 listopada. To jedna z najbardziej popularnych dat ze względu na Katarzynki. Imieniny Katarzyny obchodzone są również 2 lutego, 9 marca, 17 kwietnia, 9 maja, 15 września, 25 października i 30 grudnia.

Katarzynki to też pierniczki

Katarzynki to słynne i najbardziej rozpoznawalne toruńskie pierniczki. Ciekawostka - jest to również najdłużej produkowana forma Toruńskich Pierników, nie spotykana nigdzie indziej na świecie.

Zobacz także:

Ciekawe pomysły na wróżby andrzejkowe dla dzieci i dorosłych

Andrzejki – wróżby i zwyczaje

W stolicy piernika

Co sądzisz o tym artykule?
76
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
25.11.2020
adrian
Fajnie wiedzieć, że Katarzynki mają jakieś swoje wróżby czy tradycje. Muszę żonce powiedzieć. U nas to co roku tylko Perełkę jej kupuję i sobie pijemy razem.