Za maskotki w aucie można dostać mandat? Policja: "Chodzi o bezpieczeństwo"

Mandat za maskotki i inne gadżety
Przekroczenie prędkości, brak zapiętych pasów, rozmawianie przez telefon za kierownicą –wszyscy doskonale wiedzą, że za takie zachowanie, należy liczyć się z mandatem. Natomiast insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, opowiedział w Dzień Dobry TVN o nietypowych wykroczeniach, za które możemy zostać pouczeni, a nawet zapłacić mandat.

Bezpieczeństwo na drodze

Większość kierowców w swoich samochodach przewozi przeróżne rzeczy: zakupy na przednim siedzeniu, bo nie zmieściły się do bagażnika, skrzynkę z narzędziami rzuconą na tylny fotel czy butelkę z wodą pod nogami. Sęk w tym, że wiele osób tak robi, a podczas podróży stanowi to zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Czy za przewożenie rzeczy "luzem"grozi nam mandat?

- Przede wszystkim pamiętajmy, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo, a nie mandat. Najwyższy mandat nie zwróci nam życia lub zdrowia - rozpoczął insp. dr Mariusz Ciarka, a następnie w rozmowie z Filipem Chajzerem omówił poszczególne przypadki.

Za co można dostać mandat?

Skrzynka z narzędziami na tylnym fotelu

- Pamiętajmy, że wszelkie przedmioty należy umieścić tak, by nie mogły się one poruszać. By były trwale gdzieś przymocowane. Za to akurat mandatu byśmy nie dostali, ale gdyby doszło do jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia, wypadku, kolizji, nie mówię już o dachowaniu, to mogłoby uderzyć w głowę, czy kierowcę, czy pasażerów. Nie róbmy tak - zaapelował rzecznik prasowy w rozmowie z Filipem Chajzerem.

Paczki, kartony, zakupy na przednim siedzeniu

- Absolutnie nie można. Zgodnie z przepisami przednia i dwie przednie boczne szyby nie mogą być zasłonięte. Żadne przedmioty nie mogą ograniczać widoczności. Takie umiejscowienie pudełek nie pozwala kierowcy na to, by mógł widzieć, co się dzieje z prawej strony jego pojazdu. Za coś takiego jest mandat do 500 zł. Te przedmioty mogą się przemieścić i zagrozić zdrowiu, życiu - wyjaśnił.

Odświeżacze, pluszowe kostki powieszone pod przednim lusterkiem, pieski z merdającą głową na desce rozdzielczej

- Być może dla niektórych to ładnie wygląda, ale przedmioty znajdujące się luzem na desce rozdzielczej stwarzają niebezpieczeństwo. Dodatkowo te pieski przysłaniają też widoczność. Natomiast te kostki tutaj przymocowane nie zasłaniają zbytnio - tłumaczył.

Czy za brudny samochód można dostać mandat? Dowiesz się tego z materiału wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Mężczyzna próbował porwać dziecko. Policja zorganizowała obławę

Jaki będzie czerwiec? Sprawdź, co mówią synoptycy

Mija 40 lat od zamachu na Jana Pawła II. Historia Aliego Ağcy to opowieść o wybaczaniu

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Filip Chajzer

podziel się:

Pozostałe wiadomości